• Start
  • Wiadomości
  • Wakacje w Muzeum Gdańska - specjalna oferta dla dzieci i dorosłych

Wakacje w Muzeum Gdańska - specjalna oferta dla dzieci i dorosłych

Wakacje to czas wyjątkowy również w Muzeum Gdańska. Do końca sierpnia podczas zwiedzania m.in. Ratusza Głównego Miasta dzieci rozwiązywać będą łamigłówki powiązane z eksponowanymi dziełami. Zagadek jest tyle, że animatorzy dostosowują zestawy do wieku i zainteresowań odbiorców. Osoby dorosłe, w tym także seniorzy, mogą doskonalić i poznawać różnorodne techniki artystyczne podczas specjalnych warsztatów.
18.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Animatorzy Muzeum Gdańska w wakacje często występują w takich właśnie strojach
Animatorzy Muzeum Gdańska w wakacje często występują w takich właśnie strojach
A.Grabowska/Muzeum Gdańska

Zajęcia “Wakacje w mieście 2018” w Muzeum Gdańska dla dzieci i młodzieży skierowane są zarówno do młodych gdańszczan jak i turystów. W tym roku wyjątkowy program zwiedzania przygotowano w oparciu o trzy gdańskie zabytki - oddziały muzeum: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Dom Uphagena.

Dla dzieci w każdym wieku, w indywidualnym zestawie

- W trasę zwiedzania tych trzech obiektów wpletliśmy pakiety różnorodnych łamigłówek i zadań, uczestnicy zajęć będą np. łamać kody zawarte w tajemniczych dziełach, które znajdują się w Ratuszu Głównego Miasta, Dworze Artusa oraz Domu Uphagena - mówi Monika Kryger, kierownik działu edukacji Muzeum Gdańska. - Nie ma ograniczeń wiekowych. Zajęcia przystosowujemy do konkretnej grupy odbiorców. Inaczej prowadzimy je dla dzieci, które w Gdańsku mieszkają, inaczej dla przejezdnych. Dlatego zachęcamy, żeby zadzwonić do nas na dzień, dwa przed wizytą, nie tylko po to, by zarezerwować termin, ale i opowiedzieć o swoich oczekiwaniach. Chcemy jak najlepiej odpowiedzieć na życzenia zwiedzających, także dzieci, które mają specjalne potrzeby poznawcze lub są niepełnosprawne (nr telefonu w dolnej części tekstu - red.)

Będzie więc być może szansa na wakacyjne selfie z gdańszczanami sprzed wieków
Będzie więc być może szansa na wakacyjne selfie z gdańszczanami sprzed wieków
A.Grabowska/Muzeum Gdańska

Zajęcia odbywają się do końca wakacji we wtorki oraz czwartki o godz. 10 oraz 12.

W każdą środę z kolei, o  godz. 12 edukatorzy muzeum organizują spacery po Trakcie Królewskim. Narracja wędrówki dotyczy wizerunku miasta z punktu widzenia jego dawnych mieszkańców.

- Nie będziemy się skupiać na historii zabytków, lecz na życiu dawnych gdańszczan. Spacer rozpoczyna się w Domu Uphagena, z którego “wychodzimy rano do pracy” w Ratuszu, jako miejscy rajcy. Po pracy przenosimy się do Dworu Artusa, gdzie jak dawni gdańszczanie będziemy rozmawiać o biznesach i prowadzić życie towarzyskie - zachęca Monika Kryger.  

Wstęp na zajęcia i spacer kosztuje 10 złotych dla uczestników indywidualnych oraz rodzin. przypadku grup zorganizowanych (np. półkolonie) opłaty pobierane są od dzieci, opiekunowie wchodzą za darmo.

Rejestracja i informacje pod nr tel.: 789 449 685 (Dział Edukacji Muzeum Gdańska)

Tym, którzy spontanicznie wybiorą się na wizytę do Ratusza Głównego Miasta, polecamy grę questową “Śladami Plentego…”. Akcja pełnej zagadek detektywistycznych gry w formie aplikacji rozgrywa się w salach Ratusza. Wystarczy mieć przy sobie smartfona.

Czy dawni gdańszczanie jedli lody? To pytanie można zadać pracownikom muzeum np. podczas środowego spaceru Drogą Królewską w Gdańsku
Czy dawni gdańszczanie jedli lody? To pytanie można zadać pracownikom muzeum np. podczas środowego spaceru Drogą Królewską w Gdańsku
A. Grabowska/Muzeum Gdańska

O życiu i o sztuce

Z początkiem lipca w Muzeum Gdańska wystartowały warsztaty plastyczne adresowane do osób dorosłych, seniorów, amatorów i pasjonatów. Dwumiesięczny cykl zawiera zajęcia z kompozycji, rysunku i malarstwa: akrylowego i olejnego oraz studium postaci i techniki portretowania. W tajniki sztuki wprowadza uczestników Alicja Kajtanowska, absolwentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Są jeszcze wolne miejsca, w każdym momencie można dołączyć do grupy, która spotykać się będzie w każdą wakacyjną sobotę i niedzielę do 26 sierpnia 2018 roku, w godz. 11 - 15, w Ratuszu Głównego Miasta.

- Te kameralne zajęcia to nie tylko okazja do doskonalenia umiejętności plastycznych, ale także rozmów o sztuce i o życiu po prostu, na zawieranie nowych znajomości. Czas tu nikogo nie goni, a prowadząca warsztaty to bardzo życzliwa, otwarta osoba  - tłumaczy Monika Kryger. - Z rozmysłem zaplanowaliśmy warsztaty w weekendy. To szczególnie ciężki w tygodniu czas dla osób samotnych. Zachęcamy je do wyjścia z domu i przyjścia na nasze zajęcia.

Jak przyłączyć się do grupy?

- Wymagana jest rejestracja na adres mailowy sowa@muzeumgdansk.pl lub pod nr tel.: 503 437 825. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

- Zgłoszenia telefoniczne przyjmowane są w dni robocze (pn – pt) w godz. 8 - 16.

- Koszt zajęć to 50 zł za dwumiesięczny cykl (można rozłożyć na raty). Organizatorzy zapewniają farby akrylowe, pędzle i pastele olejne.


Więcej informacji o warsztatach i zajęciach wakacyjnych na stronie internetowej Muzeum Gdańska w zakładce “Edukacja"  i na facebookowym profilu Działu Edukacji MG.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask