• Start
  • Wiadomości
  • Wakacyjne kino pod chmurką. Zobacz, jakie filmy zobaczysz w plenerze     

Wakacyjne kino pod chmurką. Zobacz, jakie filmy zobaczysz w Gdańsku w plenerze     

Kino na Szekspirowskim, Kino Podwórkowe, Kino w Blokowisku GAK i Kino letnie w Porcie Gdańsk to wydarzenia, podczas których dobre kino łączy się z wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Zobacz, gdzie i kiedy oraz jakie filmy przygotowali organizatorzy w tym roku.
17.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kino na Szekspirowskim. W najbliższą sobotę 21 lipca, godz. 21.30, zobaczymy “The Square” w reż. Rubena Östlunda
Kino na Szekspirowskim. W najbliższą sobotę 21 lipca, godz. 21.30, zobaczymy “The Square” w reż. Rubena Östlunda
Mat. pras.

Kino na dachu. Podniebne seanse

Nowy Jork ma swój „Rooftop cinema”, a Gdańsk od trzech lat - “Kino na Szekspirowskim”. Publiczność, która karnie ustawia się w kolejkach po bilety, potwierdza że wartościowa treść, nowoczesna architektura i widoki zapierające dech w piersiach (z tarasu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego możemy podziwiać panoramę Gdańska) tworzą atrakcyjną całość i są propozycją nie tylko dla turystów.

Fundacja Hamulec Bezpieczeństwa przygotowała w tym roku 11 projekcji. W programie Kina na Szekspirowskim znalazły się filmy europejskie i amerykańskie. Przegląd otworzyła w Noc Świętojańską włoska komedia "Zwariować ze szczęścia", a przed nami jeszcze siedem wieczorów z nagradzanymi m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji i Berlinie obrazami.

Na najbliższym pokazie, w sobotę 21 lipca, zobaczymy “The Square” w reż. Rubena Östlunda. Kooprodukcja szwecko-niemiecko-francusko-duńska z 2017 to 142 minuty czarnej komedii, Złota Palma w Cannes i pięć statuetek Europejskiej Akademii Filmowej. Ironiczny, przewrotny, niepoprawny i piekielnie zabawny film o przypadkach pewnego przystojnego kuratora muzeum sztuki współczesnej w Sztokholmie, ale też, a może nawet bardziej, film o kondycji naszego świata i moralności wyższych sfer filtrowanej przez poprawność polityczną.

Kino na Szekspirowskim. Dobry film i gdański pejzaż w tle
Kino na Szekspirowskim. Dobry film i gdański pejzaż w tle
Mateusz Ochocki / KFP

Wszystkie seanse rozpoczynają się wraz z zapadającym zmierzchem o godz. 21.30 i oczywiście to od pogody zależy czy seans odbędzie się, czy nie. Jeśli pada, pokazy przenoszone są na kolejną środę, a informację o tym znajdziemy na profilu FB wydarzenia.

W tym roku organizatorzy przygotowali kilka ułatwień dla kinomanów. Nowością jest możliwość kupna biletów przez internet i dodatkowy ekran ustawiony na dziedzińcu teatru.
- Na pokazy przychodziły tłumy, a ilość miejsc jest niestety ograniczona - mówi Anna Kądziela-Grubman z Fundacji Hamulec Bezpieczeństwa. - W tym roku wybrane pokazy, w przypadku dużego zainteresowania i braku miejsc na tarasie, odbędą się również na drugim ekranie zlokalizowanym na dziedzińcu teatru.

Bilety kupimy jak zawsze od godz. 20.00 przed każdym pokazem, w kasie przy wejściu na dziedziniec teatru, ale (połowa puli) jest też przeznaczona do przedsprzedaży na stronie: www.kinonaszekspirowskim.pl. Bilety 10 zł.

PROGRAM
21.07.2018 / sobota
THE SQUARE reż. Ruben Östlund, Szwecja / Dania / Niemcy

25.07.2018 / środa
NIEMIŁOŚĆ reż. Andriej Zwiagincew, Rosja / Francja / Belgia

8.08.2018 / środa
THE FLORIDA PROJECT reż. Sean Baker, USA

11.08.2018 / sobota
CAROL reż. Todd Haynes, USA / Wlk. Brytania

15.08.2018 / środa
PARTY reż. Sally Potter, Wlk. Brytania

18.08.2018 / sobota
AMERICAN HONEY reż. Andrea Arnold, USA, Wlk. Brytania

25.08.2018 / sobota
JESTEM ROSA reż. Laís Bodanzky, Braz

Kino na łóżkach i leżakach

Kino na łóżkach - zabawnie, wygodnie i filmy Woody Allena na ekranie. Tak było rok temu
Kino na łóżkach - zabawnie, wygodnie i filmy Woody Allena na ekranie. Tak było rok temu
Mateusz Ochocki KFP

Niestety, tu czeka nas rozczarowanie. Organizowane również przez Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa wraz z Galerią Wnętrz City Meble pokazy kina plenerowego Kino na łóżkach - nie odbędą się w tym roku.

- Nie udało nam się pozyskać finansowania - potwierdza Anna Kądziela-Grubman.

Rok temu już sama publiczność leżąca na łóżkach przed wielkim ekranem, na parkingu przed Galerią Wnętrz City Meble, budziła wielkie zainteresowanie.

W tej niecodziennej scenerii oglądano filmy Woody Allena, w których mistrz subtelnego żartu portretował nie tylko swoich neurotycznych bohaterów, ale też miasta - Paryż, Rzym, Barcelonę i ukochany przez siebie Nowy Jork.

W tym roku Muzeum Gdańska nie planuje też Kina pod Wartownią organizowanego wspólnie z SRH Fort. Rok temu widzowie siedząc na leżakach mieli okazję zapoznać się z kinem zaangażowanym, militarnym: "4101 Dziwnów", „Wolne Miasto”, „Śluby Ułańskie”.

Kino Podwórkowe, jak za dawnych lat

   

Kino podwórkowe na Placu Wybickiego
Kino podwórkowe zawędrowało już w tym roku na Plac Wybickiego
Mat. pras.

Kino Podwórkowe to akcja organizowana w ramach Klubu Młodego Wrzeszczaka już od pięciu lat i kontynuacja zajęć prowadzonych od 2010 roku przez Małgorzatę Zamorską-Misztal, dziś prezeskę fundacji Generacja odpowiadającej za projekt. Łączy warsztaty - podwórkowe zabawy dzieciaków - i wspólnie spędzany czas z sąsiadami z ambitnym kinem dla dzieci.

Dolny Wrzeszcz to dzielnica, w której efekty rewitalizacji widać gołym okiem. Ale widok pięknie odnowionych fasad kamienic nie zawsze idzie w parze z widokiem zniszczonych podwórek i biegających samopas dzieci.    

- Chcemy zorganizować tym dzieciom czas, wyciągnąć je z domów - mówi Witold Misztal z fundacji Generacja. - Ich rodzice często pracują za granicą. Od 17 do 18 gramy więc razem w gry, które pamiętamy jeszcze z naszego dzieciństwa: klipa, serso, skoki przez gumę. Organizujemy też pchli targ dla dzieci - mogą sprzedać albo wymienić się zabawkami. O 19.15 wyświetlamy dobranockę, a potem film dla starszych dzieci.

W każde takie popołudnie nawet zaniedbane podwórko zamienia się w przyjazną przestrzeń. Pojawiają się stoliki, koce, drobne przysmaki, czasem ciasto upieczone przez dorosłych.

- Do tej pory filmy wyświetlane były na prześcieradle - opowiada Misztal. - Super klimat, ale jakość nie do końca dobra. W tym roku mamy przenośny ekran, projektor, a prąd czerpiemy z najbliższego mieszkania, które nam go użyczy. Po tych kilku latach, kiedy przyjeżdżamy w kolejne miejsce, dzieci nas już poznają i witają. W tym roku na placu Wybickiego pojawiło się prawie 200 osób. Zazwyczaj nie jest ich tak dużo, około 20.

Dobranocki to najczęściej stare, dobre polskie kino - Reksio, Bolek i Lolek, a filmy dla dzieci 6+ to ambitne kino z repertuaru Nowych Horyzontów czy Millenium Docs Against Gravity.  

Kinowe atrakcje są darmowe, finansowane przez Miasto Gdańsk. Projekcje rozpoczęły się na początku lipca, ostatnia odbędzie się 15 sierpnia. Gdzie szukać kolejnych wydarzeń?

PROGRAM, adres podwórek

18 lipca - Pl. Biskupa O'Rourke (Kino z Klubem Przyrodnika ("Wielka przygoda małej linii" i inne filmy krótkie)

25 lipca - Waryńskiego 21 (projekcja "Przygoda Nelly")

1 sierpnia - K. Wallenroda 2 ("Villadys") 

8 sierpnia - podwórko między ulicą Aldony a Konrada Wallenroda ("Wielka wyprawa Molly")

15 sierpnia - Ogród Społeczny ("Chłopiec w skorupce" i inne filmy krótkie)/

Kino letnie w Porcie Gdańsk

Na senase kinowe można wybrać się też do Nowego Portu. Przy ulicy Starowiślnej, niedaleko pętli autobusowej i zajezdni tramwajowej w Nowym Porcie, organizuje je Port Gdańsk. Jak pisze firma na stronie FB wydarzenia"Przemierzacie z nami Port podczas spacerów, poznajecie ciekawostki i oglądacie zdjęcia. Zróbmy coś, czego jeszcze razem nie robiliśmy - pooglądajmy filmy! Zapraszamy Was, Waszych, znajomych, rodziny, sąsiadów, teściów, kolegów i koleżanki do Portu na wakacyjny maraton filmowy w kinie letnim, będzie coś dla dzieci, będzie i dla dorosłych. Będziemy leżeć na nabrzeżu i przy szumie Martwej Wisły połechcemy nasze kinomańskie podniebienia."

W planach jest sześć terminów. Seanse odbywają się o godz. 18 i 21.30. Wcześniejsze przeznaczone są dla dzieci, późniejsze - to już filmy dla dorosłych.

A co w programie?

godz. 18

21 lipca - BFG: Bardzo fajny gigant
22 lipca - Gang Wiewióra
28 lipca - Mały książę
18 sierpnia - Paddington
19 sierpnia - Baranek Shaun
25 sierpnia - UPS. Arka odpłynęła

godz. 21.30

21 lipca - Żywioł. Deepwater Horizon
22 lipca - Miś
28 lipca - Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie
18 sierpnia - Nice guys. Równi goście
19 sierpnia - Rejs
25 sierpnia - Dziewczyna z pociągu

Na ciepły wrzesień - “Kino w Blokowisku” GAK

Na kolejny cykl plenerowych, bezpłatnych pokazów filmowych, będziemy musieli poczekać aż do września. Wtedy to rozpoczną się wtorkowe projekcje na trawniku przed zaspiańskim klubem “Plama” GAK, do których w ubiegłym roku dołączyła bliźniacza placówka “Projektornia” GAK i też zaplanowała kino pod gołym niebem w Brzeźnie. W każdy piątek, o godz. 19.30, również na trawniku.

Zaspa 2012. Pierwsza edycja wydarzenia Kino w Blokowisku
Zaspa 2012. Pierwsza edycja wydarzenia Kino w Blokowisku
Krzysztof Mystkowski/KFP

- Kino w Blokowisku startuje dopiero od września - mówi Daria Szopa z "Plamy". - W każdy wtorek o godz. 19.30 na widzów czekać będą poduchy, kocyki, można też przynieść własne. Postaramy się rozpalić koksowniki, gdyby było zbyt zimno. Dokładnego programu jeszcze nie ogłosiliśmy, ale zaplanowaliśmy już tematykę naszych filmów. W ubiegłym roku kobiety były naszym tematem, więc w tym roku zajmiemy się kondycją współczesnego mężczyzny. Żartobliwie. Pokażemy cztery filmy komediowe.

Nieoficjalnie wiemy już, że będą to filmy: irański “Uczciwy człowiek”, grecki “Chevalier”, włoski “Mój kuzyn Zoran” i szwedzki  “Mężczyzna o imieniu Ove”.

- Nasze kino jest nie tylko dla mieszkańców Zaspy, co warto podkreślić - zapewnia Daria Szopa z  “Plamy” GAK. - U nas jest tak przytulnie, że większość widzów odwiedzała nas co tydzień, a pewien pan przyjeżdżał nawet z Gdyni rowerem. Mamy nadzieję, że w tym roku też się spotkamy. Zapraszamy też rodziców z małymi dziećmi i osoby, które mają trudności z poruszaniem się. Teren jest płaski i każdy wózek dojedzie bez problemu.

Na seanse wstęp jest wolny.

Kino w Blokowisku
Kino w Blokowisku
Krzysztof Mystkowski/KFP

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza