W tym roku Gdański Tydzień Demokracji odbędzie się w dniach 14-22 września. Pierwszego dnia w Dworze Artusa o problemach związanych z manipulacjami historią II wojny światowej w książkach, muzeach, czy filmach opowiedzą historycy, socjolodzy, muzealnicy i publicyści z Polski, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Belgii zaproszeni przez Muzeum Gdańska. W konferencji „II wojna światowa: operacje na pamięci” udział wezmą Norman Davies - „II wojna światowa: między doświadczeniem narodowym a globalnym”, Piotr Kwiatkowski - „Pamięć wojny w badaniach opinii publicznej”, Piotr M. Majewski i Rafał Wnuk - „Wojna w muzeach świata - w poszukiwaniu sposobu opowieści”, Peter Olivier Loew - „Gdańsk i wojna - laboratorium pamięci. Spojrzenie I” i Cezary Obracht-Prondzyński - „Gdańsk i wojna - laboratorium pamięci. Spojrzenie II” oraz Waldemar Ossowski - „Westerplatte - w poszukiwaniu opowieści”.
We wtorek, 11 września, podczas wideoczatu "Wszystkie strony miasta" o konferencji „II wojna światowa: operacje na pamięci” oraz dyskusji panelowej „Pamięć wojny: brzemię czy uwolnienie?", opowiedzą Andrzej Gierszewski - rzecznik prasowy Muzeum Gdańska oraz dr Janusz Marszalec - pełnomocnik dyrektora Muzeum Gdańska ds. Westerplatte.
- Spieramy się o przeszłość, ale też o sposób opowiadania o niej w książkach, muzeach, filmie. Władanie pamięcią zbiorową zawsze było marzeniem tyranów. A jak jest dzisiaj? Czy możliwe jest uwolnienie się od brzemienia przeszłości i budowanie wspólnoty na poziomie choćby jednego narodu? A jak wygląda rozliczenie wzajemnych krzywd uczestników konfliktów mówiących innymi językami? Jaką rolę odgrywał w tym Gdańsk i jaką odgrywa nadal, jako miasto polskie, znane ze swych wolnościowych, solidarnościowych tradycji? Jakie miejsce w opowieści o Gdańsku należy przyznać Westerplatte? To tylko kilka z pytań jakie poruszymy podczas sesji - mówi już dziś dr Marszalec.
Podczas naszego wtorkowego programu porozmawiamy także o spektaklu multimedialnym "Westerplatte - światłocienie", nowej propozycji Muzeum Gdańska i Miasta Gdańsk dla mieszkańców i turystów. Iluminacje obiektów na półwyspie będzie można zobaczyć dwa razy: 14 i 15 września w godz. 19:30-22:30.
- Losy Wojskowej Składnicy Tranzytowej, bohaterska obrona Westerplatte w trakcie niemieckiej inwazji we wrześniu 1939 roku, w końcu burzliwe dzieje Półwyspu po 1945 roku są nieustannie przypominane w trakcie uroczystości rocznicowych, działań edukacyjnych, wystawienniczych i popularyzatorskich. Na ile jednak zrozumieliśmy lekcję płynąca z dramatycznych wydarzeń II wojny światowej? Czy zwiedzaniu Półwyspu Westerplatte towarzyszy refleksja, która uświadamia nam, że w tym miejscu wybuchł najstraszliwszy konflikt w dziejach ludzkości? Czy tak wiele się zmieniliśmy od czasów osławionego tytułu Dlaczego musimy umierać za Gdańsk? - mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, koordynator wydarzenia, który także będzie naszym gościem.
Na program "Wszystkie strony miasta" zapraszamy we wtorek, 11 września. Transmisja na żywo na gdansk.pl od godz. 13.30.