Zanim osiem cylindrycznych zbiorników wykonanych ze sklejki tworzyw sztucznych i minerałów stanie się częścią instalacji zbierającej wodę przy ul. Traugutta, posłużą jeszcze podczas harcerskiego zlotu European Jamboree, który w sierpniu 2021 (z rocznym opóźnieniem) odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej.
Ale Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna już teraz szykuje się od ogłoszenia przetargu na dokumentację projektową dla przedsięwzięcia. Wykonawca będzie musiał zaprojektować instalację, która w trakcie deszczy nawalnych będzie odbierać, podczyszczać i magazynować deszczówkę z wykorzystaniem wspomnianych zbiorników.
Facelia, kolendra, aksamitka - 7,5 tys. mkw. łąk kwietnych zakwitnie latem w Gdańsku
Sama czynność podlewania murawy (w skład stadionu wchodzą m.in. dwa boiska trawiaste) odbywać się będzie za pomocą funkcjonującej już aparatury GOS.
Rozwiązanie niesie za sobą jeszcze jedną korzyść. Zebranie pewnej części ulewnych deszczy w miejscu opadu pozwoli uniknąć zalewania skrzyżowania Traktu Konnego z ulicami Traugutta i Smoluchowskiego - i dalej także al. Zwycięstwa, gdzie po obfitych ulewach zwykle zbiera się woda (tak było np. podczas wielkiej ulewy z 11 maja 2018 r.).
Zatrzymać deszcz tam, gdzie spadł - coraz więcej miejscowej retencji w Gdańsku
W kompleksie sportowym przy ul. Traugutta są dwa boiska trawiaste. Ich łączna powierzchnia wynosi 14 tys. 280 mkw. Wg. danych z portalu www.boiskaistadiony, w okresie wegetacji każdy metr kwadratowy murawy potrzebuje ok 300 l wody. Zbiorniki, które staną przy stadionie mogą pomieścić maksymalnie 400 tys. litrów wody, jest to więc realne wsparcie w podlewaniu - oczywiście jeśli opady będą wystarczająco obfite.
- Jamboree jest przełożone na sierpień 2021 i dopiero po tym terminie będzie można przystąpić do demontażu zbiorników i ich adaptacji do nowego zadania - mówi Agnieszka Klugmann rzecznik prasowa GIWK. - W międzyczasie będą trwać prace projektowe. Mamy nadzieję, że instalacja będzie mogła rozpocząć działanie w sezonie letnim 2022 roku.
Gdańszczanie mogą przystąpić do zbierania deszczówki już teraz - na przykład w 300-litrowych beczkach drewnianych, które można wygrać w konkursie ekologicznym Miasta pt. “Nie marnuj deszczu”.
„Nie marnuj deszczu” - konkurs dla gdańszczan. Zgłoszenia przedłużone do 15 lipca
Taką beczkę zainstalowano już przy Szkole Podstawowej nr 50 w śródmieściu, po kilku dniach niezbyt przecież obfitych opadów majowych w Gdańsku, jest pełna - o czym informuje, zachęcając do udziału w “beczkowym konkursie” Piotr Borawski z-ca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.