• Start
  • Wiadomości
  • Westerplatte – światłocienie. Zobacz wyjątkowy spektakl FOTORELACJA

Westerplatte – światłocienie. Zobacz wyjątkowy spektakl FOTORELACJA

"Westerplatte – światłocienie" to spektakl multimedialny połączony z iluminacją obiektów na półwyspie Westerplatte. Wydarzenie zaplanowano tylko na dwa dni: 14 i 15 września w godz. 19.30-22.30.
14.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Niezwykłe widowisko na Westerplatte przygotowane przez gdańskich artystów
Niezwykłe widowisko na Westerplatte przygotowane przez gdańskich artystów
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Artyści, których Muzeum Gdańska zaprosiło do współpracy interpretowali w swych pracach nie tylko złożoną historię Półwyspu Westerplatte, ale też ukazywali współczesny kontekst tych wydarzeń.


- Losy Wojskowej Składnicy Tranzytowej, bohaterska obrona Westerplatte w trakcie niemieckiej inwazji we wrześniu 1939 roku, w końcu burzliwe dzieje Półwyspu po 1945 roku są nieustannie przypominane w trakcie uroczystości rocznicowych, działań edukacyjnych, wystawienniczych i popularyzatorskich – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, koordynator wydarzenia. - Na ile jednak zrozumieliśmy lekcję płynąca z dramatycznych wydarzeń II wojny światowej? Czy zwiedzaniu Półwyspu Westerplatte towarzyszy refleksja, która uświadamia nam, że w tym miejscu wybuchł najstraszliwszy konflikt w dziejach ludzkości?

Zobacz relację wideo:



Podczas wieczornego spaceru po terenie Westerplatte zobaczyć można m.in. prace Roberta Turło, Macieja Salamona i Macieja Szupicy. To wybitni gdańscy artyści, przedstawiciele sztuk audiowizualnych - reżyserzy, animatorzy, ilustratorzy, kompozytorzy i muzycy. Podjęli się oni pracy nad multimedialnym spektaklem, który ma być nową odsłoną i próbą innego spojrzenia na Westerplatte - miejsce boleśnie naznaczone historią.

- W sposób niekiedy agresywny, szokujący, opowiadamy o tym, co to miejsce niesie. Opowiadamy o jego wyjątkowych wartościach i walorach – mówi Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.

Westerplatte -światłocienie. Dawne koszary
Westerplatte -światłocienie. Dawne koszary
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Spektakl ma formę symultanicznych instalacji multimedialnych, w których główną scenografią, czy raczej aktorami, są historyczne obiekty. Za sprawą światła, dźwięku, a przede wszystkim animacji, Westerplatte stanie się na dwa wieczory plenerową galerią sztuki monumentalnej.

Program wydarzenia:

Nadzieja - Instalacja autorstwa Roberta Turło oraz Jarosława Pudlisa, Michała Garnowskiego, Mateusza Kozłowskiego, Adam Przybysza, Marka Kuczyńskiego.
Bad news - Instalacja autorstwa Macieja Salamona
Respiracja - Instalacja autorstwa Macieja Szupicy; muzyka Szymon Weiss, animacja Krzysztof Głażewski
Willkommen - wideoklip autorstwa Marka Frankowskiego, Szymona Kołodziejczyka, Grzegorza Łapińskiego

Westerplatte - światłocienie. Zwiedzanie z przewodnkiem
Westerplatte - światłocienie. Zwiedzanie z przewodnkiem
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Iluminacje wyświetlane są na Wartowni nr 1, Nowych Koszarach, Placówce Fort oraz napisie "Nigdy Więcej Wojny". Organizatorzy zapewniają, że gośćmi, jeśli wyrażą taką chęć, zajmą się przewodnicy. Warto dodać, że w grupie przewodników jest osoba władająca językiem migowym oraz ukraińskim.

Transport - jak dojechać

W dniach widowiska Westerplatte - światłocienie zostaną uruchomione dodatkowe autobusy linii 138. Kursy rozpoczną się o 19:20, 20:20 i 21:20 z Dworca Głównego w kierunku Westerplatte. Powrót z półwyspu o godz. 19:02, 20:02, 21:02 oraz 22:32 (zamiast 22:02). Autobusy zatrzymują na wszystkich przystankach zgodnie z rozkładem jazdy. Przejazd podlega standardowym opłatom. Ruchem pojazdów na półwyspie będzie zawiadywać służba porządkowa.

Czytaj też: Gdański Tydzień Demokracji. Prof. Davies: “To zaszczyt, że jestem w Gdańsku”

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna