„Schleswig-Holstein” rozpoczyna atak na Westerplatte
Niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” wpłynął do Gdańska 25 sierpnia 1939 roku z tzw. „wizytą kurtuazyjną”. Zacumował w kanale portowym 150 m od Półwyspu Westerplatte, na którym znajdowała się polska Wojskowa Składnica Tranzytowa. Sześć dni później o godz. 4.30 na pancerniku zarządzono alarm. O godz. 4.43 w dzienniku pokładowym odnotowano: "Okręt idzie do ataku na Westerplatte" (Schiffgeht zum Angriff auf Westerplatte wor). O godz. 4.45 rozpoczęło się ostrzeliwanie Westerplatte, które dało początek drugiej wojnie światowej.
Tym żyje Gdańsk. Andrzej Drzycimski, historyk: - Westerplatte to polskie Termopile!
7 września 1939 - kapitulacja Westerplatte. Andrzej Drzycimski: “Pokonali propagandę Hitlera”
Obrońcy Westerplatte
O godz. 4.50 dowódca Wojskowej Składnicy Tranzytowej mjr Henryk Sucharski nawiązał łączność telefoniczną z dowództwem Marynarki Wojennej w Gdyni. "O godz. 4.45 dnia 1 września pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął bombardowanie Westerplatte. Bombardowanie trwa" - przekazał mjr Sucharski.
Bohaterska obrona Westerplatte i walka z przeważającymi siłami wroga trwała siedem dni. Polscy obrońcy poddali się 7 września po odparciu 13 szturmów. Z prawie 200-osobowej załogi (informacje na ten temat do dziś są różne) poległo około 15 osób, około 50 było rannych. Po stronie niemieckiej ofiary miały być dużo większe: około 300 zabitych i 700-1000 rannych (nowsze dane mówią o 30-50 zabitych i 120-150 rannych).
MIIWŚ ekshumowało szczątki majora Sucharskiego
Pogrzeb obrońców Westerplatte - Honorowych Obywateli Miasta Gdańska
W piątek, 4 listopada, odbył się pogrzeb obrońców Westerplatte. Ich szczątki zostały złożone w indywidualnych - w większości imiennych - grobach na nowym cmentarzu.
Obrońcy Westerplatte od 1998 roku decyzją władz samorządowych są Honorowymi Obywatelami Miasta Gdańska.
Powyżej i poniżej - dzięki Narodowemu Archiwum Cyfryzacji - przedstawiamy zdjęcia archiwalne z obrony Westerplatte we wrześniu 1939 roku.
Przypomnijmy sobie piękny wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego poświęcony bohaterskim obrońcom Westerplatte, napisany przez tego wybitnego poetę we wrześniu 1939 roku.
"Pieśń o żołnierzach z Westerplatte"