- W Europie, w ciągu paru lat, ta wystawa została pokazana dwadzieścia jeden razy. W Gdańsku to będzie dwudziesty drugi raz - mówi Anna Gosławska-Fortuna, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. - Świadczy to o jej wyjątkowości. Muzea w całej Europie: we Francji, Austrii, we Włoszech i krajach skandynawskich, a nawet w Stanach Zjednoczonych, chętnie ją organizują, ponieważ jest bardzo atrakcyjna dla zwiedzających
Wicedyrektor Gosławska-Fortuna jest współkuratorką wystawy „Monet, Renoir, Delacroix i inni. Normandia namalowana”. To wydarzenie kulturalne dużej rangi.
Prezentowane będą najznakomitsze obrazy zainspirowane francuską Normandią - tamtejsze krajobrazy były mekką dla ówczesnych malarzy. W prezentowanej kolekcji znajdują się dzieła, które powstały na przestrzeni 150. lat (w latach 1790-1940) autorstwa takich mistrzów pędzla, jak Claude Monet, Auguste Renoir, Eugène Delacroix, Johan Barthold Jongkind, Albert Lebourg, Joseph Delattre, Albert Marquet czy Raoul Dufy.
- Corot czy Boudin przedstawili region Normandii w stylu „szarego impresjonizmu”, zaś twórcy tacy jak Paul Signac czy Maurice Louvrier: w całej palecie kolorów - opowiada Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego. - Obrazy wybrano pod kątem tego, w jakim stopniu oddają ukryty, utajony czy wręcz tajemniczy aspekt regionu. Normandia była dla francuskich malarzy często ucieczką od miejskiego życia.
Kolekcja powstaje od 1992 roku, pomagają ją stworzyć historycy sztuki i krytycy, a całość nadzoruje Alain Tapié, były kurator w Muzeum Sztuk Pięknych w Caen i w Pałacu Sztuk Pięknych w Lille. Aktualnie zbiór liczy ponad 170 obrazów, ale z założenia jest niekompletny i jego twórcy wciąż poszukują wśród dyrektorów galerii, artystów i prywatnych kolekcjonerów nieznanych arcydzieł Alexandre’a Dubourga, Antoine’a Guillemeta, Franka Boggasa czy najwspanialsze dzieła Victora Vignona. - Wystawa została podzielona na kilka sekcji: morską, która liczy najwięcej obrazów, pejzaże Normandii, a także dział zatytułowany „Wzdłuż Loary”. W sumie 176 obrazów, a na wystawy w Polsce kolejnych trzech prac użyczył prywatny kolekcjoner z Paryża, aby jeszcze bardziej urozmaić ekspozycję - zdradza Anna Gosławska-Fortuna.
Zanim kolekcja trafiła do Gdańska, podziwiać ją można było w Poznaniu oraz w Szczecinie, gdzie odwiedziło ją odpowiednio 35 tys. i 30 tys. osób. W Pałacu Opatów - Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego (Gdańsk, ul. Cystersów 18) - obrazy zaprezentowane będą w ostatnich dniach czerwca - wernisaż odbędzie się we wtorek, 28 czerwca 2016 r. o godz. 18. Wystawa będzie czynna do 18 września 2016 r., od wtorku do środy i od piątku do niedzieli w godz.10-17 oraz w każdy czwartek w godz. 12-19. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł.