• Start
  • Wiadomości
  • O manipulacji historią II wojny światowej i innym obliczu Westerplatte - wideoczat, godz. 13.30

O manipulacji historią II wojny światowej i innym obliczu Westerplatte - wideoczat, godz. 13.30

W piątek, 14 września, rozpoczyna się Gdański Tydzień Demokracji. Jednym z jego elementów będzie konferencja „II wojna światowa - operacje na pamięci”. O tym oraz o nowym spektaklu multimedialnym "Westerplatte - światłocienie" porozmawiamy we wtorek, 11 września, z naszymi gośćmi w programie "Wszystkie strony miasta". Transmisja na żywo na Gdansk.pl o godz. 13.30.
10.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Westerplatte. Pokaz rekonstrukcyjny w rejonie placówki Fort
Westerplatte. Pokaz rekonstrukcyjny w rejonie placówki Fort
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W tym roku Gdański Tydzień Demokracji odbędzie się w dniach 14-22 września. Pierwszego dnia w Dworze Artusa o problemach związanych z manipulacjami historią II wojny światowej w książkach, muzeach, czy filmach opowiedzą historycy, socjolodzy, muzealnicy i publicyści z Polski, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Belgii zaproszeni przez Muzeum Gdańska. W konferencji „II wojna światowa: operacje na pamięci” udział wezmą Norman Davies - „II wojna światowa: między doświadczeniem narodowym a globalnym”, Piotr Kwiatkowski - „Pamięć wojny w badaniach opinii publicznej”, Piotr M. Majewski i Rafał Wnuk - „Wojna w muzeach świata - w poszukiwaniu sposobu opowieści”, Peter Olivier Loew - „Gdańsk i wojna - laboratorium pamięci. Spojrzenie I” i Cezary Obracht-Prondzyński - „Gdańsk i wojna - laboratorium pamięci. Spojrzenie II” oraz Waldemar Ossowski - „Westerplatte - w poszukiwaniu opowieści”. 

We wtorek, 11 września, podczas wideoczatu "Wszystkie strony miasta" o konferencji „II wojna światowa: operacje na pamięci” oraz dyskusji panelowej „Pamięć wojny: brzemię czy uwolnienie?", opowiedzą Andrzej Gierszewski - rzecznik prasowy Muzeum Gdańska oraz dr Janusz Marszalec - pełnomocnik dyrektora Muzeum Gdańska ds. Westerplatte

- Spieramy się o przeszłość, ale też o sposób opowiadania o niej w książkach, muzeach, filmie. Władanie pamięcią zbiorową zawsze było marzeniem tyranów. A jak jest dzisiaj? Czy możliwe jest uwolnienie się od brzemienia przeszłości i budowanie wspólnoty na poziomie choćby jednego narodu? A jak wygląda rozliczenie wzajemnych krzywd uczestników konfliktów mówiących innymi językami? Jaką rolę odgrywał w tym Gdańsk i jaką odgrywa nadal, jako miasto polskie, znane ze swych wolnościowych, solidarnościowych tradycji? Jakie miejsce w opowieści o Gdańsku należy przyznać Westerplatte? To tylko kilka z pytań jakie poruszymy podczas sesji - mówi już dziś dr Marszalec.

 

Pokaz rekonstrukcyjny: załoga Westerplatte odpiera atak niemiecki skierowany wzdłuż plaży
Pokaz rekonstrukcyjny: załoga Westerplatte odpiera atak niemiecki skierowany wzdłuż plaży
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Podczas naszego wtorkowego programu porozmawiamy także o spektaklu multimedialnym "Westerplatte - światłocienie", nowej propozycji Muzeum Gdańska i Miasta Gdańsk dla mieszkańców i turystów. Iluminacje obiektów na półwyspie będzie można zobaczyć dwa razy: 14 i 15 września w godz. 19:30-22:30.

- Losy Wojskowej Składnicy Tranzytowej, bohaterska obrona Westerplatte w trakcie niemieckiej inwazji we wrześniu 1939 roku, w końcu burzliwe dzieje Półwyspu po 1945 roku są nieustannie przypominane w trakcie uroczystości rocznicowych, działań edukacyjnych, wystawienniczych i popularyzatorskich. Na ile jednak zrozumieliśmy lekcję płynąca z dramatycznych wydarzeń II wojny światowej? Czy zwiedzaniu Półwyspu Westerplatte towarzyszy refleksja, która uświadamia nam, że w tym miejscu wybuchł najstraszliwszy konflikt w dziejach ludzkości? Czy tak wiele się zmieniliśmy od czasów osławionego tytułu Dlaczego musimy umierać za Gdańsk? - mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, koordynator wydarzenia, który także będzie naszym gościem.

Na program "Wszystkie strony miasta" zapraszamy we wtorek, 11 września. Transmisja na żywo na gdansk.pl od godz. 13.30.

TV

Każdy może pomóc