Artyści, których Muzeum Gdańska zaprosiło do współpracy interpretowali w swych pracach nie tylko złożoną historię Półwyspu Westerplatte, ale też ukazywali współczesny kontekst tych wydarzeń.
- Losy Wojskowej Składnicy Tranzytowej, bohaterska obrona Westerplatte w trakcie niemieckiej inwazji we wrześniu 1939 roku, w końcu burzliwe dzieje Półwyspu po 1945 roku są nieustannie przypominane w trakcie uroczystości rocznicowych, działań edukacyjnych, wystawienniczych i popularyzatorskich – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, koordynator wydarzenia. - Na ile jednak zrozumieliśmy lekcję płynąca z dramatycznych wydarzeń II wojny światowej? Czy zwiedzaniu Półwyspu Westerplatte towarzyszy refleksja, która uświadamia nam, że w tym miejscu wybuchł najstraszliwszy konflikt w dziejach ludzkości?
Zobacz relację wideo:
Podczas wieczornego spaceru po terenie Westerplatte zobaczyć można m.in. prace Roberta Turło, Macieja Salamona i Macieja Szupicy. To wybitni gdańscy artyści, przedstawiciele sztuk audiowizualnych - reżyserzy, animatorzy, ilustratorzy, kompozytorzy i muzycy. Podjęli się oni pracy nad multimedialnym spektaklem, który ma być nową odsłoną i próbą innego spojrzenia na Westerplatte - miejsce boleśnie naznaczone historią.
- W sposób niekiedy agresywny, szokujący, opowiadamy o tym, co to miejsce niesie. Opowiadamy o jego wyjątkowych wartościach i walorach – mówi Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.
Spektakl ma formę symultanicznych instalacji multimedialnych, w których główną scenografią, czy raczej aktorami, są historyczne obiekty. Za sprawą światła, dźwięku, a przede wszystkim animacji, Westerplatte stanie się na dwa wieczory plenerową galerią sztuki monumentalnej.
Program wydarzenia:
Nadzieja - Instalacja autorstwa Roberta Turło oraz Jarosława Pudlisa, Michała Garnowskiego, Mateusza Kozłowskiego, Adam Przybysza, Marka Kuczyńskiego.
Bad news - Instalacja autorstwa Macieja Salamona
Respiracja - Instalacja autorstwa Macieja Szupicy; muzyka Szymon Weiss, animacja Krzysztof Głażewski
Willkommen - wideoklip autorstwa Marka Frankowskiego, Szymona Kołodziejczyka, Grzegorza Łapińskiego
Iluminacje wyświetlane są na Wartowni nr 1, Nowych Koszarach, Placówce Fort oraz napisie "Nigdy Więcej Wojny". Organizatorzy zapewniają, że gośćmi, jeśli wyrażą taką chęć, zajmą się przewodnicy. Warto dodać, że w grupie przewodników jest osoba władająca językiem migowym oraz ukraińskim.
Transport - jak dojechać
W dniach widowiska Westerplatte - światłocienie zostaną uruchomione dodatkowe autobusy linii 138. Kursy rozpoczną się o 19:20, 20:20 i 21:20 z Dworca Głównego w kierunku Westerplatte. Powrót z półwyspu o godz. 19:02, 20:02, 21:02 oraz 22:32 (zamiast 22:02). Autobusy zatrzymują na wszystkich przystankach zgodnie z rozkładem jazdy. Przejazd podlega standardowym opłatom. Ruchem pojazdów na półwyspie będzie zawiadywać służba porządkowa.
Czytaj też: Gdański Tydzień Demokracji. Prof. Davies: “To zaszczyt, że jestem w Gdańsku”