• Start
  • Wiadomości
  • Wieczne szkło i piec hutniczy pod gołym niebem [RELACJA i FILM WIDEO]

Wieczne szkło i piec hutniczy pod gołym niebem [RELACJA i FILM WIDEO]

Tegoroczna Noc Naukowców w Centrum Hewelianum, która odbyła się 30 września, przebiegła pod hasłem “Glass show”. Od godz. 19 do 23 ze szklanych atrakcji wieczoru skorzystało blisko dwa tysiące osób. Wybijali szklane monety i słuchali koncertu na butelkowym instrumencie, a nawet grawerowali szklanki.
01.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Grawerowanie na szkle - udało się

W Centrum Hewelianum oraz na majdanie przed nim piątkowej nocy królowało szkło. W namiotach ustawionych na placu można było przyjrzeć się pracy hutników dmuchających szkło i samemu, pod okiem ekspertów spróbować swoich sił w tym niezwykłym fachu, albo przynajmniej wybić sobie pamiątkową monetę w gorącym, plastycznym szkle.

W drugim namiocie zaimprowizowano salę koncertową. Głównym bohaterem koncertu był oczywiście instrument szklany. Składające się z butelek różnej wysokości, napełnionych wodą w ustalonej ilości “szklane pianio” niedługo stanie się jednym z eksponatów wystawy stałej “Z Energią!” w gdańskim centrum nauki i każdy będzie mógł na nim zagrać. Premierowego wieczoru można było posłuchać jakie dźwięki wydobywa z niego profesjonalista.
 

Szklana róża - może nie pachnie, ale za to nie ma kolców i jest piękna

We wnętrzach Centrum Hewelianum stanął z kolei warsztat grawerowania. Na szklanej płytce lub na szklance każdy mógł wygrawerować dowolny wzór z gotowych dostępnych do wyboru lub puścić wodze fantazji. Do stanowisk grawerskich ustawiały się długie kolejki zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Najmłodsi uczestnicy Nocy Naukowców mierzyli się w quizie “Akcja segregacja”, którego tematyka związana była oczywiście z obowiązującym w Gdańsku od trzech miesięcy obowiązkiem segregowania szklanych śmieci.
 

Podczas Nocy Naukowców grawerowali mali i duzi

Dodatkową opcją wieczoru była możliwość zwiedzania interaktywnych wystaw na Górze Gradowej w promocyjnej cenie 5 zł.

Wszystkie te atrakcje spowodowały, że aż do zakończenia Nocy Naukowców zwiedzających nie brakowało.

- Zainteresowanie naszą Nocą Naukowców rośnie z roku na rok, bo jest to noc wyjątkowa, podczas której nasza codzienna oferta uzupełniona jest unikalnymi atrakcjami - mówi Lucyna Rokitiańska, rzeczniczka prasowa Centrum Hewelianum. - Wydarzenia, które obywają się u nas w późnych godzinach: Noc Muzeów, Naukowców, nocne zwiedzanie Góry Gradowej, czy noce związane z astronomią zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Lucyna Rokitiańska podkreśla, że w programie centrum nauki mniej więcej dwa razy w miesiącu pojawiają się unikalne wydarzenia uzupełniające program podstawowy (już niekoniecznie nocne). Najbliższe takie odbędzie się 8 i 9 października. Podczas “Dni Ptaków w Centrum Hewelianum” będzie można m.in. oglądać pióra pod mikroskopem i dowiedzieć się czy ptaki są rzeczywiście takimi plotkarzami, jak w wierszu Juliana Tuwima. 
 


Szkło i segregacja odpadów

Nie wszystko, co wydaje się szkłem, jest nim faktycznie, np. żarówka. Takie przedmioty po zużyciu trzeba specjalnie segregować. I tak na innym stanowisku w Hewelianum podczas „Glass show” organizatorzy zadbali o każdy element wiedzy o tym surowcu, także o jego recykling. Przygotowano warsztaty z konkursem o segregacji szklanych odpadów. Na specjalnych padach dzieci i dorośli odpowiadali na pytania w konkursie naciskając odpowiedni przycisk

Co oznaczają piktogramy na przedmiotach i urządzeniach. Do jakich pojemników wrzucamy szkło i co choć nim się wydaje, potrzebuje osobnej segregacji. Tych i innych wiadomości mogli dowiedzieć się uczestnicy warsztatów.

Najlepszą oceną kolejnej, udanej Nocy Naukowców przygotowanej przez zespół Hewelianum i zaproszonych gości z Huty Szkła niech będzie wysoka frekwencja i tłumy zaciekawionych mieszkańców przy każdym stanowisko, których nie wystraszył nawet rzęsisty deszcz. 

współpraca: doka



TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna