Co smartfony robią z naszym mózgiem?
Ponad 50 namiotów z atrakcjami z zakresu medycyny, nauk ścisłych, ekologii. Do tego pokazy przedstawiające wpływ na zdrowie człowieka: hałasu, zanieczyszczeń powietrza i żywności, warsztaty paleontologiczne i quizy z nagrodami. Poza tym dziesiątki eksperymentów, wystawy popularnonaukowe i atrakcje medyczne, w tym nauka udzielania pierwszej pomocy i możliwość odebrania porodu. W niedzielę, na Górze Gradowej, nikt się nie nudził.
- U nas jest dziś… wybuchowo. Mamy ze sobą nitrowatę. Pokazujemy jej właściwości wybuchowe względem waty. Przedstawiamy także właściwości wodoru, który też jest wybuchowy. Poza tym prezentujemy właściwości tzw. suchego lodu - jego zachowanie względem wody - opowiadał Michał Rolka, student Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
3. Gdańskie Dni Kaszubskie od poniedziałku, 27 maja
O tym, jak negatywnie na nasz mózg wpływa korzystanie ze smartfonów czy laptopów, zwłaszcza w godzinach wieczornych, opowiadali z kolei studenci z koła naukowego “Homunculus” Uniwersytetu Gdańskiego.
- Pokazujemy dziś, jak światło niebieskie, czyli takie światło, które mamy w telefonie, tablecie, laptopie, wpływa na nasz mózg. Uzdeczka, która znajduje się w mózgu, wysyła impulsy do pnia mózgu. Tam znajdują się receptory. W momencie, kiedy są przestymulowane, w dłuższym okresie, możemy być zmęczeni, ale też możemy odczuwać różne zaburzenia poznawcze. Spada koncentracja i uwaga. Na pewno pogarsza się też jakość snu, który będzie wielokrotnie przerywany. W dłuższej perspektywie może to prowadzić nawet do rozwinięcia się depresji - tłumaczyła Alicja Marcinkiewicz, studentka Biologii na Uniwersytecie Gdańskim.
Były też stoiska ze sprzętem medycznym, odczynnikami chemicznymi i naczyniami laboratoryjnymi. Można było sprawdzić, jakie zwierzęta żyją w wodach Morza Bałtyckiego, dowiedzieć się co surowce spoczywające na dnie oceanów mają wspólnego ze smartfonami, samodzielnie stworzyć mini ogród deszczowy lub zbudować budkę lęgową, i wiele innych.
Plenerowa wystawa o naukowczyniach
Naukowy piknik oficjalnie otworzyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz z przedstawicielami Uczelni Fahrenheita. W jego trakcie odbył się wernisaż wystawy plenerowej “Uczone”, prezentującej 12 współczesnych gdańskich naukowczyń, które cały czas aktywnie pracują.
- Dzisiaj, oprócz wielkiego święta trójmiejskiej nauki, mamy także Dzień Matki. Dlatego bardzo się cieszę, że w tym szczególnym dniu pokazujemy tutaj także gdańskie naukowczynie - na specjalnie przygotowanej wystawie plenerowej. To kobiety, które zmieniają świat, “popychają” go do przodu. Dla kobiet “bycie w nauce” jest o wiele trudniejsze, zwłaszcza godzenie tego z życiem prywatnym, z życiem rodzinnym - zwracała uwagę prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
IX Trójmiejski Marsz Równości za nami
Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde, przypominał z kolei, że trzy gdańskie uczelnie: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny, postanowiły stworzyć przed kilku laty wspólny projekt: Uczelnie Fahrenheita, w ramach którego współpracują ze sobą. Stąd m.in. nieprzypadkowa nazwa niedzielnego pikniku.
- Żeby Gdańsk, Trójmiasto, Pomorze rozwijało się, potrzebujemy inteligentnych, aktywnych, mądrych ludzi. Dzisiaj ta młoda kadra siedzi w piknikowych namiotach, bawcie się, a za kilka lat zapraszam was na studia na najwspanialszą Uczelnię Fahrenheita - zachęcał prof. Krzysztof Wilde.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z 3. PIKNIKU NAUKI FAHRENHEITA
Dla kogo Nagroda Fahrenheita?
W ramach niedzielnego pikniku wręczono też Nagrodę Fahrenheita. Nagroda ta jest przyznawana raz w roku, za inicjatywy i działania, realizowane indywidualnie bądź zespołowo, przez studentów, doktorantów lub pracowników uczelni. Chodzi o działania w sferze naukowej, dydaktycznej, organizacyjnej lub społecznej.
W tym roku nagrodę główną przyznano za projekt “Kolej na Południe”. W ramach tego projektu powstały studenckie propozycje rozwiązań środowiskowych, społecznych i gospodarczych, które wzmacniają atrakcyjność planowanej linii kolejowej PKM Południe dla przyszłych jej użytkowników. Nad tym projektem pracowali studenci wszystkich trzech gdańskich uczelni.
Przyznano też wyróżnienie za projekt pod hasłem: “Gdzie, czego i jak nauczyć się po liceum?”. Była to inicjatywa wykładów profesorskich, mających na celu odwrócenie trendu malejącej liczby kandydatów na studia.
Piknik Nauki Fahrenheita powstał z inicjatywy Uczelni Fahrenheita i zorganizowany został już po raz trzeci przy współpracy z centrum nauki Hevelianum.