• Start
  • Wiadomości
  • Od września dzieci w szkołach pod specjalną ochroną - nowa ustawa

Wchodzi tzw. “ustawa Kamilka”. Od września dzieci w szkołach pod specjalną ochroną

Ustawa mająca na celu ochronę małoletnich, którzy padli ofiarą przemocy, została uchwalona 15 lutego tego roku, a szkoły dostały 6 miesięcy tzw. okresu przejściowego, by wprowadzić u siebie nowe standardy ochrony małoletnich. Ten okres minął 15 sierpnia. Oczywiście dzieci są teraz na wakacjach, tak samo jak nauczyciele, więc jak ustawa sprawdzi się w życiu będzie można ocenić po 1 września.
19.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta przemawia
Ministra edukacji Barbara Nowacka
fot. Krzysztof Mystkowski/ KFP

Przypomnijmy, że ustawa została uchwalona po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został brutalnie zakatowany przez swojego ojczyma. Ta okrutna śmierć wywołała szok w całym kraju. Kamil zmarł 8 maja 2023 roku po 35 dniach walki lekarzy o jego życie. Chłopiec był wcześniej wielokrotnie maltretowany przez ojczyma, 27-letniego Dawida B. Mężczyzna znęcał się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem. Matka Kamilka, 35-letnia Magdalena B., mimo że wiedziała, co robi jej mąż, nie próbowała go powstrzymać. Kamilek wielokrotnie uciekał z domu.

W największym skrócie nowa ustawa ma zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę najmłodszych, a także spowodować szybkie i skuteczne reagowanie na ich krzywdę.

Wytyczne do sporządzenia standardów ochrony dzieci w szkole sporządziło Ministerstwo Sprawiedliwości. Na ich podstawie szkoły powinny były przygotować dokument, który będzie od teraz obowiązywał w placówce. 

Nowa ustawa wprowadza m.in. obowiązek wprowadzenia standardów postępowania w przypadku zaobserwowania u dziecka objawów, które mogą być efektem znęcania się nad nim, czy to psychicznym, czy fizycznym, czy też następstwem wykorzystywania seksualnego.

„W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez dziecko lub opiekuna dziecka, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania jej osobie odpowiedzialnej za przyjmowanie zgłoszeń bądź bezpośrednio osobie odpowiedzialnej za prowadzenie interwencji. Notatka może zostać sporządzona na piśmie lub przesłana za pośrednictwem poczty elektronicznej” – wskazano we wzorze opublikowanym przez resort sprawiedliwości.

- "Ustawa Kamilka" mówi o profilaktyce, czyli o tym, że my w ogóle nie chcemy, żeby do przemocy wobec dzieci dochodziło, chcemy, żeby każdy z nas był uwrażliwiony, i chcemy, żeby reagował jak najszybciej, kiedy widzi jakieś niepokojące czynniki ryzyka, że dziecko może być krzywdzone - wyjaśniała Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.

Nowe standardy obejmują m.in. zakazy stosowania przemocy fizycznej, obrażania, zastraszania czy poniżania uczniów. Nauczyciele mają zakaz używania wulgarnego języka w obecności uczniów oraz nawiązywania jakichkolwiek relacji intymnych z podopiecznymi. Zasady zabraniają również faworyzowania dzieci, proponowania im wyrobów tytoniowych lub alkoholu, a także przyjmowania prezentów od uczniów i ich rodziców.

grupa kolorowo ubranych dzieci siedzi przy ławkach w pomieszczeniu przypominającym szkolną klasę. Za nimi widoczna tablica oraz regał z pomocami szkolnymi, na jednej z półek widoczny globus
Dzieci zwykle są ufne i dlatego bezbronne wobec dorosłych, którzy chcą je krzywdzić. Nowa ustawa wprowadza zasady, które mają wzmocnić ochronę.
Artem Podrez / www.pexels.com

Nowe przepisy muszą być przestrzegane przez wszystkich pracowników szkół.

Policyjna ekspertka o radzeniu sobie z przemocą domową 

Według danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę każdego roku w Polsce stwierdza się prawie cztery tysiące przestępstw fizycznego i psychicznego znęcania się nad dziećmi. Jednocześnie 41 proc. dzieci przyznaje, że doświadczyło przemocy ze strony bliskich im dorosłych, zwykle ojca lub matki. Dane policji wskazują, że w 2023 r. ponad 17 tys. małoletnich doznało przemocy domowej. W wyniku przemocy w rodzinie 611 dzieci umieszczono w ub. roku w pieczy zastępczej.

Szacuje się też, że co roku ok. 30 dzieci traci życie w wyniku przemocy ze strony dorosłych.

Wkrótce na łamach gdansk.pl więcej szczegółów na temat wdrażania nowej ustawy w gdańskich szkołach. 

SŁ/PAP/Portal Samorządowy 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!