• Start
  • Wiadomości
  • Moc atrakcji na świeżym powietrzu, bezpłatne koncerty i spektakle

Moc atrakcji na świeżym powietrzu, bezpłatne koncerty i spektakle

Pierwszy weekend lipca w Gdańsku zapowiada się znakomicie – czekają koncerty, spektakle i festyny. Na wiele wydarzeń wstęp jest bezpłatny. Zobacz, które instytucje przygotowały najciekawsze atrakcje!
04.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy kobietę siedzącą na krześle, ubraną w ciemny sweter z długim rękawem. Zdjęcie jest wykonane w czerni i bieli, a kobieta patrzy bezpośrednio w obiektyw, z delikatnym uśmiechem na twarzy.
Nadiya Velychko urodziła się we Lwowie na Ukrainie, koncertuje na całym świecie. W Gdańsku w ten weekend wystąpi dwukrotnie
fot. Olya Dmytriv

Wystawa Małgorzaty Żerwe w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Wernisaż 5 lipca

Piątek, 5 lipca

W pierwszy piątek lipca odbędzie się wielkie otwarcie 47. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. Koncert inauguracyjny wypełnią majestatyczne brzmienia organów, kwartetu smyczkowego oraz głosu sopranistki. W murach gdańskiej Bazyliki Mariackiej (ul. Podkramarska 5) wystąpią wybitni artyści: Nadiya Velychko (organy), Memoriam String Quartet: Rafał Marek Wiśniewski, Nadia Ziomko, Hanna Senkevich, Rozalia Sobecka; oraz Monika Sendrowska (sopran). W programie koncertu znajdą się dzieła mistrzów baroku i klasycyzmu, a także muzyka najnowsza - a wszystko to w najlepszym wykonaniu pod batutą jednej z najbardziej intrygujących dyrygentek nowego pokolenia, Sylwii Janiak-Kobylińskiej.

Koncert odbędzie się o godzinie 20:15. Bilety w cenie 50/35 zł są do nabycia online na https://festiwalorganowy.interticket.pl, oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

Pływalnie GOS czynne w wakacje. Sprawdź, jak i kiedy działają

O godzinie 19:00 w Plenum na terenach stoczniowych – przy popularnej ulicy Elektryków – odbędzie się wernisaż wystawy „Art'em All 4. Wielki Przegląd Prac Studenckich ASP Gdańsk”.  3 tysiące metrów kwadratowych industrialnej przestrzeni wypełni się po raz kolejny świeżą sztuką i designem prosto z wydziałów: Architektury, Grafiki, Malarstwa, Wzornictwa oraz Rzeźby i Intermediów. To największa przekrojowa wystawa realizacji powstałych na gdańskiej Akademii.

0 Jak teraz malują i projektują młodzi artyści_tki? Art'em All będzie opowieścią o współczesnych kontekstach sztuki, która - mamy nadzieję - będzie przyczynkiem do refleksji nad rolą uczelni artystycznych i edukacji artystycznej jako takiej - także poza strukturami instytucji. Klasyczne i współczesne rzeźby, malarstwo abstrakcyjne i figuratywne, fotografia, artystyczne instalacje i realizacje intermedialne, sztuka użytkowa i designerskie meble - to wszystko zobaczycie w Plenum – zapraszają organizatorzy.

Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 28 lipca.

Dzieła holenderskich mistrzów na Ołowiance. Jedyna taka wystawa w Polsce!

Na zdjęciu widzimy mężczyznę w kostiumie, który stoi na szczudłach i trzyma koszyk, otoczony przez grupę dzieci ubranych w czerwone stroje z napisem OSP MARYNOWY . W tle znajduje się tłum ludzi, a cała scena odbywa się na świeżym powietrzu podczas słonecznego dnia.
Świbnieńskie Lato to atrakcja dla całych rodzin. Wpadnijcie w ten weekend na Wyspę Sobieszewską!
fot. Bartosz Bańka

Sobota, 6 lipca

Świbnieńskie Lato, impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wakacyjnych imprez na Wyspie Sobieszewskiej, odbędzie się w tę sobotę, w godzinach 11.00-21.00 - przy przeprawie promowej w Świbnie. W programie znalazły zawody sportowo-pożarnicze, podczas których będzie można podejrzeć zespoły Ochotniczych Straży Pożarnych w akcji, zabawy, konkursy i atrakcje dla dzieci oraz muzyczna impreza z zespołami i DJ-em dla dorosłych:

  • 11.00 – 13.00 - zawody Sportowo-Pożarnicze o puchar prezydenta Gdańska (seniorzy) oraz puchar Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku (młodzież)
  • 12.00 – 17.00 - blok zabaw dla dzieci, teatrzyk, konkursy, gry i zabawy, występy zespołu Bravo Band, pokazy strażackie i wodne, przejażdżki konne.
  • 17.00 Otwarty turniej piłki nożnej o puchar Prezesa OSP Gdańsk Świbno dla pań i panów
  • 17.00 – 18.30 - koncert zespołu Moody Band
  • 18.30 – 19.00 - konkurs wiedzy na temat Wyspy Sobieszewskiej
  • 19.00 – 20.30 - koncert gwiazdy wieczoru Marco Boccino
  • 21.00 – zabawa z DJ-em do rana

Organizatorem wydarzenia jest Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk Świbno. Wstęp wolny.

Zupa z żółwia i komunistyczne specsłużby w lampie. Poznaj historię gdańskich hoteli

Muzeum Gdańska zaprasza w sobotę zaprasza na festiwal historyczny w Twierdzy Wisłoujście. W fortyfikacji widzowie spotkają wojska z okresu XVII-wieku, zobaczą serię potyczek oddziałów oraz poznają rzemieślników, którzy wprowadzą w tajniki wykonywanych przez nich zawodów. Widowiskowe zmagania formacji wojskowych okresu XVII-wieku odbędą się o godz. 13.30, 15.30 i 17.30 na Szańcu Wschodnim. Potyczki realizowane będą przez formacje różnego typu, m.in. rajtarzy, szwedzcy muszkieterzy, Lipkowie, czyli Tatarzy, a międzynarodowy koloryt uzupełnią gdańskie roty piechoty z pikami oraz muszkietami. Rodziny odwiedzające fortyfikację będą mogły wziąć także udział w grze terenowej, w której do wygrania będą gry planszowe.

Festiwal historyczny Wisłoujście 1628 odbędzie się w godzinach 10.00-18.00. Tego dnia w Twierdzy będzie obowiązywał okazjonalny bilet. Więcej: Podróż do Gdańska sprzed 400 lat. Nowa odsłona Festiwalu Historycznego Wisłoujście 1628

Kino na Szekspirowskim. Najlepsze i najciekawsze filmy, bilety w sprzedaży

Na zdjęciu widzimy grupę jeźdźców ubranych w historyczne stroje, jadących na koniach w trakcie rekonstrukcji historycznej. Tło stanowi kamienny mur oraz otwarta przestrzeń, na której znajdują się inni uczestnicy wydarzenia.
Rajtarzy Śląscy pojawią się w ten weekend przy Twierdzy Wisłoujście
mat. Xiążęca Drużyna - Facebook

Teatr Wybrzeże w wybrane dni wakacji zaprasza na zwiedzanie budynku Dużej Sceny w Gdańsku z przewodnikami - po polsku i po angielsku. W tę sobotę, o godzinie 18:00, odbędzie się oprowadzanie po angielsku. Będzie to okazja do tego, by dowiedzieć się m.in., czy każda scena ma komin, kim jest inspicjent, co skrywa teatralna piwnica, i inne teatralne zakamarki. Trasa zwiedzania uwzględnia m.in. widownię, scenę, zabytkowe mury oraz charakteryzatornię. Czas trwania wycieczki wynosi ok. 90 minut. Bilety: 15 zł, do kupienia online na https://bilety.teatrwybrzeze.pl/, i w kasach teatru w Gdańsku (ul. Św. Ducha 2, wejście od Targu Węglowego) i w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30).

Premiera spektaklu „Szklana menażeria” w ten weekend w Teatrze Wybrzeże

Na drugi koncert z serii „Muzyczne Soboty” 6 lipca zaprasza Gdańska Fundacja Kultury przy współpracy z Biblioteką Społeczną Stowarzyszenia „Przyjazne Pomorze” na Stogach. Koncerty odbywają się w siedzibie Biblioteki Społecznej przy ulicy Hożej 14, w formie spotkań muzycznych z wprowadzeniem słownym oraz dyskusji o muzyce przy herbacie po wydarzeniu. 

W tę sobotę zabrzmi muzyka francuska oraz angielska na flet i fortepian. Wystąpi pianistka Aleksandra Bobrowska, która występowała w większości krajów Europy, a także w Japonii oraz USA. Interesuje się wykonawstwem historycznym, jest edukatorką i popularyzatorką muzyki klasycznej. Jest ponadto założycielką i prezeską Gdańskiej Fundacji Kultury, współinicjatorką grupy Help Musicians Ukraine oraz organizatorką Trójmiejskiego Festiwalu Twórczości Kobiet – Syreny. Towarzyszyć jej będzie Maria Bogusz - w latach 2022-2023 pierwsza flecistka Opery Bałtyckiej, obecnie związana z Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica”.

Początek koncertu o godzinie 15:00. Wstęp wolny. Cykl sfinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Na zdjęciu widzimy młodą kobietę z uśmiechem na twarzy, która ma brązowe włosy i prosto ścięte grzywki. Jest ubrana w jasną bluzkę, a w tle widać rozmyty fragment wnętrza z fortepianem.
Pianistka Aleksandra Bobrowska (na zdjęciu) w sobotę wystąpi z flecistką Marią Bogusz
fot. Magda Varda

Z kolei w ramach cyklu „Muzyka w altanie: goście Polskiego Chóru Kameralnego”, już po raz 28. altana w Parku Oliwskim ożyje dźwiękami muzyki. Tegoroczna edycja przeniesie słuchaczy w świat muzyki ludowej, folkowej i tradycyjnej, prezentując różnorodność i bogactwo polskiej i światowej kultury muzycznej. Każdy koncert to unikalna podróż przez melodie, rytmy i emocje, które od wieków towarzyszyły nam w codziennym życiu i świętowaniu.

6 lipca o godzinie 12.00 wystąpią: Marta Różańska (obój) i Monika Dżuła-Radkiewicz (gitara), a wykonają utwory Piazzolli, Bizeta oraz Morricone. Wstęp wolny.

Niedziela, 7 lipca

W niedzielę Teatr Wybrzeże zaprasza na Scenę Letnią Teatr Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim (w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria przy ulicy Zastawnej), gdzie o godzinie 14:00 zobaczymy II część „Zaczarowanej królewny” w reżyserii Michała Derlatki. 

To historia stara jak świat: Królewna kłuje się w palec wrzecionem, dopełnia się klątwa złej wiedźmy, królestwo pogrąża się w letargu, dwór zapada w sen a zamkowe mury porastają gęste krzewy dzikich róż. Każdy, kto zbliży się do zamku ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy w końcu zjawi się śmiałek zdolny oprzeć się czarom wiedźmy i pocałunkiem przerwie stuletni sen? 

Opracowanie tekstu i reżyseria: Michał Derlatka, udźwiękowienie: Joanna Sówka-Sowińska, scenografia: Michał Dracz, ruch sceniczny: Wioleta Fiuk. Obsada: Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Z. Michalska, Małgorzata Oracz, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Piotr Łukawski, Jakub Nosiadek, Marcin Miodek.

Spektakl zalecany dla widzów od 6. roku życia. Wstęp wolny – warto być wcześniej, by zająć miejsce.

Spektakle Teatru Wybrzeże zobaczysz bezpłatnie na Scenie Letniej

Na zdjęciu widzimy grupę starszych ludzi siedzących na ławkach w parku, otoczonych przez bujną zieleń drzew. Wydarzenie odbywa się na świeżym powietrzu, a uczestnicy wyglądają na zaangażowanych i skupionych na tym, co się dzieje przed nimi.
Koncerty organizowane co roku z okazji powstania Stowarzyszenia Park ON cieszą się dużą popularnością
fot. M. K. Rozestwińscy

Także w niedzielę, w Altanie w Parku Oliwskim odbędzie się piąty koncert plenerowy organizowany przez Stowarzyszenie Park On - dedykowany tym, którzy wspierają osoby z chorobą Parkinsona. Utwory Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza wykonają Magdalena Czerwińska – sopran i Radosław Blonka – baryton oraz zespół instrumentalny pod batutą Jagody Brajewskiej.

- O 11:00 będziemy mieli okazję wysłuchać chóru i orkiestry dzwonkowej tworzonych przez członków Stowarzyszenia. Występ będzie prezentacją owoców pracy na cotygodniowych próbach chóru z dyrygentem Miłoszem Janiakiem oraz na zajęciach muzycznych z muzykoterapeutą dr Alanem Lemem. O 12:00 rozpocznie się koncert - wielopokoleniowe spotkanie wokół muzyki wybitnego polskiego kompozytora. Miejsce sprzyja swobodnemu korzystaniu z kultury – można wysłuchać koncertu na ławce, na kocu, czy spacerując. W angielskiej części Parku Oliwskiego można schronić się w cieniu buków i platanów, ale wzorem lat poprzednich zapraszamy do przybycia w fantazyjnych nakryciach głowy – zapraszają organizatorzy.

Tradycją letnich spotkań jest wręczanie statuetek „Uskrzydlenia” wspierającym - w tym roku otrzymają je instytucje zaangażowane w niesienie pomocy osobom z chorobą Parkinsona, które stanowią populację aż 1500 osób w naszym mieście.

Wstęp wolny. 

Wystawa kabinetów w Muzeum Bursztynu. Prezent, podróżny mebel czy dzieło sztuki?

A w kościele pw. Bożego Ciała w Gdańsku Morenie (ul. Piecewska 9) odbędzie się w niedzielę pierwsze wydarzenie z cyklu Morenowe Koncerty 2024. Sercem wszystkich planowanych koncertów będą organy, które powstawały w latach 2018-2022. Zostały zaprojektowane przez prof. Bogusława Grabowskiego i zbudowane przez znakomitego organmistrza Zdzisława Mollina.

- Ideą koncertów jest propagowanie muzyki poważnej w miejscach, gdzie oferta kulturalna jest nieco bardziej ograniczona. To wyjątkowa propozycja spędzenia niedzielnego popołudnia. Dzięki Morenowym Koncertom, mieszkańcy mogą cieszyć się występami znakomitych artystów, również zagranicznych, bez konieczności dalekich podróży. Przeżyją niezapomniane muzyczne chwile w wyjątkowej atmosferze – zapraszają organizatorzy.

Wystąpi Nadiya Velychko (organy), która grała w Polsce, Niemczech, Szwecji, na Słowacji, w Danii i w USA. Prowadzenie koncertu: Justyna Ślubowska. Program: Denis Bedard (*1950) - Suite du troisième ton pour orgue, Oleksandr Kozarenko (1963 – 2023) – „Passacaglia”, Lesya Dychko (*1939) - Adagio, Scherzo aus „Carpathian frescoes”, Brenda Portman (*1980) - „Aspects of Light”, Stefan Surzyński (1851-1919) - „Medytacja”, Gabriel Dupont (1878-1914) - „Meditation”, Myhajlo Shukh (1952-2018) - „Ave Maria”, Louis Vierne (1870 -1937) - „Carillon de Westminster”.

Początek o godzinie 16:30. Bilety w cenie: 30/20 zł do nabycia na godzinę przed koncertem. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Mobillon 2024. Poznaj mobilny carillon. W czerwcu i lipcu wiele atrakcji

Mieszkańcy Oruni mogą tego dnia zajrzeć na Festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości - w amfiteatrze ORANA w Parku Oruńskim im. Emilii Hoene przy ul. Raduńskiej 44A. W godzinach. 11.00-14.00 zaplanowano animacje dla dzieci: malowanie twarzy, bańki mydlane, warsztaty z teatrologii, warsztaty rękodzieła, dmuchańce i stoiska z atrakcjami dla dzieci, a o godzinie 12.00 będzie można obejrzeć spektakl teatrzyku dla dzieci, a zaraz po nim występy artystyczne: pokazy baletu oraz akrobacji. Na zakończenie festynu, godzinie 14.00 odbędzie się koncert z cyklu Oruńskie Koncerty Kameralne „Pod niebem Paryża i słońcem Toscani”.

Organizatorami wydarzenia są: Spółdzielnia Mieszkaniowa „POŁUDNIE”, Spółdzielnia Mieszkaniowa „ORUNIA”, Gdańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Gdański Archipelag Kultury oraz Pomorski Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni. Wstęp wolny.

FETA 2024 od 11 do 14 lipca w Gdańsku. Co w programie?

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka