• Start
  • Wiadomości
  • Wartownia nr 1 na Westerplatte. Bezpłatne zwiedzanie, pokazy rekonstrukcyjne, wręczenie medali

Wartownia nr 1 na Westerplatte. Bezpłatne zwiedzanie, pokazy rekonstrukcyjne, wręczenie medali

W piątek, 29 czerwca, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczy Medale Niepodległości, które odbiorą Aleksander Ślusarz i Andrzej Januszajtis - osoby zaangażowane w uratowanie Wartowni nr 1 przed rozbiórką. W tym dniu odbędzie się także premiera „Szlaku Pamięci”, nowego projektu interaktywnego zwiedzania Westerplatte.
28.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wartownia nr 1 Westerplatte - oddział Muzeum Gdańska obchodzi w tym roku 44. rocznicę powstania
Wartownia nr 1 na Westerplatte (w tle) została udostępniona zwiedzającym 44 lata temu 
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Z dawnych obiektów Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte do dziś w całości zachowały się Wartownia Nr 1, Wartownia nr 4, budynek dawnej elektrowni, dwa magazyny amunicyjne (znajdują się dziś na terenie zajętym przez wojsko) oraz ruiny budynku nowych koszar.

Wartownia nr 1 była przeznaczona do wysadzenia, jednak Aleksander Ślusarz i profesor Andrzej Januszajtis udaremnili zniszczenie obiektu, który 29 czerwca 1974 roku udostępniono - jako jedyny w całości - dla zwiedzających na tym terenie.  

Aleksander Ślusarz i Andrzej Januszajtis za zaangażowanie w uratowanie obiektu przed rozbiórką w piątek, 29 czerwca 2018 roku, z rąk prezydenta miasta Pawła Adamowicza odbiorą Medale Niepodległości.


ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI WRĘCZENIA MEDALI NIEPODLEGŁOŚCI I ZWIEDZANIE WARTOWNI NR 1


Medale Niepodległości będą wręczane po raz pierwszy. 

- Są to specjalne odznaczenia przygotowane przez Gdańsk w ramach stulecia obchodów Niepodległości Polski. Postanowiliśmy uhonorować nimi wybitne postaci dla naszego miasta - mówi prezydent Adamowicz.

Medale zostały przygotowane przez Dorotę Terlecką i Annę Grabowską. Jest to odznaczenie dwustronne, srebrzone, o średnicy 70 mm. Na awersie umieszczono sylwetki dźwigów stoczniowych oraz napis "1918-2018 Niepodległa", na rewersie umieszczono symboliczne wypukłe i wklęsłe daty, związane z ważnymi wydarzeniami dla Polski i Gdańska. 

Awers i rewers Medalu Niepodległości
Awers i rewers Medalu Niepodległości
fot. Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl

Od Izby Pamięci do Muzeum Gdańska

Wartownia nr 1, gdy została udostępniona zwiedzającym, nie od razu stała się oddziałem Muzeum Gdańska. 

- W czerwcu 1974 roku we wnętrzu Wartowni powstała Izba Pamięci zorganizowana przez koło ZBoWiD (Związek Bojowników o Wolność i Demokrację - red.) w Nowym Porcie - wyjaśnia Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska. - W 1980 roku została ona przekształcona w istniejący do dziś Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Otworzono go 29 czerwca 1984 roku i do dziś dzień we wnętrzu Wartowni nr 1 prezentowane są pamiątki po Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej obrońcach, w tym te najważniejsze: pamiątki po majorze Henryku Sucharskim (dowódcy obrony Westerplatte w 1939 roku - red).

Wartownia nr 1 na Westerplatte czynna jest w letnim sezonie turystycznym od końca kwietnia do końca września. Odwiedza ją rocznie ok. 40 tys. osób z całego świata. W piątek, 29 czerwca, będzie można zwiedzić ją nieodpłatnie, a także zobaczyć pokazy rekonstrukcyjne oraz wziąć udział w innych atrakcjach.


44-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte, piątek, 29 czerwca - PROGRAM *

  • 11:00 – powitanie gości (dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska)
  • 11:02 – laudacja (Wojciech Suleciński)
  • 11:05 – przemowa oraz odznaczenie Aleksandra Ślusarza oraz prof. Andrzej Januszajtisa Medalami Niepodległości Prezydenta Miasta Gdańska (prezydent Gdańska Paweł Adamowicz)
  • 11:12 – debata ze Świadkami Historii (Wojciech Suleciński, Aleksander Ślusarz, prof. Andrzej Januszajtis, dr Andrzej Drzycimski)
  • 11:30 – zakończenie debaty
  • 11:32 – tort urodzinowy z okazji 44-lecia Wartowni nr 1 na Westerplatte 
  • 11:40-18:00 – zwiedzanie Wartowni nr 1 na Westerplatte, kuchnia polowa, inne atrakcje

* udział w 44-leciu Wartowni nr 1 i jego atrakcjach jest bezpłatny


Przejdź „Szlakiem Pamięci”

Od 30 czerwca do 31 sierpnia będzie można zwiedzić Westerplatte interaktywnym „Szlakiem Pamięci”.  

- Dzięki specjalnie przygotowanym animacjom poznamy elementy historii półwyspu w nowej odsłonie i rozwój jego elementów. Zapoznamy się wybranymi miejscami i osobami, związanymi z obroną półwyspu we Wrześniu 1939 roku a także ich losami za czasów Polski Ludowej - mówi Gierszewski. - Mowa tu o Wartowni nr 1, ruinach Nowych Koszar oraz linią kolejową na Westerplatte, a także majorze Henryku Sucharskim, kapitanie Franciszku Dąbrowskim i wielu innych osobach.

Zwiedzanie interaktywne z przewodnikiem trwa około 2,5 godziny.

Dodatkowo, każdy korzystający z pakietu "Westerplatte - Szlak Pamięci" będzie mógł odbyć wycieczkę turystyczną drezyną.

Szlak będzie też dostępny dla osób niepełnosprawnych. Muzeum Gdańska rozpoczyna przygotowania do wprowadzenia audiodeskrypcji oraz szkolenia przewodników z podstaw języka migowego.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej