Ostatnie wakacyjne dni z kulturą

Lato powoli dobiega końca, a wraz z nim wakacyjne festiwale i cykle wydarzeń plenerowych - ten weekend to przedostatnia okazja, by wziąć udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej, powoli kończy się też Kino na Szekspirowskim. Na ciekawe wystawy oraz bezpłatny koncert zaprasza Muzeum Narodowe w Gdańsku.
22.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się kobieta o ciemnych włosach upiętych z boku, ubrana w czarny strój ozdobiony kolorowym, kwiatowym wzorem. Tło jest minimalistyczne, z drewnianą ścianą i kilkoma żarówkami wiszącymi w tle, co nadaje zdjęciu ciepły, przytulny klimat
Oana Cătălina Chițu wystąpi w Gdańsku w piątek, 23 sierpnia. Wstęp wolny!
mat. artystki

Monoteatr. Jeden z najmniejszych teatrów na świecie zaprasza na festiwal sztuki lalkarskiej

Piątek, 23 sierpnia

23 sierpnia swoje 1. urodziny obchodzi Centrum Dolna Brama w Gdańsku (ul. Dolna Brama 8), gdzie wspierana jest aktywność osób w każdym wieku, zachęca się do wolontariatu i stwarza się warunki do rozwijania innowacji społecznych.

Z okazji rocznicy zaplanowano wspólne świętowanie, podczas którego odbędą się warsztaty, dj sety, koncerty i wspólna potańcówka, nie zabraknie również poczęstunku. Będzie to też szansa, by poznać to miejsce – i zwiedzić budynek.

Program wydarzeń:

  • Część oficjalna - przemówienia, poczęstunek: 17.00
  • Koncert Kolektyw Gnojki DJ set: 17.30-18.00
  • Koncert Kseni: 18.15-18.45
  • Koncert Kolektyw Gnojki DJ set oraz potańcówka: 19.00+
  • Zaświecenie neonu: 20.00

Program warsztatów:

  • Warsztaty ceramiczne – podczas warsztatów będzie można zrobić ceramiczne ozdoby na lodówkę. Odbędą się w ramach trzech grup (grupa I: 14.00-15.00, grupa II: 16.00-17.00, grupa III: 18.00-19.00), max. 10 osób w grupie, wiek: bez ograniczeń. Należy się zapisać przez formularz lub pod nr tel. 664 457 233,
  • Warsztaty neonowe – w wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni od 14. roku życia. Z różnych przypadkowych przedmiotów i materiałów oraz taśmy neon LED będzie można wspólnie zrobić wizytówkę Centrum Dolna Brama. Warsztaty odbędą się w czwartek, 22 sierpnia w godz. 15.00-18.00 oraz w piątek, 23 sierpnia w godz. 11.00-14.00. Liczba uczestników: 6 osób w grupie, wiek: 14+, zapisy: przez formularz lub pod nr tel. 664 457 233,
  • Warsztaty mural – może wziąć w nich udział młodzież od 14. roku życia. Organizatorzy zachęcają do wspólnego tworzenia muralu. To wyjątkowa okazja, by wyrazić siebie w sposób twórczy i ekspresyjny w przestrzeni zewnętrznej, i zamanifestować swoje pomysły na ścianie, która stanie się wspólnym dziełem sztuki. Warsztaty odbędą się w piątek 23 sierpnia, w godz. 12.00-18.00, nie trzeba się wcześniej zapisywać,
  • Warsztaty interaktywne parasolki - w warsztatach mogą wziąć udział wszyscy od 12. roku życia. Na warsztatach wykonywane będą interaktywne, wielobarwne parasolki, które dzięki wykorzystaniu mikro kontrolera micro:bit, z pełną kolorów radością będą reagować na dźwięk, ruch i dotyk. Do wykonania jednej parasolki potrzebne będą dwie pary rąk. Warsztaty odbędą się w piątek, 23 sierpnia w ramach dwóch grup: I grupa: 12.00-14.00, II grupa: 14.30-16.30. Liczba uczestników: 6 osób w grupie. Zapisy przez formularz lub pod nr. 664 457 233,
  • Warsztaty dzieci malują - podczas warsztatów organizatorzy zapraszają do malowania farbami wszystkie dzieci małe i duże. Aktywności będą odbywać się w piątek, 23 sierpnia, w godz. 15.00-19.00. Wstęp: bez ograniczeń wiekowych, bez zapisów.

Pierwsze urodziny Centrum Dolna Brama. 365 dni, ponad 880 spotkań, ponad 13 100 uczestniczących w nich osób

W Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Toruńska 1) w piątek odbędzie się koncert zespołu Oana Cătălina Chițu & Band.

Oana Cǎtǎlina Chițu i pochodzący z Serbii Dejan Jovanovic dorastali w otoczeniu bogatej tradycji muzyki rumuńskiej i romskiej. W Muzeum Narodowym w Gdańsku Oana Chițu Band wykona we współczesnej interpretacji utwory z repertuaru Marii Tănase (1913-1963), pieśniarki, która w pierwszej połowie XX wieku wniosła do rumuńskiej muzyki tradycyjnej niepowtarzalny blask. Dzięki swoim pełnym siły i płomiennym interpretacjom, Maria Tănase, często porównywana do Edith Piaf, wniosła folklor i muzykę z biednych dzielnic do kręgów elity i przyciągnęła uwagę szerokiej publiczności. Jej unikalny sposób interpretacji muzyki z różnych regionów etnograficznych, tang i romansów stał się punktem odniesienia dla tych, którzy podążyli jej śladami.

Zespół wystąpi w składzie: Oana Chițu (wokal), Dejan Jovanovic (akordeon), Anton Slavici (skrzypce) i Sergiu Diaconu (kobza).

Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu”, poświęconej artyście, który zyskał w Rumunii miano malarza narodowego - zajmując ważne miejsce także w powszechnej historii sztuki, nie tylko wszakże dzięki ludowej tematyce, ale również w wyniku uznania jego wyjątkowego talentu i biegłości, które wyniosły go na artystyczne wyżyny. 

16. Gdański Festiwal Tańca od 23 sierpnia do 1 września

Dwa zdjęcia zestawione razem. Po lewej stronie mężczyzna w okularach i ciemnej koszuli patrzy w bok, a po prawej stronie kobieta w różowej bluzce z uśmiechem trzyma instrument smyczkowy
Agnieszka Marucha to solistka, kameralistka, pedagog, wieloletnia propagatorka muzyki polskiej oraz twórczości kobiet, laureatka wielu nagród konkursowych. Bartosz Jakubczak jest organistą, kameralistą, pedagogiem, doktorem habilitowanym sztuk muzycznych, profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i oczywiście również laureatem licznych nagród
mat. promocyjne artystów / www.gdansk.pl

Również w piątek odbędzie się przedostatni koncert w ramach 47. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. 23 sierpnia o godzinie 20:15 wystąpią Agnieszka Marucha (skrzypce) i Bartosz Jakubczak (organy). 

Agnieszka Marucha to solistka, kameralistka, pedagog, wieloletnia propagatorka muzyki polskiej oraz twórczości kobiet. Jest laureatką III nagrody na V Międzynarodowym Konkursie im Karola Szymanowskiego w Łodzi, I nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem oraz II nagrody i nagrody specjalnej fundacji Gaudeamus na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Ponadto jest dwukrotną laureatką konkursu Kiefer Hablitzel Stiftung w Bernie (Szwajcaria). W 2014 roku otrzymała nagrodę Fryderyk za płytę „Chagall for Strings” nagraną wraz z Opium String Quartet. W 2015 roku. otrzymała nagrodę miasta Bosa (Włochy) Bosa Antica za wkład w rozwój i kulturę lokalną Sardynii.

Bartosz Jakubczak to organista, kameralista, pedagog, doktor habilitowany sztuk muzycznych, profesor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem wielu nagród m.in. Organ Scholarship Award oraz nagrody specjalnej przyznanej mu przez Petera Hurforda. W 2015 roku otrzymał prestiżowy tytuł honorowego współpracownika Królewskiej Akademii Muzycznej (Associate of the Royal Academy of Music ARAM). Był uczestnikiem wielu prestiżowych festiwali w Wielkiej Brytanii, między innymi The Spanish Baroque Music Festival, London Handel Festival, London Bach Festival, Dartington International Summer School, The Spitalfields Music Festival, London Organ Forum, St Albans International Organ Festival, a także koncertów w Czechach, we Francji, w Grecji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Szwecji i na Węgrzech.

Bilety w cenie 50/35 zł są do nabycia online na festiwalorganowy.interticket.pl, oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

W ten weekend Międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail. Kup bilet na rejs

Zestawione razem dwa zdjęcia mężczyzn w eleganckich strojach. Po lewej stronie znajduje się młody mężczyzna w okularach i garniturze z muszką, natomiast po prawej stronie mężczyzna siedzi przy organach w kościele
Mateusz Rzewuski i Paweł Wróbel to wszechstronni artyści, będący laureatami międzynarodowych konkursów organowych. Wystąpią w piątek
mat. artystów / www.gdansk.pl

Przedostatni koncert odbędzie się również w ramach 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, organizowanego przez Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra. W piątek, w Katedrze Oliwskiej (ul. bp. Edmunda Nowickiego 5), wystąpią Mateusz Rzewuski i Paweł Wróbel.

Mateusz Rzewuski to organista i jeden z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: m.in. w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda) oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda).

Paweł Wróbel to pedagog, koncertujący organista i animator życia muzycznego. Otrzymał nagrody podczas międzynarodowych konkursów organowych w Poznaniu (2005), Gdańsku (2006), Zurychu (2011), Miami (2012). W swoim repertuarze ma komplet dzieł organowych J. Brahmsa, N. Bruhnsa, C. Francka, R. Schumanna oraz wszystkie sonaty organowe A.G. Rittera. Występował w Anglii, Danii, Austrii, Słowacji, Czechach, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych oraz Polsce. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia organistów American Guild of Organists w Nowym Jorku.

Program:

  • Louis Vierne - II Symfonia organowa e-moll op. 20, I. Allegro (M. Rzewuski)
  • Marcel Dupré - Symphonie-Passion op. 23, II. Nativité, IV. Résurrection (M. Rzewuski)
  • Wolfgang Amadeusz Mozart - Adagio i Fuga c-moll, KV. 546 (transkrypcja na duet organowy: K.U. Ludwig), (M. Rzewuski i P. Wróbel)
  • Jan Sebastian Bach - Toccata z VI Partity e-moll BWV 830 (transkrypcja na organy: P. Wróbel), (P. Wróbel)
  • Ferenc Liszt - Funérailles (transkrypcja na organy: P. Wróbel), (P. Wróbel)
  • August Gottfried Ritter - Finał z II Sonaty organowej e-moll op. 19 (P. Wróbel)

Początek o godzinie 20:00. Bilety: 22-32 zł, do kupienia online na organygdansk.pl, oraz na miejscu przed wydarzeniem.
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska, środków Województwa Pomorskiego oraz środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Festiwal Mozartiana 2024. Do piątku bezpłatne koncerty w Parku Oliwskim, wielki finał w sobotę

A w ramach dobiegającego końca 9. sezonu Kina na Szekspirowskim - najpiękniejszego kina plenerowego w Gdańsku z widokiem na dachy gdańskich kamienic – zobaczymy w piątek gęsty, tajemniczy thriller „Obsesja”. To amerykański film z 2023 roku, w reżyserii Todda Haynesa, z brawurową rolą Natalie Portman, która prezentuje studium szaleństwa na miarę jej nagrodzonego Oscarem aktorskiego popisu w „Czarnym łabędziu”. W rolach głównych partnerują jej Julianne Moore, a także fenomenalny Charles Melton, który za rolę zdobył kolejne branżowe nagrody i nominacje (w tym do Złotego Globu).

To opowieść o aktorce Elizabeth, która jest zafascynowana Gracie: historią jej życia, jej małżeństwem, domem, dziećmi. Korzystając z zaproszenia, szczegółowo obserwuje jej życie z bliska i coraz odważniej wkracza w świat, w którym początkowo miała być jedynie gościem. Zawodowa fascynacja z czasem przeradza się w niebezpieczną grę pozorów, w której każdy będzie pilnie strzegł swoich tajemnic - i swojej wersji prawdy.

Początek seansu o godzinie 21:00. Bilety: 19-21 zł, do kupienia na kinonaszekspirowskim.pl/bilety.

Festiwal Wisłoujście 2024 od piątku do niedzieli. Line up, jak dojechać

Na zdjęciu znajduje się mężczyzna z ciemnymi włosami, brodą i okularami, ubrany w koszulę w kratę. Patrzy prosto w obiektyw z lekko zadumaną miną, opierając brodę na dłoni, a całość zdjęcia utrzymana jest w przyciemnionym, nastrojowym oświetleniu
W sobotę odbędzie się ciekawe spotkanie z Ivanem Bajdakiem - ukraińskim pisarzem, autorem książki „Niewidoczni”
mat. artysty

Sobota, 24 sierpnia

W Instytucie Kultury Miejskiej (Kunszt Wodny, sala warsztatowa nr 3) w sobotę odbędzie się spotkanie z ukraińskim pisarzem Ivanem Baidakiem, poświęcone sztuce pisania o trudnych i delikatnych tematach. Wydarzenie będzie wyjątkową okazją do rozmowy na temat tego, jak umiejętnie opowiadać historie o ludziach z trudnymi życiowymi doświadczeniami. 

Ivan Bajdak to ukraiński pisarz, autor książki „Niewidoczni”, w której przedstawione są życiorysy i historie osób z niepełnosprawnościami. Książka została uznana za jedną z najlepszych w 2020 roku według ukraińskiego PEN-u. Obecnie, na zaproszenie Instytutu Kultury Miejskiej jako uczestnik programu Rezydencje literackie w Gdańsku, pracuje nad nową książką „Wyrwani z korzeniami”, która opowiada o tych, którzy stracili dom w wyniku wojny i starają się zbudować nowe życie gdzie indziej.

Spotkanie prowadzone będzie w formie dyskusji, a jego celem jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i pomysłów, gdzie każdy będzie mógł znaleźć inspirację do własnej pracy twórczej.

Początek o godzinie 11:00. Wstęp wolny, obowiązują darmowe wejściówki do pobrania na stronie bilety.ikm.gda.pl.

Miłośnicy animacji, nie możecie tego przegapić! Ruszyło Animafest Lato

Na zdjęciu widać dwa arkusze papieru zanurzone w płynie, na których tworzone są cyjanotypie – obrazy o charakterystycznym niebieskim odcieniu. Jeden z arkuszy przedstawia kształt owada, prawdopodobnie ćmy, a drugi ma abstrakcyjne wzory przypominające roślinność
Cyjanotypia to technika fotograficzna w wyniku powstaje monochromatyczne zdjęcie-obraz w kolorze niebieskim
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Na twórcze warsztaty cyjanotypii dla młodzieży, zatytułowane „Roślinne odbicia” zaprasza NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki (dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Jaracza 14). W sobotę, od godziny 11:30 do godziny 13:30 pod doświadczonym okiem Agnieszki Piaseckiej będzie można odkryć magię fotografii w jednym z najstarszych i najbardziej fascynujących procesów fotograficznych.

Cyjanotypia, znana również jako „niebieski druk”, to technika, która pozwala tworzyć obrazy o charakterystycznym niebieskim odcieniu, wykorzystując światło słoneczne i specjalne chemikalia. Warsztaty odbędą się w inspirującym otoczeniu Rodzinnego ogródka wystawowego EDEN, gdzie natura dostarczy materiałów do twórczych eksperymentów. 

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Todd Forsgren. Postindustrialny Eden”. To prezentacja fotografii amerykańskiego artysty Todda Forsgrena, który od dwudziestu lat dokumentuje małe enklawy ogrodnicze – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kubie, Mongolii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Holandii i Polsce

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży 16+, obowiązują zapisy: zapisy@mng.gda.pl. Koszt w cenie biletu wstępu na wystawę: dzieci i młodzież 7-26 lat 1 zł. Bilety na wystawę dla pozostałych: normalny 15 zł, ulgowy 8 zł (w piątki wstęp wolny).

Zobacz Najlepsze Dyplomy Artystyczne Akademii Sztuk Pięknych. W Wielkiej Zbrojowni do 28 sierpnia

Natomiast Rada Dzielnicy Chełm zaprasza w sobotę na Festyn Rodzinny w Jarze Wilanowskim. W godzinach 11:00-15:00 czekać będą atrakcje, takie jak proszki holi, dmuchańce, kreatywne warsztaty, tatuaże, warsztaty z pirografii, malowanie buziek, warkoczyki i magiczne bańki. O godzinie 12:00 rozpoczną się zajęcia taneczne-zumba.

Wstęp wolny. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Zdjęcie przedstawia wystawę, na której prezentowane są tradycyjne narzędzia rolnicze oraz elementy związane z dawnym życiem wiejskim. Przestrzeń jest drewniana, z jasnymi ścianami i podłogą, a eksponaty są starannie rozmieszczone na podestach oraz ścianach
Wystawa „Schronienie: dobrostan | Shelter: wellbeing” prezentowana jest w Spichlerzu Opackim, gdzie mieści się Oddział Etnograficzny Muzeum Narodowego w Gdańsku
fot. Anna Rezulak

Cały weekend: piątek-niedziela, 23-25 sierpnia

W Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku do końca wakacji można zwiedzać interdycyplinarną wystawę „Schronienie: dobrostan | Shelter: wellbeing”. Obiekty, zdjęcia i teksty składają się na opowieść o ochronie naszego dobrostanu, o dziedzictwie kulturowym i naturalnym, oraz o zmianach klimatycznych i metodach reagowania na nie, opartych na rdzennej wiedzy dawnych pokoleń, współczesnej nauce oraz współpracy z badaczami i artystami z Polski i zagranicy. 

Wystawa jest podsumowaniem dwuletniego międzynarodowego projektu artystyczno-edukacyjnego „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, za który Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku otrzymał główną nagrodę w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2023” - najważniejszą muzealną nagrodę w Polsce.

Wystawę można oglądać codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 10:00 do 17:00. Wstęp wolny.

Dzieła holenderskich mistrzów na Ołowiance. Jedyna taka wystawa w Polsce!

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza