Wakacyjny numer „Halo, tu Wyspa” już dostępny

Latem na Wyspie Sobieszewskiej można fantastycznie wypocząć, ale również, na co wskazują artykuły w najnowszym „Halo, tu Wyspa”, aktywnie spędzić czas na łonie przyrody, uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i poznać lepiej lokalną historię. Bezpłatna, dzielnicowa gazetka dostępna jest online oraz w wersji drukowanej.
10.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
karnawal_latawcow_fot_bartoszbanka (1)
Nz. Karnawał latawców na Wyspie Sobieszewskiej
fot. Bartosz Bańka

Sieweczki obrożne, foki, orły bieliki i rezerwaty przyrody 

Lato na Wyspie Sobieszewskiej to wyjątkowy czas. To moment, w którym tempo życia zwalnia, dni upływają na spacerach, kąpieli, leśnych wyprawach, obserwowaniu przyrody, wspólnym przygotowywaniu posiłków, wieczorach przy książkach, grach czy rozmowach. Niech umili go również lektura wakacyjnego numeru „Halo, tu Wyspa”.

37. estiwal Dźwięki Północy rusza w czwartek. Koncerty, warsztaty, kino, silent disco...

Z artykułu przygotowanego przez WWF Polska można dowiedzieć się więcej na temat fok i sieweczek obrożnych, które można zaobserwować w pobliżu ujścia Wisły. W kolejnych tekstach czytelnicy i czytelniczki poznają bliżej orła bielika oraz rezerwaty przyrody Ptasi Raj i Mewia Łacha.

W numerze nie zabrakło też wątków historycznych. Wielki znawca dzielnicy Waldemar Nocny przygotował trzecią część opowieści o Wyspie Sobieszewskiej. Tym razem sięgamy do lat 70. XX wieku. Swój jubileusz świętowała niedawno Brzegowa Stacja Ratownictwa Morskiego w Świbnie, co jest dobrą okazją, by przybliżyć historię działania tej służby.

Dobrawyspa

Lato to czas, w którym należy zachować wyjątkową ostrożność, dlatego w numerze znajduje się bardzo ważny artykuł Michała Treski, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Sobieszewo, w którym autor zwraca uwagę na zagrożenia związane z nierozważnymi kąpielami czy zabawami. Bezpieczeństwo w trakcie wypoczynku to ważny temat letniego wydania „Halo, tu Wyspa”.

Letnie imprezy w terenie, nie tylko na wyspie 

W numerze znajdują się również polecenia letnich imprez plenerowych i wydarzeń kulturalnych odbywających się nie tylko na samej Wyspie Sobieszewskiej, ale też w innych częściach Gdańska. Nie zabraknie relacji z wydarzeń i podsumowań ostatnich działań związanych z przygotowaniem Światowego Jamboree Skautowego, które w 2027 roku odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej.

Jeden kierunek i więcej miejsc postojowych na ul. Zakopiańskiej

Bezpłatna gazetka dostępne jest online oraz w wersji drukowanej w Wyspie Skarbów GAK, OSP Gdańsk Sobieszewo, OSP Gdańsk Świbno, Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN oraz w Bibliotece na Wyspie (Filii WiMPB).

Jak powstaje dzielnicowa gazetka?

Dzielnicowa gazetka powstaje dzięki finansowaniu z Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. „Halo, tu Wyspa” ukazuje się, by przybliżać mieszkańcom i mieszkankom aktualne wydarzenia, pokazywać ciekawostki historyczne i przyrodnicze, relacjonować życie dzielnicy.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W maju i czerwcu 2024 roku rekordowa frekwencja

„Halo, tu Wyspa” jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz Partnerów Programu.

Zgłaszać tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki można na adres mailowy: programspoleczny@gdansk.gda.pl.

rezerwat_mewia_lacha_fot_bartoszban_ka
Nz. Rezerwat Mewia Łacha
fot. Bartosz Bańka

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej zawiązane zostało w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej. Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych. Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne Wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.

(opr. AK) 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!