Porozumienie podpisano w piątek, 26 października, po godz. 16, w siedzibie Stowarzyszenia “Waga” na Biskupiej Górce. Negocjacje trwały trzy dni. Obie strony uznały, że warto podjąć współpracę, bowiem zarówno w programie wyborczym “Lepszego Gdańska”, jak i urzędującego prezydenta - 50 celów Pawła Adamowicza - są punkty wspólne. Sporządzono porozumienie na piśmie, w którym wyszczególniono te punkty. Ich lista została poprzedzona istotnym dla obu stron wstępem:
“Dostrzegamy istniejące między nami różnice, a czasem nawet otwarte spory. Jednocześnie jednak uznajemy, że najważniejsze jest zaangażowanie na rzecz podstawowych wartości: praworządności i wartości obywatelskich, równości i solidarności społecznej, demokracji oraz dalszego rozwoju samorządności”.
To bezpośrednie odwołanie się do sytuacji, jaka jest w Gdańsku przed II turą wyborów na prezydenta Miasta. W niedzielę 4 listopada Paweł Adamowicz zmierzy się w niej z Kacprem Płażyńskim, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem działaczy “Lepszego Gdańska” przed gdańszczanami stoi jasny wybór:
- miasto działające według zasad liberalnej demokracji i standardów zachodnioeuropejskich
- lub miasto, w którym na porządku dziennym jest wszystko to, co charakteryzuje rządy PiS w kraju
ZOBACZ FILM Z PODPISANIA POROZUMIENIA:
Wskazana w porozumieniu lista spraw do załatwienia w Gdańsku, w latach 2018-2023 jest następująca:
- do zasobu gminnego pozyskanych będzie 1900 nowych mieszkań socjalnych
- Miasto w przypadku postępowań eksmisyjnych każdorazowo będzie występowało przed sądem o przyznanie osobom eksmitowanym lokalu socjalnego - z wyłączeniem przypadków drastycznego naruszania norm współżycia sąsiedzkiego.
- wzmocnienie pozycji rad dzielnic (zwiększenie puli pieniędzy na ich działanie i poszerzeniu uprawnień - włącznie z inicjatywą uchwałodawczą do Rady Miasta Gdańska)
- realizacja programu „Gdańsk Lepszej Opieki” (m.in. utworzenie w każdej dzielnicy ośrodka wsparcia mieszkańców m.in. dla dorosłych osób niepełnosprawnych; powołanie instytucji miejskiego asystenta osoby pokrzywdzonej; utworzenie gdańskiego centrum wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i przestępstw - z dyżurnym lekarzem, ginekologiem, dostępem do żłobka i przedszkola)
- wykonanie w ciągu pół roku inwentaryzacji miejsc na ulicach i chodnikach, które stanowią barierę komunikacyjną dla osób starszych, niepełnosprawnych, a także rodziców z dziećmi (m.in. wózki). Mowa jest m.in. o wydłużeniu - w uzasadnionych przypadkach - czasu trwania światła zielonego na przejściach dla pieszych. Na podstawie tej inwentaryzacji ma być w przyszłości przygotowany naprawczy plan inwestycyjny.
- wprowadzenie prawo darmowego przejazdu komunikacją publiczną dla uczniów mieszkających w bursach i internatach oraz dopłaty na dojazdy opiekunek dla domów podopiecznych
- utworzenie instytucji „złotej rączki” - fachowca pomagającego w drobnych domowych pracach zwłaszcza osobom starszym
W ciągu 30 dni od zawarcia porozumienia powołany ma być Komitet Monitorujący, w którym przedstawiciele obu stron będą ustalać tryb i narzędzia realizacji punktów zawartych w umowie.
Dokument kończy się stwierdzeniem: “Dlatego wspólnie popieramy i apelujemy o poparcie Pawła Adamowicza w wyborach Prezydenta Miasta Gdańska 4 listopada 2018 r.”.
Pod porozumieniem podpisali się: Jolanta Banach (prezeska stowarzyszenia “Lepszy Gdańsk”), Elżbieta Jachlewska (kandydatka “Lepszego Gdańska” w I turze wyborów na prezydenta Gdańska), Jędrzej Włodarczyk (szef kampanii wyborczej “Lepszego Gdańska”) i prezydent Paweł Adamowicz.
Ze strony Pawła Adamowicza w spotkaniu uczestniczyły także Aleksandra Dulkiewicz (szefowa kampanii wyborczej, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej) i radna Beata Dunajewska.