Do tegorocznej edycji festiwalu Mozartiana, będącego prawdziwym świętem muzyki klasycznej, zaproszono wybitne postaci: solistów z Polski i Europy oraz zespoły o ugruntowanej światowej renomie. Organizatorzy zadbali o różnorodność programu, dlatego artyści prezentują twórczość Mozarta w różnych odsłonach - kameralnie, symfonicznie, folkowo, a nawet jazzowo.
- Na pewno słuchacz nie zawiedzie się na żadnym koncercie: każdy z nich jest bowiem wybitny, a jednocześnie każdy jest w innym rodzaju. Inne były koncerty kameralne, wykonywane również przez bardzo dobrych artystów, inne będą te w Parku Oliwskim, gdzie zagrają znakomite orkiestry - wyjaśnia dyrektor festiwalu, dyrygent Jan Łukaszewski.
Park Oliwski wypełnią dźwięki orkiestry już w środę, 24 sierpnia, o godz. 19. Koncert inauguracyjny „Mozart symfonicznie” odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Opatów (Gdańsk, ul. Cystersów 18). Wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją jednego z największych dyrygentów w Europie: Gabriela Chmury. Wstęp wolny.
Natomiast o godz. 21.15 coś na co, publiczność czeka z zapartym tchem - pokaz fontanny tańczącej do muzyki Mozarta, przy południowej fasadzie Pałacu Opatów (Gdańsk, ul. Cystersów 18). Wstęp wolny.
Dzień później, w czwartek 25 sierpnia już po raz piąty w historii festiwalu realizowana będzie opera pod gołym niebem. Tym razem zobaczymy dzieło „La finta semplice”, czyli „Udana Naiwność”, w reżyserii Jitki Stokalskiej.
- To specjalna realizacja dla naszego festiwalu. Jest to opera buffa, czyli komiczna. Mozart napisał ją, kiedy miał zaledwie 12 lat! Spektakl jest tak ciekawy, a muzyka niezwykła, że przez wiele lat sądzono, że niemożliwe jest, aby Mozart mógł napisać w tak młodym wieku takie dzieło - zdradza Łukaszewski.
W operze wystąpią włoscy i polscy soliści: Sonia Peruzzo, Renato Dolcini, Paola Leggeri, Lorenzo Malagola Barbier, Sylwester Smulczyński i Piotr Lempa, oraz Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego. - To będzie znakomite wykonanie, a przy tym dość niespotykane, ponieważ orkiestry symfoniczne rzadko grają muzykę operową. Tu jest świetna orkiestra, wybitni śpiewacy, udana reżyseria i scenografia, a to wszystko w plenerze, w pięknej scenerii Parku Oliwskiego - zachęca dyrektor.
Początek opery o godz. 19. Wstęp wolny.
Jak brzmią klasyczne utwory polskiego kompozytora w oryginalnym stylu będzie można usłyszeć dzień później, w piątek 26 sierpnia, dzięki samej Urszuli Dudziak. Artystka z jazzowymi interpretacjami mozartowskich kompozycji wystąpi, wraz z zespołem, na dziedzińcu Pałacu Opatów (Gdańsk, ul. Cystersów 18). Początek koncertu o godz. 22. Wstęp wolny.
Na zakończenie festiwalu, w sobotę, 27 sierpnia, w Archikatedrze Oliwskiej (Gdańsk, ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5) wystąpi światowej klasy brytyjska sopranistka Carolyn Sampson, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki barokowej. Artystce podczas koncertu finałowego towarzyszyć będzie Polski Chór Kameralny oraz obecna na scenie od prawie 20 lat, znakomita Wenecka Orkiestra Barokowa (Venice Baroque Orchestra) pod batutą dyrektora festiwalu, Jana Łukaszewskiego. Początek koncertu o godz. 21. Bilety: 30-90 zł.
Czytaj także:
Festiwal Mozartiana. Dyrektor tłumaczy, dlaczego muzyka klasyczna jest dla każdego