Wiadukt Biskupia Górka. Jedenastu chętnych do jego budowy

Aż jedenaście firm i konsorcjów jest zainteresowanych realizacją jednej z największych, zaplanowanych w tym roku w Gdańsku inwestycji drogowych, czyli budową wiaduktu "Biskupia Górka". Obecny, przebiegający w sąsiedztwie gmachów Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego, jest w kiepskim stanie technicznym. Kto jest zainteresowany przetargiem?
19.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jedenaście firm i konsorcjów jest zainteresowanych budową wiaduktu Biskupia Górka

Zamiast remontować obecną estakadę, będącą częścią Traktu Św. Wojciecha, uznano, że lepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie nowej, tuż obok istniejącej. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła więc w połowie maja br. ograniczony przetarg. Do poniedziałku. 19 maja, zainteresowani wykonawcy mogli składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

W najbliższych dniach zostaną one zweryfikowane i tylko wybrani zostaną zaproszeni do składania ofert przetargowych. Ostateczny wykonawca powinien być znany za około miesiąc. 

- Do składania ofert zaproszonych zostanie pięć firm - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Przetargi ograniczone są i będą standardowo przez nas ogłaszane w przypadku każdej większej, bardziej skomplikowanej inwestycji. Zależy nam bowiem na jakości jej wykonania, a taką powinny zapewnić duże firmy z odpowiednim doświadczeniem.

Zainteresowane budową gdańskiego wiaduktu są firmy:

  • Polaqua z Piaseczna
  • Mota-Engil Central Europe z Krakowa
  • Budimex z Warszawy
  • Skanska z Warszawy
  • Strabag z Pruszkowa
  • konsorcjum: Warbud z Warszawy i Eurovia Polska z Bielan Wrocławskich
  • konsorcjum: Banimex i Azi_Bud z Będzina
  • konsorcjum: Metrostav Polska z Warszawy, Vistal oraz MTM z Gdyni
  • konsorcjum: Aldesa Construcciones - spółki z Warszawy i Madrytu
  • konsorcjum: Porr z Warszawy, Porr Bau z Wiednia oraz Intercor z Zawiercia
  • konsorcjum: Mostostal z Warszawy i Acciona Infraestructuras z Madrytu


Tak prezentować ma się nowy wiadukt w ciągu Traktu Św. Wojciecha

Zgodnie z przygotowanym projektem istniejący wiadukt zostanie rozebrany, a wybudowane zostaną dwa nowe, trzyjezdniowe - także w ciągu Traktu Św. Wojciecha. Budowa nowego obiektu rozpocznie się od strony wschodniej, a w tym czasie ruch drogowy odbywać się będzie po istniejącym wiadukcie. Kiedy estakada będzie gotowa, wówczas na nią zostanie przeniesiony ruch, a w miejsce rozebranego, istniejącego obecnie obiektu, zostanie zbudowany drugi - nowy.

W przyszłości, w sąsiedztwie nowego wiaduktu - przy ul. Okopowej - wybudowany zostanie także wielopoziomowy parking, który pomieści 475 samochodów. Będzie on płatny, służyć będzie głównie pracownikom i klientom urzędów: marszałkowskiego i wojewódzkiego.

W ramach przedsięwzięcia zbudowany i przebudowany zostanie także układ drogowy do obsługi komunikacyjnej rejonu od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego.

Inwestycja będzie realizowana w latach 2017-2019.

Koszt całego projektu szacuje się na 138 469 158,91 zł. Miasto otrzymało dofinansowanie unijne na ten cel w wysokości 117 693 557,57 zł.


Przeczytaj także:

Nowy wiadukt "Biskupia Górka" coraz bliżej. Właśnie ruszył przetarg



TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia