"Więź ważniejsza niż kiedykolwiek" - Parada Miast obwieściła otwarcie Zjazdu Hanzy

Do niedzieli, 16 czerwca, trwać będzie 44. Zjazd Nowe Hanzy, którego gospodarzem jest Gdańsk. Dla delegatów miast uczestniczących to czas zacieśniania współpracy, dla gdańszczan i turystów to wyjątkowe wydarzenia towarzyszące. Początek Zjazdu obwieściła wszem i wobec wieczorna Wielka Parada Miast. Jan Lindenau, przewodniczący Związku Hanzy podkreślił, że więź łącząca miasta Nowej Hanzy jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek: - Spotkaliśmy się tu, by wyraźnie stanąć przeciwko wojnie i za demokratyczną i pokojową Europą.
13.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
parada.JPG
Delegacje 84 miast (z 14 państw) biorących udział w Zjeździe Hanzy przeszły w uroczystym pochodzie historyczną Drogą Królewską
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wielka Parada Miast

Doroczny Zjazd Nowej Hanzy (Hanza Days), którego 44. edycja odbywa się w Gdańsku, zainaugurowany został w czwartkowy wieczór, 13 czerwca. Zjazdy współczesnej Hanzy tradycyjnie rozpoczynają się od Wielkiej Parady Miast i nie inaczej było w Gdańsku. Delegacje 84 miast biorących udział w wydarzeniu (z 14 państw) przeszły w uroczystym pochodzie przez Drogę Królewską. O pozycji danego miasta w szyku decydował alfabet (jako pierwsza szła grupa z niemieckiego Alfeld), pochód zamykali gospodarze.

Gdańskiej delegacji przewodniczyły prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, razem z nimi szła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz oraz grono radnych miejskich: Kamila Błaszczyk, Katarzyna Czerniewska, Emilia Lodzińska, Marta Magott, Łukasz Bejm, Maksymilian Kieturakis, Mateusz Skarbek i Łukasz Świacki.

Oprawę artystyczną Parady zapewnił Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury, nie zabrakło więc m. in. fantastycznych postaci na szczudłach. Na czele przemarszu wędrowały Wolność i Sława - reprezentanki ośmiu Gdańskich Alegorii. Za nimi maszerowali żołnierze Garnizonu Gdańskiego, dawni strażnicy bram miasta, rytmu dodawali zaś gdańscy werbliści. Nawet król mórz, Neputun, opuścił fontannę na Długim Targu i dołączył do orszaku prowadząc swój dwór.

Kilkanaście osób, w tym kilka ubranych w odświętne togi, podczas parady. Jedna z nich niesie czerwoną tablicę z napisem Gdańsk
Gdańsk - miasto gospodarz Zjazdu Hanzy - podczas parady
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Publiczność wypatrzyć mogła także postaci bogatych mieszczan, straganiarki, kupców i rzemieślników z ulic hanzeatyckiego Gdańska. Uczestnicy parady z miast - gości także nie szczędzili wysiłku, by przyciągnąć spojrzenia publiczności, były więc zastępy dzielnych marynarzy w biało - granatowych bluzach i zawadiackich czapkach, średniowieczne mieszczki, latarnicy, czy też pluszowy smok, który zszedł z herbu Greifswaldu, po drodze śpiewał też dziewczęcy chór z Elbląga, grała olsztyńska delegacja w pięknych strojach ludowych (podtańcowując także po drodze).

20240613-hanza-parada-otwarcie-63_1599x1066
Wielka Parada Miast na Długim Targu
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Pogoda balansująca wciąż na granicy deszczu mogłaby być lepsza, ale humory zarówno paradującym delegacjom miast, jak i publiczności na ulicy dopisywały.

Dr Marcin Grulkowski o Hanzie wie wszystko. Historię Gdańska odczytuje z ksiąg kupieckich z XVII wieku

OBEJRZYJ RELACJĘ FILMOWĄ

Oficjalna ceremonia otwarcia pod Fontanną Neptuna

Gdy parada dotarła pod ustawioną przy Fontannie Neptuna scenę, oficjalnie otwarto Zjazd. 

- Gdańsk to miasto, które przeszło długą drogę od hanzeatyckiego portu do symbolu walki o wolność. Pokazuje, jak kulturowe i historyczne dziedzictwo może inspirować do tworzenia lepszej przyszłości - powiedział Jan Lindenau, burmistrz Lubeki i przewodniczący Związku Hanzy. - Dziedzictwo kulturowe miast hanzeatyckich to nie tylko pozostałość przeszłości, ale także siła napędowa przyszłości, która zarówno respektuje dziedzictwo, jak i jest nastawiona na innowacje, dlatego motto tegorocznego Zjazdu (Zmiana zaczyna się tutaj - red.) nie mogło być trafniej dobrane.

Jan Lindenau dodał również m. in., że więź łącząca miasta Nowej Hanzy jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek: - Nie wolno nam zapomnieć, że niedaleko stąd, na Ukrainie, szaleje wojna. Mimo międzynarodowego wysiłku, pokój jest wciąż daleko. Tym ważniejsze jest, byśmy przypomnieli sobie nasze wspólne wartości. Spotkaliśmy się tu, by wyraźnie stanąć przeciwko wojnie i za demokratyczną i pokojową Europą (po tych słowach burmistrza Lubeki rozległy się gromkie oklaski).

20240613-hanza-parada-otwarcie-108_1599x1066
Od lewej: Jan Lindenau, burmistrz Lubeki i przewodniczący Związku Hanzy (od wieków to właśnie Lubeka wiedzie prym w związku) oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wspólnie otworzyli 44. Zjazd Hanzy
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że ostatni Zjazd Hanzy odbywał się w 1997 roku, kiedy obchodzono tysiąclecie Gdańska: -  Nasze miasto było wtedy inne, Polska nie należała do Unii Europejskiej ani do NATO, nie było wielu inwestycji, a międzynarodowe głosy nie rozbrzmiewały na co dzień na ulicach tak, jak dziś. A dziś z całą mocą możemy powiedzieć, że witamy Was w mieście wolności, solidarności i równości.

Prezydent również nawiązała do hasła towarzyszącego 44. Zjazdowi w Gdańsku: - Można je odnosić do przeszłości, tak jak mówił burmistrz Lindenau, ale z powodu wielu spraw dziejących się teraz na świecie musimy je rozumieć także jako zadanie dla każdej i każdego z nas. Dlatego między innymi, jutro odbędzie się w Gdańsku szczyt burmistrzów - po raz pierwszy w historii nowożytnej Hanzy, gdzie będziemy rozmawiać na temat ważnych wyzwań przyszłości - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. - Czasem myślimy o Hanzie jako o prekursorze Unii Europejskiej, bo Hanza to szansa na poznanie przedstawicieli innych krajów, innych miast. Dlatego - poznawajcie inne hanzeatyckie miasta i ich kulturę, spędźcie dobry czas w Gdańsku.

Kończąc prezydent zaprosiła zebranych do odwiedzania Jarmarku Hanzeatyckiego i Bakalii, i przypomniała, że kolejny Zjazd Hanzy odbędzie się w szwedzkim Visby, któremu Gdańsk symbolicznie przekaże organizację wydarzenia w niedzielę, podczas zamknięcia rozpoczętego właśnie Zjazdu.

Wieczór na Długim Targu zakończył koncert jazzowy Wojtek Mazolewski Quintet. 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Wieczór Gdański - powitanie gości

Przed rozpoczęciem parady ulicznej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbył się tzw. Wieczór Gdański, czyli oficjalne powitanie delegacji miast, które przyjęły zaproszenie na Zjazd.

Gości powitali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz burmistrz Lubeki Jan Lindenau. Głos zabrały także wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz i przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

Wśród uczestników wydarzenia przechadzały się postacie, które później szły na czele parady. Na chwilę otworzono największą atrakcję gmachu GTS - dach nad salą teatralną.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Zjazd Hanzy w Gdańsku - program

Parada i koncert na Długim Targu to dopiero początek atrakcji związanych ze Zjazdem Nowej Hanzy w Gdańsku.

PROGRAM ZJAZDU HANZY od piątku do niedzieli

14 czerwca 2024 (piątek)

  • 10:00–16:00 / Zwiedzanie Spichlerza Błękitny Baranek / ul. Chmielna 53 / biletowane
  • 10:00–18:00 / Wystawa: Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w. / Ratusz Głównego Miasta Gdańska / biletowane
  • 11:00 / Koncert Carillonowy / kościół św. Katarzyny
  • 11:00 / Inauguracja Jarmarku Hanzeatyckiego / Targ Węglowy
  • 11:00–18:00 / Jarmark Hanzeatycki / Targ Węglowy
  • 11:15–17:00 / Występy artystyczne miast Hanzy / scena na Targu Węglowym
  • 11:00–18:00 / Bakalie – warsztaty i animacje dla dzieci / Targ Węglowy – hala Bakalie
  • 11:15–17:00 / Występy zespołów szantowych / scena przy napisie Gdańsk
  • 14:00 / Wykład: Znaczenie Wyspy Spichrzów w handlu hanzeatyckim Gdańska / ul. Chmielna 53
  • cały dzień / Gra miejska DyleMAT / start przy Ratuszu Staromiejskim

15 czerwca 2024 (sobota)

  • 9:00–17:00 / Zwiedzanie Spichlerza Błękitny Baranek / ul. Chmielna 53 / biletowane
  • 9:00–18:00 / Zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego / Ratusz Staromiejski
  • 10:00–18:00 / Wystawa: Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w. / Ratusz Głównego Miasta Gdańska / biletowane
  • 10:00–18:00 / Jarmark Hanzeatycki / Targ Węglowy
  • 10:00–18:00 / Występy artystyczne miast Hanzy / scena na Targu Węglowym
  • 10:00–17:30 / Występy artystyczne miast Hanzy / scena przy napisie Gdańsk
  • 10:00–18:00 / Wystawa: Kreatorzy: tkanina z Pomorza / Ratusz Staromiejski
  • 12:05 / Koncert Carillonowy / Ratusz Głównego Miasta
  • 12:00–20:00 / Bakalie letnie x Hanza / Targ Węglowy – hala Bakalie
  • 12:00–20:00 / Wystawa pokonkursowa Made in Hansa / CSW Łaźnia / biletowane
  • 15.30 / Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą nabrzeża Hanzy / Wyspa Spichrzów przy kładce Świętego Ducha 
  • 17:00 / Koncert Gdański / organy, dyrygent: Andrzej Szadejko; Goldberg Baroque Ensemble; solista: Wojciech Sztyk / Kościół św. Trójcy
  • cały dzień / Gra miejska DyleMAT / start przy Ratuszy Staromiejskim

16 czerwca 2024 (niedziela)

  • 9:00–17:00 / Zwiedzanie Spichlerza Błękitny Baranek / ul. Chmielna 53 / biletowane
  • 9:00–18:00 / Zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego / Ratusz Staromiejski
  • 10:00–18:00 / Wystawa: Kreatorzy: tkanina z Pomorza / Ratusz Staromiejski
  • 10:00–18:00 / Wystawa: Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w. / Ratusz Głównego Miasta Gdańska / biletowane
  • 10:00 / Powitanie dzwonów / Zespół Przedbramia
  • 10:00–16:00 / Jarmark Hanzeatycki / Targ Węglowy
  • 10:00–14:30 / Występy artystyczne miast Hanzy / scena na Targu Węglowym
  • 11:30 / Modlitwa Ekumeniczna / Bazylika Mariacka
  • 12:00 / Msza Święta / Bazylika Mariacka
  • 12:00–18:00 / Bakalie letnie x Hanza / Targ Węglowy – hala Bakalie
  • 12:00–20:00 / Wystawa pokonkursowa Made in Hansa / CSW Łaźnia / biletowane
  • 14:00–18:00 / Zwiedzanie Centrum św. Jana / ul. Świętojańska 50
  • 14:30 / Ceremonia Zamknięcia / Długi Targ – Fontanna Neptuna
  • cały dzień / Gra miejska DyleMAT / start przy Ratuszu Staromiejskim

TUTAJ znajdziesz szersze opisy wydarzeń i atrakcji 

Strona internetowa poświęcona 44. Zjazdowi Nowej Hanzy

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna