Bezpieczeństwo przede wszystkim
-Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i pracownikom w szkole jest najważniejszym zadaniem dyrektorów placówek. Zdajemy sobie sprawę, że zdarzają się sytuacje kryzysowe. Dlatego chcemy aby w gdańskich szkołach kadra i pracownicy wiedzieli jak reagować - mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta Gdańska ds. Polityki Społecznej. - Chcemy, aby w gdańskich szkołach kadra i pracownicy wiedzieli jak reagować i zachowywać się w takich wypadkach.
Dlatego na spotkanie z dyrektorami zaproszono grupę byłych komandosów GROM, którzy w ramach fundacji Instytut Bezpieczeństwa Społecznego przygotowali program „Bezpieczna szkoła” i prowadzą szkolenia dla placówek.
Zamaskowani terroryści z bronią palną (oczywiście bez ostrej amunicji!) wtargnęli na salę i strzelając do zgromadzonych uprowadzili prezydenta Kowaluczka. Na szczęście, obyło się bez rannych.
Chwilę później na salę wkroczył były GROMowiec, podpułkownik rezerwy Andrzej Kruczyński, który przejął dowodzenie nad zdezorientowanymi uczestnikami spotkania. W ten sposób rozpoczęło się szkolenie, podczas którego dyrektorzy dowiedzieli się jak zachować się w sytuacji kryzysowej, jak zabezpieczyć budynek szkolny oraz jaką rolę w bezpieczeństwie odgrywa współpraca z firmą ochroniarską. Podkreślano rolę monitoringu oraz wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za koordynowanie działań podczas kryzysu w szkole. W trakcie szkolenia zaprezentowano działania podjęte podczas symulowanej sytuacji kryzysowej. Takie sytuacje mogą spotkać społeczność szkolną nie tylko w budynku, ale także podczas wycieczek i kilkudniowych wyjazdów typu zielona szkoła. Na taką okoliczność przedstawione zostały przydatne narzędzie dostępne bezpłatnie takie jak aplikacja Moja Komenda, dzięki której można nawiązać kontakt z najbliższą komendą policji w dowolnym punktu w kraju.
Centrum Usług Wspólnych dla placówek edukacyjnych
Skarbnik Miasta Teresa Blacharska, odpowiedzialna za budżet Gdańska, zaprezentowała dyrektorom placówek oświatowych zasady działania Centrum Usług Wspólnych, które miasto planuje utworzyć w najbliższym czasie. Projekt CUW docelowo służyć ma scentralizowaniu obsługi finansowo-księgowej placówek edukacyjnych w Gdańsku. Jego powołanie ma doprowadzić do ujednolicenia procedury i systemu obsługi finansowo-płacowej przy lepszej organizacji pracy i specjalizacji kadr.
- Celem projektu jest lepsze wykorzystanie potencjału pracowników, uzyskanie efektu skali oraz podniesienie jakości realizowanych usług publicznych - podkreślała Teresa Blacharska.
Utworzenie Centrum związane jest z obowiązkową centralizacją rozliczeń podatku VAT, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2017 r. Oznacza to, że gmina Miasta Gdańsk będzie jednym podatnikiem VAT i całą gminę obowiązywać będzie jeden NIP. Powołanie CUW dla 175 jednostek oświatowych to szansa na usprawnienie rozproszonej obecnie polityki finansowo-księgowej szkół i przedszkoli.
W ostatnim przed wakacjami spotkaniu, które odbyło się 8 czerwca 2016 r. uczestniczyli m.in.: uwolniony po negocjacjach z terrorystami Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej; Teresa Blacharska, Skarbnik Miasta; Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Gdańsku; Halina Mężyk, wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gdańsku oraz Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego. Spotkania tego typu odbywają się cyklicznie, co miesiąc. Na spotkaniach omawiane są bieżące kwestie gdańskiej edukacji.