Sezon imprez plenerowych w Gdańsku otworzy Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej. W sobotę, 23 czerwca, na Placu Zebrań Ludowych, jak co roku, czekać nas będzie dobra zabawa i moc kolorów - dzięki wyrzucanym w górę przez tysiące ludzi różnokolorowym proszkom holi, które stworzą wielką chmurę barw. Wyrzut proszków rozpocznie się o godz. 16, ze Sceny Głównej, następnie będzie odbywał się co godzinę.
Nie zabraknie też oczywiście atrakcji muzycznych - w trakcie zabaw z kolorami czas umilać będą DJ-e, a o godz. 20 rozpoczną się koncerty. Na początek na scenie zaprezentuje się zespół Majestic, a gwiazdą wieczoru będzie C-Bool, czyli Grzegorz Cebul - polski DJ i producent muzyczny (początek występu ok. 21.30).
Wstęp wolny, wejście od godz. 15.
Świętojańskie Bluesowanie to z kolei propozycja Teatru Leśnego (Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina 45) na spędzenie Nocy Świętojańskiej na świeżym powietrzu. W sobotę, 23 czerwca, w tamtejszym amfiteatrze wystąpią bluesowe gwiazdy.
Jako pierwsi, o godz. 19, na scenie zaprezentują się Mietek Blues Band. Zespół zagra autorskie utwory, pochodzące z płyty „Zwykłe słowa”, nagranej w 2002 roku. Gościnnie zaśpiewa mieszkający na stałe poza granicami Polski, wieloletni wokalista zespołu - Romuald „Mały” Sławiński. Poza nim wystąpi oczywiście założyciel zespołu i lider, gitarzysta - Mieczysław Wróbel oraz Artur Jurek (instrumenty klawiszowe), Tomek Przyborowicz (bas) i Piotr Góra (perkusja).
O godz. 20 scenę przejmie Blue Sounds, który jako pierwszy zespół bluesowy z Polski wydał płytę... w Japonii. Grupa wystąpi w składzie: Joanna Karkoszka (wokal, gitara akustyczna), Tomasz Karkoszka (perkusja) i Jacek Cichocki (instrumenty klawiszowe).
Na zakończenie, o godz. 21, kolejna bluesowa perełka: Joanna Knitter Blues & Folk Connection, Blue Sounds. Wystąpią: Joanna Knitter (wokal), Adam Żuchowski (kontrabas), Piotr Góra (perkusja), Artur Jurek (klawisze) i Krzysztof Paul (gitara).
Bilety: 5 zł.
W sobotę, 23 czerwca, odbędzie się również pierwszy seans filmowy w ramach cyklu „Kino na Szekspirowskim”. Na dachu teatru, a także na dziedzińcu, gdzie stanie drugi ekran, około godz. 21.30 (start projekcji może odbyć się kilkanaście minut później - bezpośrednio po zachodzie słońca), zobaczymy szaloną włoską komedię w reżyserii Paolo Virziego - „Zwariować ze szczęścia”. Opowieść o dwóch pacjentkach, które uciekają z ośrodka terapeutycznego porównywana jest do takich filmów, jak „Thelma i Louise” czy „Lot nad kukułczym gniazdem”. Film został nagrodzony pięcioma „włoskimi Oscarami” (Nastro d'argento 2017).
Więcej: Będzie kino na dachu Teatru Szekspirowskiego. Repertuar i daty pokazów
Bilety: 10 zł.
Ta sobota obfitować będzie także w festyny i pikniki w różnych lokalizacjach Gdańska. We wspomnianym już Teatrze Leśnym odbędzie się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Ojca, na który zaprasza Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.
W programie mnóstwo atrakcji dla dzieci i rodziców: rodzinne konkursy z nagrodami, warsztaty plastyczne, zabawy sportowe, malowanie twarzy, warsztaty kulinarne z Fundacją Plaster, „Wędrowne książki” - wymiana książek dla dzieci i dorosłych, spektakl w wykonaniu Teatru Qfer, i wiele innych atrakcji.
Początek o godz. 10, festyn potrwa do godz. 14. Wstęp wolny.
Zakład Utylizacyjny wraz z Radą Dzielnicy Jasień zapraszają w najbliższą sobotę (23 czerwca) na “Wodny piknik ekologiczny”. Festyn organizowany jest z okazji rozpoczęcia lata i Dnia Ojca. Będzie utrzymany w klimacie marynistycznym.
- Zależy nam nie tylko na podkreśleniu morskiego klimatu Gdańska, ale także na eko edukacji. Wierzę, że nasze spotkanie będzie doskonałą okazją nie tylko do zabawy, ale też do przybliżenia pracy naszego Zakładu, wytyczonych celów i planów na przyszłość - mówi Iwona Bolt, rzecznik ZU.
Zainteresowani będą mogli bawić się w aż sześciu strefach tematycznych: Morskiej, Relaksu, Aktywności, Malucha, Edukacyjnej i Eko-Warsztatów. Oprócz głównych atrakcji związanych z morzem, dorośli uczestnicy będą mogli pokazać swoim pociechom jak kiedyś bawili się grając w jojo, kapsle czy chińczyka, a ojcowie wziąć udział ze swoimi pociechami w konkursach z nagrodami. Dla maluchów przewidziano puszczanie baniek mydlanych czy malowanie buziek. Miłośnicy żeglowania będą mogli pomalować prawdziwą łódź, która – po wydarzeniu – pozostanie ozdobą na terenie dzielnicy. W strefie eko-warsztatów z odpadów będzie można tworzyć eko łódeczki i maskotki oraz dowiedzieć się czym jest upcycling.
Wodny piknik ekologiczny przy współpracy z Radą Dzielnicy Jasień po raz pierwszy zorganizowano w zeszłym roku w ramach programu „Aktywne Sąsiedztwo”, którego celem jest pozytywne oddziaływanie na rzecz społeczności lokalnych z otoczenia Zakładu Utylizacyjnego. Na stanowisku edukacyjnym Spółki będzie można porozmawiać o jej działalności oraz bezpłatnych usługach świadczonych dla mieszkańców i sprawdzić swoją wiedzę ekologiczną.
Impreza odbędzie się przy zbiorniku retencyjnym Jabłoniowa, w godz. 10 -15, wstęp wolny.
Na kolejną tego typu atrakcję zapraszają Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta i Dom Sąsiedzki (Gdańsk, ul. Równa 14), które na sobotę przygotowały „Festyn u Alberta”. To zabawa w szczytnej sprawie - ideą wydarzenia jest ukazanie czym jest bezdomność, obalanie stereotypowego myślenia o osobach bezdomnych i poznanie ich jako „zwykłych”, wartościowych ludzi - nie tylko wyciągających rękę po pomoc, ale też wyciągających, aby pomóc drugiemu człowiekowi, mających swoje pasje i zainteresowania.
Festyn jest również formą aktywizacji dla osób bezdomnych. - Zeszłoroczny festyn pokazał też inne oblicze naszych podopiecznych jako gospodarzy całego wydarzenia - spisali się na medal - mówią organizatorzy. - To wydarzenie ma też ukryty cel. Dla naszych mieszkańców jest małym krokiem do przodu, wyjściem do ludzi, ale w miejscu, w którym czują się bezpiecznie i pewnie. Czasem tłumaczymy im, że nie mają napisane na czole „jestem bezdomny”, i nie muszą się bać iść do kina, na spacer czy na występ kabaretu, aby oderwać się od szarej rzeczywistości.
W programie wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci, m.in. pokazy straży pożarnej, gry i zabawy, konkursy, loteria, w której każdy los wygrywa, występ grupy Arabeski, słodkie przekąski. Imprezę poprowadzi DJ Adamus.
Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka nakrętek, tonerów oraz baterii dla Filipa Maliszewskiego, który jest objęty terapią podawania komórek macierzystych.
Początek o godz. 13, festyn potrwa do godz. 18. Wstęp wolny.
Piknik na rozpoczęcie lata - to sobotnia propozycja Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC (Gdańsk, ul. Mikołaja Kopernika 6).
Będzie to okazja, by wspólnie przywitać lato w radosnej atmosferze i by dzieci chore i zdrowe mogły się integrować, spędzając czas w formie zabaw specjalnie przygotowanych pod kątem ich możliwości.
- Zapraszamy do udziału w Pikniku na Powitanie Lata, który odbędzie się 23 czerwca, w ogrodzie Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza, dla jego najmłodszych podopiecznych, ich rodzeństwa i rodzin. W programie przewidziano wiele atrakcji dla najmłodszych, a także dorosłych, opiekunów i ojców dzieci, którzy tego dnia obchodzą swoje święto - mówią organizatorzy.
W programie zabawy i konkursy na świeżym powietrzu, warsztaty plastyczne i sportowe, a także niespodzianki z okazji Dnia Ojca.
Początek o godz. 12, koniec o godz. 15. Wstęp wolny.
W pięknym ogrodzie Wyspy Skarbów GAK (Gdańsk, ul. Turystyczna 3), w sobotę, odbędzie się natomiast, Piknik Sąsiedzki na Wyspie Sobieszewskiej, który będzie okazją dla wzmocnienia solidarności międzypokoleniowej. Wydarzenie związane jest z Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, który obecnie obchodzimy.
- Zapraszamy mieszkańców z całymi rodzinami i własnym prowiantem. Zabierzcie koce, przekąski oraz rzeczy, których nie potrzebujecie, ale moglibyście wystawić na naszym pchlim targu - zachęcają organizatorzy.
Program:
Godz. 12-16
- Piknik Sąsiedzki - wspólne grillowanie
- pchli targ - wspólna wyprzedaż sąsiedzka - wymiana, sprzedaż większych i mniejszych drobiazgów
Godz. 16-17 - występ zespołu wokalnego „Jesienne Róże” działającego przy Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w repertuarze „Lata 20. lata 30.”
Godz. 12-20 - zwiedzanie Izby Pamięci Wincentego Pola, pokazy multimedialne.
Zobacz też: Gdańskie carillony mają już 20 lat. Mamy listę koncertów na całe lato