• Start
  • Wiadomości
  • Do Gdańska jedzie z Warszawy pociąg festiwalu “Lamentacje”

Do Gdańska jedzie z Warszawy pociąg festiwalu “Lamentacje”

Czegoś takiego jeszcze nie było: pociąg pasażerski z Warszawy do Gdańska i z powrotem, wynajęty specjalnie na potrzeby widzów festiwalu teatralnego “Lamentacje”. 250 osób rusza w podróż ze stolicy we wtorek, 15 kwietnia, by zobaczyć w Teatrze Wybrzeże spektakl “Wyzwolenie”, w reżyserii Jana Klaty. Chcą złożyć kwiaty na płycie upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza. - Taka nasza pielgrzymka do Gdańska - mówi Michał Mizera, kurator festiwalu.
15.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkadziesiąt osób na scenie
Wyzwolenie w reżyserii Jana Klaty to jedno z największych osiągnięć Teatru Wybrzeże w ostatnich latach. Spektakl jest oszałamiający pod względem wizualnym
fot. Teatr Wybrzeże

My z Niego, czyli z Dziadów

Festiwal “Lamentacje” odbywa się od 8 do 17 kwietnia w Warszawie, w Teatrze Polskim, we współpracy z Instytutem Grotowskiego. Stanowi próbę zmierzenia się z tradycją polskiego romantyzmu, który wciąż nabiera nowych treści za sprawą współczesnych nam kontekstów życia społecznego i politycznego. Nietrudno dojść do wniosku, że umysł Polaka zasadniczo pogardza oświeceniowym rozumem, ciąży w stronę upiorów, gdzie osią świata są od mniej więcej 200 lat Mickiewiczowskie Dziady.

Twórcy festiwalu również uważają “Dziady” za główny punkt odniesienia, ale próbują zderzyć dzieło Mickiewicza z utworami innych autorów. Zorganizowali też cykl dyskusji wokół kluczowych idei Festiwalu Lamentacje. Dla przykładu: w drugim dniu tematem spotkania z prof. Ola Hnatiuk była “Bratobójcza przemoc”.

Czytaj także: Nowy sukces. Teatr Wybrzeże potwierdza świetną markę

ZOBACZ FRAGMENT:

Wyjść z zaklętego kręgu

Pomysł, by wsiąść do pociągu i wyruszyć w duchową - a zarazem realną - podróż, twórcy festiwalu uznali za coś wręcz obowiązkowego. To nie przypadek, że wybór padł na Gdańsk.

Michał Mizera, kurator festiwalu, wyjaśnia:

By wziąć udział w tych zapasach z upiorami, wybierzemy się do Gdańska specjalnym festiwalowym pociągiem do miejsca, z którego wyprorokowany przez Wyspiańskiego wyrobnik odmienił polskie losy nie poprzez śmierć i ofiarę. Wcześniej odrobiliśmy lekcję Witkacego, który W małym dworku pokazał, że dla ozdrowienia trzeba wygnać z domu duchy bliskich zmarłych. Trzeba zanegować rytuał dziadów. Trzeba wyjść z zaklętego kręgu obcowania z duchami. Trzeba żyć! Jakże okrutnie i dojmująco to brzmi wobec współczesnej tragedii i śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i Zwykłego, Szarego Człowieka Piotra Szczęsnego, których pamięci dedykujemy nasz wyjazd spod Pałacu Kultury i Nauki na Targ Węglowy

Czytaj także: Teatr Wybrzeże najlepszy w Polsce wg ekspertów miesięcznika Teatr. Aż 27 wskazań!

MICHAŁ MIZERA ZAPRASZA NA FESTIWAL LAMENTACJE:

A imię jego IC Wyzwolenie

Zanim wsiądą do pociągu, organizatorzy i publiczność festiwalu pójdą pod Pałac Kultury i Nauki. Złożą kwiaty w miejscu, gdzie w 2017 roku Piotr Szczęsny jako “Szary Człowiek” dokonał aktu samospalenia na znak protestu przeciwko polityce ówczesnych władz, prowadzącej do wewnętrznego rozbicia społeczeństwa i dyskryminacji - m.in. za sprawą języka nienawiści.

Specjalny pociąg festiwalowy będzie czekał na Dworcu Warszawa Wschodnia. Nie da się go pomylić z innymi, ponieważ nosi nazwę IC Wyzwolenie - od tytułu spektaklu, na który ma zawieźć pasażerów do Gdańska.

Odjazd zaplanowano na godz. 10.26. 

Podróż da okazję do intelektualnych przygód, które zaplanowano w dwóch wagonach konferencyjnych. 

Na godz. 12.00 - spotkanie z Adamem Michnikiem w wagonie konferencyjnym, pod tytułem “Nieszczęsny dar wolności” (ok. 45 minut). 

Następnie: seminarium z Krzysztofem Rutkowskim “Mickiewicz w Białej Lokomotywie”.

Czytaj także: Święto teatru w Gdańsku. Aż cztery nagrody dla spektaklu Teatru Wybrzeże „Piękna Zośka”

Widok Teatru Wybrzeże od strony frontowej
We wtorek, 15 kwietnia, Teatr Wybrzeże stanie się gościnnym domem dla uczestników warszawskiego Festiwalu Lamentacje
fot. Rafał Kucharek/gdansk.pl

Dla gdańszczan specjalne względy

Pociąg ma dotrzeć na miejsce przed godz. 14. Z dworca Gdańsk Główny uczestnicy wyprawy pójdą pod Złotą Bramę, by złożyć wiązankę kwiatów na płycie upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza.

- Uznaliśmy, że ten gest pamięci jest obywatelsko bardzo ważny - mówi Michał Mizera.

Spektakl w Teatrze Wybrzeże rozpocznie się o godz. 17.00. I jest to ważna informacja również dla gdańskich miłośników teatru, bowiem przed rozpoczęciem sztuki będzie do nabycia wolna pula kilkudziesięciu biletów wstępu - wyjątkowa okazja, by zobaczyć “Wyzwolenie”.

Zaraz po spektaklu - spotkanie publiczności z Janem Klatą.

Festiwalowy pociąg w drogę powrotną wyruszy o godz. 20.40. W Warszawie Wschodniej ma być ok. godz. 23.30.

- Gdańsk już wniósł wiele dobrego do naszego festiwalu, więc nastawiamy się na więcej - podkreśla Michał Mizera. - W niedzielę Teatr Wybrzeże pokazał Koło Sprawy Bożej, w reżyserii Radka Stępnia. Kilkanaście minut owacji na stojąco, cztery wyjścia aktorów na scenę. Warszawa podbita.

Czytaj także: Nowy sezon Teatru Wybrzeże i roztańczony musical z gdańskim akcentem

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Nowy sezon wycieczkowców w Gdańsku rozpoczęty