- Przez cztery lata organizowaliśmy Festiwal Wola Art w Warszawie, dzięki temu nie jest nam obca współpraca z urzędnikami i mieszkańcami, którzy na co dzień nie mają kontaktu ze sztuką współczesną i dopiero udział w festiwalu daje im taką szansę – zapewniają Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian. - Odkrywanie złożonych dziejów gdańskiej dzielnicy Siedlce będzie dla nas ciekawym i nowym wyzwaniem, którego podejmiemy się wraz z artystkami i artystami.
Sylwia Szymaniak (ur. 1982) ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i od 2010 r. pracuje w Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Wspólnie z Sarmenem Beglarianem (ur. 1973), absolwentem psychologii na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Kuratorskiego UJ., który również współpracuje z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej, od 2016 r. prowadzą projekt Dom Kereta - to pracownia znanego pisarza Etgara Kereta, które jest jednocześnie instalacją artystyczną. Oboje jako kuratorzy zrealizowali wiele wystaw i projektów artystycznych w kraju i zagranicą.
Szymaniak przygotowała m.in. wystawy: „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem" (Centrum historii miejskiej Europy Środkowo–Wschodniej, Lwów 2018); „Krystian Burda. Put za Żelazowu Wolu" (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Zagrzebiu, 2017), „Hubert Czerepok. National Landscapes“ (Trafó Gallery, Budapeszt 2016); „Młoda Polska. Powidoki rzeczywistości" (Ludwig Muzeum, Budapeszt 2016). W Gdańsku gościliśmy przygotowaną przez nią wystawę: „Za żelazną kurtyną. Sztuka oficjalna i niezależna w Związku Radzieckim i Polsce, 1945-1989" (Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, Gdańsk 2012).
Sarmen Beglarian ma na koncie wystawy: „Wspólne miasto. Kreowanie krajobrazu miejskiego” (warsztaty architektoniczne, Katowice, Lublin, Warszawa, Wrocław 2018); „Jacek Damięcki. Architektura jako doświadczenie przestrzeni” (Muzeum Architektury we Wrocławiu, 2018); „Jacek Damięcki. Makroformy” (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2016); „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem” (Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, 2015). Przez kilka lat z rzędu odpowiadał za wydarzenia artystyczne na Festiwalu Wola Art.
Siedlce - to tu spotkają się w tym roku artyści z mieszkańcami
11. edycja festiwalu NARRACJE odbędzie się w gdańskiej dzielnicy Siedlce. Teren ten zasiedlony był już od czasów średniowiecza, a tutejsze osady stanowiły przedmieścia miasta. W XIX wieku obszar Siedlec został włączony w granice miasta i zielone przedmieścia stopniowo zaczęły zmieniać się w dzielnicę robotniczą. Wiek XX przyspieszył proces przemian, których efekty możemy obserwować obecnie.
Pod względem zabudowy Siedlce to jedna z najbardziej urozmaiconych dzielnic Gdańska. Odnajdziemy tu czynszowe kamienice i robotnicze domy z XIX i początku XX wieku, neogotyckie, strzeliste gmachy, modernistyczną, nowocześnie projektowaną zabudowę mieszkalną, socrealistyczne osiedle mieszkaniowe, przytłaczające bloki z wielkiej płyty, naiwnie bajkowy postmodernizm oraz współczesne, odgradzające się od przestrzeni dzielnicy osiedla deweloperskie.
- W ramach festiwalu odbędą się wystawy w odpowiednio zaaranżowanych miejscach, instalacje artystyczne w przestrzeni publicznej, warsztaty i działania społeczne powstałe we współpracy artystów z mieszkańcami - planują kuratorzy. - Ogłosimy otwarty nabór prac, z pomocą którego chcielibyśmy uzupełnić festiwalowe narracje o projekty performatywne Gdańsk-Siedlce.
- Uważamy, że koncepcja przedstawiona przez Sylwię Szymaniak i Sarmena Beglariana najlepiej wpisuje się w Siedlce, czyli przestrzeń, w jakiej realizowane będą tegoroczne NARRACJE – oceniła w uzasadnieniu komisja konkursowa. - Wizja kuratorów ma największy potencjał odkrycia tej, dotąd mało znanej, dzielnicy zarówno dla samych gdańszczan i gdańszczanek, jak i gości festiwalu oraz turystów. Wysoko oceniliśmy sposób eksponowania dzieł bliski formatowi charakterystycznemu dla NARRACJI. Dużą wartość widzimy też w zaproponowanych wydarzeniach towarzyszących, które w naszej ocenie mogą przynieść trwalszy efekt i przyczynić się do kulturalnego ożywienia Siedlec.
W skład komisji konkursu na kuratora festiwalu NARRACJE #11 weszli: Aleksandra Szymańska (dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej), Piotr Stasiowski (dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej), Ewa Łączyńska-Widz (dyrektorka BWA w Tarnowie), Olga Wysocka (zastępczyni dyrektora Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki), Mariusz Waras (artysta).
Organizatorami NARRACJI są Instytut Kultury Miejskiej wraz z Gdańską Galerią Miejską.
ZOBACZ
www.facebook.com/NarracjeGdansk