Wyjątkowe prace konserwatorskie
Prace restauratorskie w kaplicy, które patronem jest św. Jakub, wykonała dr konserwator dzieł sztuki Ewa Lisiak z gdańskiej firmy Restory.
Aby zobaczyć efekty prac konserwatorskich trzeba jednak patrzeć bardzo wysoko, aż pod sklepienie kaplicy.
O całym procesie działań konserwatorskich w tej części Bazyliki Mariackiej napisaliśmy ostatnio szczegółowo w artykule pt. Malowidła na wysokości 26 metrów - Prawdziwy urok Bazyliki Mariackiej sprzed 500 lat.
- W tym stuleciu nie prowadziliśmy żadnych prac przy malowidłach ściennych w kościele mariackim. Przez obecność polichromii kaplica św. Jakuba jest najlepszym świadkiem pierwszego, średniowiecznego wystroju świątyni mariackiej. W innych częściach kościoła eksponowane są jedynie niewielkie fragmenty pierwotnych polichromii. Nigdzie nie mamy też widocznych tak, jak w kaplicy św. Jakuba, żeber z barwną dekoracją - wyjaśnia Ewa Lisiak.
Dzieje kaplicy w pigułce
Donatorem kaplicy św. Jakuba w 1423 r. był bogaty mieszczanin Wilhelm Winterfeld i jego żona Małgorzata. Przekazali pieniądze na utrzymanie dwóch kapłanów, którzy mieli odprawiać wieczyste msze święte.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ODNOWIONEJ KAPLICY ŚW. JAKUBA:
W 1426 r. we wnętrzu kaplicy ułożono płytę nagrobną rodziny. Następnie, ustawiono ołtarz, który notabene, jest jednym z najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Gdańsku. W szafie ołtarzowej znajdują się figury patrona kaplicy: św. Jakuba, Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz św. Katarzyny, która depcze cesarza Maksencjusza, swojego prześladowcę.
W kaplicy św. Jakuba pochowano m.in. Gotfryda Lengnicha (1689-1774), syndyka miejskiego (urzędnik), historyka Prus i prawa polskiego. To patron jednej z ulic we Wrzeszczu, a od czerwca 2011 r. także gdańskiego tramwaju Pesa Swing.
Wirtualna wystawa: zobacz średniowieczne dekoracje pod sklepieniem Bazyliki Mariackiej
Winterfeldowie zlecili wykonanie całego wystroju kaplicy lokalnym twórcom, o których wiadomo, że są też autorami kolegium apostolskie w katedrze w Elblągu.