• Start
  • Wiadomości
  • O czym mówi cegła? Dwa wrześniowe dni z archeologią w Gdańsku

O czym mówi cegła? Dwa wrześniowe dni z archeologią w Gdańsku

Warsztaty lepienia cegieł, pokazy ich laserowego czyszczenia, prezentacja technik kucia przez kowali - w sobotę i niedzielę (8-9 września) Muzeum Archeologiczne zaprasza na plac przy ulicy Rycerskiej, na "Weekend z archeologią".
07.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Warsztaty Pawła Szymańskiego, mat. garncarnia.art (3)
Formowanie cegieł to czasochłonne i angażujące zajęcie. Nz. warsztaty archeologa Pawła Szymańskiego
Materiały prasowe Garncarnia.pl

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Gdańska zaprasza na warsztaty lepienia cegieł na plac przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku. W sobotę 8 września organizatorzy zapowiadają pokazy laserowego czyszczenia zabytkowych cegieł, a w niedzielę kowale zaprezentują techniki kucia.

Organizatorem wydarzenia "Weekend z archeologią" jest Muzeum Archeologiczne, ale w przyszłości ma tu powstać oddział główny Muzeum Gdańska. Z tego powodu podczas imprezy będzie można zobaczyć prezentacje miejskiego muzeum nawiązujące do ceglanego gotyku, wziąć udział w pokazach i warsztatach strycharskich, także pokazach kucia.

Historia w cegłach zaklęta

Jak mówi Andrzej Gierszewski rzecznik Muzeum Gdańska gdański gotyk to niezwykłe budowle kojarzone choćby z Bazyliką Mariacką czy Ratuszem Głównego Miasta.

- I choć każdy gdańszczanin kojarzy ich zarysy, dość często zapomina się o materiale użytym do ich budowy, a przecież to cegły mówią wszystko - dodaje Andrzej Gierszewski.

- Niepozorne cegły, ich kolorystyka i ich ułożenie, są nam w stanie powiedzieć wszystko o konkretnym pomieszczeniu, np. gdzie kiedyś znajdowało się dawniej okno, przejście albo wrota - tłumaczy dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska. - Na stoisku Muzeum Gdańska znajdziemy mini wystawę o gotyku ceglanym oraz słowniczek architektury gotyckiej. W sobotę przeprowadzimy przynajmniej dwa pokazy laserowego czyszczenia cegieł, które rzadko odbywają się na otwartym powietrzu.

Warsztaty ze specjalistami

Spod Olsztyna przyjedzie Paweł Szymański z Garncarni.pl. Archeolog eksperymentalny przez dwa dni będzie prowadził warsztaty strycharskie dla najmłodszych. Formowanie cegieł to dość czasochłonne i angażujące zajęcie, ale pod okiem specjalisty będzie można się dowiedzieć każdego najmniejszego szczegółu, np. czemu cegły mają różne barwy i jak to osiągano.

W niedzielę kowal Leszek Zulewski zaprezentuje jak kuto metalowe przedmioty towarzyszące konstrukcjom ceglanym, m. in. gwoździe, uchwyty oraz zawiasy drzwiowe.

Przez dwa dni prowadzona będzie sprzedaż najnowszych publikacji Muzeum Gdańska, natomiast starsze zostaną przecenione. Udział w wydarzeniach związanymi z Europejskimi Dniami Dziedzictwa jest bezpłatny.

PROGRAM:

Przez dwa dni będzie można zobaczyć prezentację o ochronie średniowiecznej architektury w Muzeum Gdańska, wystawę o gotyku ceglanym oraz słownik detali architektury gotyckiej, a także wziąć udział w warsztatach strycharskich Pawła Szymańskiego.

Organizatorzy zapraszają:

8 września 2018, godz. 10.00 - 18.00 na plac przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku, wstęp bezpłatny.  

Tylko w sobotę - 12.00 - 13.15 - prezentacja laserowego czyszczenia cegieł i elementów metalowych (2 x ok. 15 minut), w przypadku zainteresowania możliwe są dodatkowe pokazy.

9 września 2018, godz. 11.00 - 17.00

Plac przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku, wstęp bezpłatny. Pokazy kucia elementów metalowych, w przypadku zainteresowania możliwe są dodatkowe pokazy.

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole