• Start
  • Wiadomości
  • Wielbłąd dwugarbny i kapodzioby - to nowe maleństwa w zoo. Wiosna czyni cuda!

Wielbłąd dwugarbny i kapodzioby - to nowe maleństwa w zoo. Wiosna czyni cuda!

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym widać już pierwsze oznaki wiosny. W połowie marca na świat przyszedł wielbłąd dwugarbny. Wykluły się także kapodzioby. Warto więc zaplanować wizytę w zoo i osobiście zobaczyć najmłodszych mieszkańców Ogrodu.
01.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy młodego wielbłąda dwugarbnego (baktriana), sfotografowanego z bliska. Zwierzę ma bardzo puszystą, gęstą sierść w odcieniach brązu, co jest typowe dla tego gatunku – zwłaszcza w młodym wieku. Jego wyraz twarzy sprawia wrażenie ciekawskiego i trochę figlarnego.
To pierwsze tygodnie życia wielbłąda dwugarbnego
fot. Paweł Ciesielski/ Gdański Ogród Zoologiczny

Syn Warszawki i Elvisa

- Wiosnę rozpoczęliśmy od narodzin wielbłąda dwugarbnego. To chłopak, a jego rodzice to doświadczona para, Warszawka i Elvis - informuje Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Warszawka jest doświadczoną matką, to nie pierwsze potomstwo, które odchowuje. Każde takie narodziny to dla nas wielka radość - dodaje.

Na wolności wielbłąd dwugarbny (ang. baktrian camel) żyje na pustyni Gobi, w Azji Środkowej

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

W środowisku naturalnym wielbłąd dwugarbny prowadzi dzienny tryb życia. Nocą śpi pod gołym niebem, a w ciągu dnia poszukuje jedzenia. Ma niezwykłą zdolność przetrwania długiego okresu bez wody, ale kiedy pije to może wypić jednorazowo nawet do 120 litrów wody.

Na zdjęciu widzimy młodego wielbłąda dwugarbnego (baktriana), sfotografowanego z bliska.
Młody wielbłąd dwugarbny odpoczywa po okiem swojej mamy
fot. Paweł Ciesielski/ Gdański Ogród Zoologiczny

Wielbłąd dwugarbny jest roślinożerny. Dziko żyjące osobniki zjadają m.in. tamaryszek i dziki czosnek. W garbach gromadzone są zapasy substancji odżywczych w postaci tłuszczu, który może zostać powtórnie przekształcony w energię i wodę metaboliczną, niezbędną do życia w trudnych warunkach pustynnych.

Na zdjęciu widzimy młodego wielbłąda dwugarbnego (baktriana), sfotografowanego z bliska.
Co ciekawe, udomowiona „forma” wielbląda dwugarbnego uznawana jest za odrębną genetycznie
fot. Paweł Ciesielski/ Gdański Ogród Zoologiczny

Ciąża tego zwierzęcia trwa od 12 do 14 miesięcy. Rodzi się zwykle jedno młode, które pije mleko matki przez cały rok. Ich długość życia wynosi 30-50 lat. Dorosłe osobniki mogą osiągać nawet 800 kilogramów masy ciała.

Czytaj także: Wiosenne narodziny w zoo. Powiększyło się stado wielbłądów dwugarbnych

Aby utrzymać wilgoć w ciele, wielbłąd niewiele się poci, a także ma bardzo skoncentrowany mocz. Dobrze znosi duże wahania temperatury. Specyficzny sposób poruszania się wielbłąda nazywany jest inochodem - nogi z jednej strony ciała przemieszczają się jednocześnie.

To nie koniec wiosennych niespodzianek

Na wybiegu pingwinów można obserwować młode, które właśnie się usamodzielniają. Poza tym na początku roku na świat przyszła gereza abisyńska i lutung jawajski oraz golce piaskowe.

Na zdjęciu widzimy dwa urocze pisklęta kapodzioba (zwanego także kazarką rdzawą lub kapodziobem czarnogłowym), które odpoczywają obok metalowej miski, najpewniej z wodą. Oba pisklęta pokryte są miękkim, puchatym upierzeniem w odcieniach szarości i brązu z charakterystycznymi białymi i ciemnymi wzorami na głowie i grzbiecie. Jedno z nich siedzi przy ziemi, a drugie wspina się na brzeg miski, być może próbując się napić.
Pisklęta kapodziobów
fot. Paweł Ciesielski/ Gdański Ogród Zoologiczny

Natomiast w marcu wykluły się kapodzioby - ptaki występujące na południu Australii i okolicznych wyspach. Są spokrewnione z gęsiami, ale w przeciwieństwie do nich preferują ląd i rzadko korzystają z wody. Żywią się trawami, roślinami strączkowymi i nasionami. Kapodzioby to gatunek monogamiczny - ptaki łączą się w parę na całe życie. 

Czytaj także: Zoo rozstrzygnęło konkurs na imię dla małej wielbłądzicy. Jak się będzie wabić?

- Wykluły się dwa pisklęta, których płeć póki co nie jest znana. Aby ją określić, potrzebne są badania genetyczne, które niebawem przeprowadzimy. To pierwsze młode tego gatunku po kilku latach przerwy, w dodatku pierwsze tej pary - wyjaśnia Monika Dmochowska, kierownik sekcji ptaków w GOZ.

Na tym zdjęciu widzimy urocze scenę karmienia – pisklęta kapodziobów (kapodzioby czarnogłowe) jedzą wspólnie z dorosłym osobnikiem, prawdopodobnie jednym z rodziców. Maluchy siedzą w metalowej tacy wypełnionej różnorodnym pokarmem, m.in. warzywami takimi jak ogórek, marchew czy burak, oraz innymi składnikami diety ptaków wodnych.
Małe kapodzioby podążają za rodzicami krok w krok
fot. Paweł Ciesielski/ Gdański Ogród Zoologiczny

Kapodzioby można obserwować niemal od pierwszych dni od wyklucia w ich wolierze, która znajduje się w północnej części Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, w szeregu wolier ptaków drapieżnych. 

Zoo czeka na gości

Od kwietnia zmieniają się godziny otwarcia. Gdański Ogród Zoologiczny będzie dostępny dla gości w tygodniu w godzinach 9.00-17.00 (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem zoo), a w weekendy i święta do godz. 19.00. Od 12 kwietnia, w weekendy, działać będzie również wejście do zoo przy parkingu. 
 

oprac. RP

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Biało-czerwona na Dworze Artusa