Słupy wiaduktu przy ul. Ks. J. Popiełuszki, który łączy tereny Młodego Miasta z Aleją Zwycięstwa zmieniły wygląd. Czołówka polskich i trójmiejskich street art’owców zaprojektowała i wykonała murale kolumn estakady na dawnych terenach stoczniowych.
Filary szacunku, bo taką nazwę mają dzieła, powstawały przez kilka dni. W niedzielę, 27 maja można było na żywo przyglądać się pracy artystów. Wydarzenie realizowano w ramach kampanii Łączy nas Gdańsk oraz Święta Młodego Miasta. Oprócz słupów estakady pomalowano także ścianę, która przedstawia wariację na temat miejskiej kampanii Łączy nas Gdańsk.
- Prace zaplanowaliśmy na terenach postoczniowych, ponieważ są one miejscem wyjątkowym za sprawą historii, która tutaj tworzyła się na nowo i tak bardzo zmieniła naszą rzeczywistość – mówi Paweł Buczyński, wiceprezes Fundacji Gdańskiej. – Artyści przygotowując swoje prace, podeszli do tematu metaforycznie. Zrobiliśmy miejsce na ich ekspresję, a projektowi nadaliśmy nazwę "Filary szacunku", ponieważ chcemy budować nowe pokolenie, które jest otwarte na tolerancję, szacunek i współpracę pomimo różnic, jakie istnieją między nami. Kolumny wiaduktu mają z jednej strony wyrażać miejsce, w którym teraz jesteśmy, jak i cel do jakiego chcemy dążyć - dodaje.
Graffiti dla miasta i mieszkańców stworzyli zaproszeni przez Krik Kong znani streetartowcy, jak Robert Seikon, Looney Looney.pl, SC Szyman, Inwazja tattooi Palladintattoo.Tym samym wiadukt przy ul. Ks. J. Popiełuszki stał się symbolem różnorodności.
- Bardzo chętnie przyjąłem zaproszenie do tego przedsięwzięcia – mówi Ryszard Niedzielski, autor jednego z projektów. - Mieliśmy zaprząc idee otwartości, tolerancji, różnorodności. Nawiązałem do stoczni, bo graffiti powstaje w tym miejscu. Przedstawia stoczniowców, kobiety, mężczyzn i różne nacje.
W czwartek, 31 maja wieczorem będzie można nie tylko obejrzeć wernisaż nowych murali, które jak zapowiadają organizatorzy zostaną w ciekawy sposób wyeksponowane, ale także poznać osobiście ich twórców. Obecność zapowiedzieli wszyscy artyści. Organizatorem wydarzenia jest miasteczko kontenerowe 100cznia, która oprócz wernisażu zaprasza na dobrą muzykę.