Dorota Kolak do fanów w Bibliotece Manhattan: „Zdecydowanie jestem gdańszczanką”
Paweł Huelle to gdańska ikona - ceniony i nagradzany prozaik, poeta i dramaturg, oraz autor innych form literackich i publicystycznych. Gdańsk nazywa swoją „małą ojczyzną - to miasto jest także jego muzą i głównym bohaterem jego dzieł, a on sam jest znawcą kultury i historii tego miasta. W sierpniu 2015 roku, wcielając się w rolę konduktora pierwszego pociągu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, inaugurującego uruchomienie linii biegnącej częściowo w miejscu przedwojennej „kolei kokoszkowskiej”, pisarz powiedział, że to wydarzenie jest dla niego „symbolicznym zakończeniem II wojny światowej” - znikają bowiem ostatnie „namacalne ślady zniszczeń powojennych”.
Głośny debiut literacki
Gdański mistrz słowa zadebiutował dokładnie 35 lat temu - w listopadzie 1987 roku, wydając „Weisera Dawidka”, którego akcja dzieje się w okolicy istniejącego w latach 1913-2013 w Gdańsku Wiaduktu Weisera (zwanego także Mostem Weisera). Stanowiąca literacki dialog z Günterem Grassem powieść uważana jest za najważniejszy debiut lat 80., a przez krytyków określona została jako „arcydzieło literatury”.
Pawłowi Huelle tytuł ten przyniósł rozgłos w kraju i zagranicą, a sama książka wielokrotnie doczekała się odniesień w literaturze, teatrze czy filmie. W 2001 roku została zekranizowana - film wyreżyserował Wojciech Marczewski, a w bohaterów wcielili się m.in. Marek Kondrat, Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Globisz, Marian Opania i Janusz Gajos.
„Talita” książką 2022 roku w Gdańsku
Późniejsze lata mieszkającego i tworzącego w Gdańsku pisarza przyniosły kolejne poczytne powieści, zbiory opowiadań i dramatów oraz wiersze, a także scenariusze i eseje. Jego powieści zostały przełożone na kilkadziesiąt języków.
W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazało się nowe dzieło mistrza, dotykające pragnienia powrotu do dzieciństwa i rozważań na temat przypadkowości ludzkich losów - zbiór 12. opowiadań, zatytułowany „Talita”. Książka, inspirowana biblijną przypowieścią, a jednocześnie sięgająca do guseł i zabobonów, została osadzona w historii Gdańska i Pomorza. Autor, obficie posiłkuje się swoją wiedzą i erudycją, dodatkowo wplatając elementy magii i cudowności, tworząc niezwykły świat, w którym króluje miłość i tęsknota, ale także grzech i niezaspokojenie.
Wyjątkowa pozycja (na którą autor kazał nam czekać aż sześć lat!) stała się bohaterką tegorocznej akcji „Gdańsk czyta”, organizowanej na wzór wywodzącego się z USA pierwowzoru „One City, One Book”. Inicjatywa polegała na zachęceniu do przeczytania i dyskusji nad tą samą książką jak najwięcej mieszkańców i mieszkanek danego miasta.
„Plac Bohaterów”. Intelektualna uczta z brawurową rolą Doroty Kolak. RECENZJA
Kierownik Literacki Teatru Miejskiego w Gdyni
Autor „Weisera Dawidka” przez lata pozostawał aktywny nie tylko na polu twórczości pisarskiej wieńczonej kolejnymi wydanymi tytułami. Był dyrektorem gdańskiego ośrodka TVP (1994-1999),obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego Kwartalnika Artystycznego „Bliza”. Od ponad dekady związany jest także z Teatrem Miejskim w Gdyni, w którym objął rolę kierownika literackiego.
Dla gdyńskiego teatru napisał m.in. sztukę „Kolibra lot ostatni” - umiejscowiony w okresie międzywojnia kryminał nawiązujący do twórczości patrona instytucji - Witolda Gombrowicza. W 2017 roku premierę miała sceniczna historia wstrząsającej katastrofy, do której doszło w 2000 roku na Morzu Barentsa - „Kursk” w reżyserii Krzysztofa Babickiego.
Na Dużą Scenę Teatru Miejskiego w Gdyni przeniósł też książkę Karola Olgierda Borchardta „Znaczy kapitan” (reżyseria Krzysztof Babicki), stanowiącą hołd dla gdyńskiej ikony - człowieka, na którego twórczości wychowały się pokolenia. Nad adaptacją gdański pisarz pracował aż... cztery lata. Było warto: udało mu się stworzyć historię przeznaczoną nie tylko dla miłośników morskich opowieści; przepełnioną ciepłem i humorem, z wyraźnie zarysowanym bohaterem, który znajduje się w samym centrum wydarzeń i budzi niemałą sympatię.
Najważniejsze nagrody i liczne wyróżnienia
Za swoją twórczość Paweł Huelle był wielokrotnie doceniany przez jury najważniejszych krajowych konkursów i wyróżnień. Jest m.in. laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (za „Weisera Dawidka”), Paszportu „Polityki” (za książkę „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala”), Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Nagrody Miasta Gdańska „Splendor Gedanensis”. Został także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Medalem św. Wojciecha - za „całokształt znakomitej twórczości pisarskiej, identyfikowanej w świecie z Gdańskiem, stanowiącej najlepszą promocję wizerunku miasta”. Za powieść „Ostatnia Wieczerza” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike.
W ubiegłym roku po raz kolejny doceniono jego dorobek - z naciskiem na wartość intelektualną i artystyczną, oraz znaczenie dla regionu - otrzymał Pomorską Nagrodę Literacką za całokształt pracy literackiej.
Sam zasiada obok Andy Rottenberg i Olgi Tokarczuk w jury Europejskiego Poety Wolności - międzynarodowej nagrody literackiej honorującej poetów i ich tłumaczy.
Piątkowe spotkanie na zaproszenia
Na uroczystość jubileuszu 65. urodzin Pawła Huellego, która odbędzie się w piątek, 9 grudnia, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Spotkanie będzie okazją do złożenia życzeń wybitnemu gdańskiemu pisarzowi, oraz do wysłuchania wymiany myśli na temat jego dramatów. Rozmowę z jubilatem poprowadzi Krzysztof Babicki - dyrektor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, natomiast o prozie z mistrzem rozmawiać będzie Krzysztof Czyżewski - pisarz, reżyser, animator kultury oraz dyrektor Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”.
Początek o godzinie 18:00. Wstęp na uroczystość tylko na podstawie bezpłatnych zaproszeń, które można odebrać w Czytelni Biblioteki Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Targ Rakowy 5/6) - do wyczerpania miejsc.