• Start
  • Wiadomości
  • W zoo trwa ostatnie odliczanie do przyjęcia dwóch lemurów

W zoo trwa ostatnie odliczanie do przyjęcia dwóch lemurów. Zwierzęta dotrą do Gdańska z Wlk. Brytanii

Już niedługo w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym pojawią się lemury. Tego gatunku nie było do tej pory w oliwskim zwierzyńcu. W naszym zoo zamieszkają samiec i samica. Zwierzęta przyjadą z Wielkiej Brytanii. Czeka już na nie specjalnie wybudowany pawilon, a nawet tunel na wyspę. 
21.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczny jest lemurek wari, zwany również vari czarno-białym. To zwierzę ma charakterystyczne, wyraziste umaszczenie: białą twarz otoczoną czarną maską  wokół oczu, białe futro na brzuchu i czarne na reszcie ciała. Jego oczy są duże i okrągłe z jasną tęczówką, a spojrzenie zdaje się być uważne i zaciekawione. Lemurek siedzi na czymś, co wygląda na drewniany słup lub klocek, a jego tło to zielone liście, które mogą być częścią naturalnego środowiska lub otoczenia w ogrodzie zoologicznym. Zwierzę jest skupione, a jego sierść jest gęsta i dobrze widoczna
Wari czarnobiały to jeden z dwóch gatunków lemurów należących do rodzaju wari
fot. Pixabay

Jaki gatunek lemura zamieszka w zoo? 

Jak informuje na Facebooku Gdański Ogród Zoologiczny trwają jeszcze ostatnie procedury związane z dokumentami dotyczącymi transportu lemurów do Gdańska. 
 
Do gdańskiego zoo trafi wari czarnobiały, który jest mniej popularny niż znany wszystkim katta, ale bardziej zagrożony wyginięciem.  

Gdzie żyje na wolności lemur?

Wari biało-czarne (łac. Varecia variegata) to gatunek endemiczny występujący wyłącznie we wschodniej części Madagaskaru, w pierwotnych lasach tej wyspy, położonej przy wschodniej części Afryki. To oznacza, że naturalnie nie występuje nigdzie indziej na świecie. 
 
Na zdjęciu widoczna jest część drewnianej konstrukcji budynku, prawdopodobnie to dom lub pawilon. Ściany i dach pokryte są jasnobrązowymi deskami, ułożonymi poziomo na ścianach i ukośnie na dachu. Konstrukcja dachu jest widoczna, wystające belki wspierają rynnę. Pod dachem znajduje się otwarta przestrzeń z drewnianymi elementami pionowymi, tworzącymi rodzaj balustrady lub ścianki działowej. Na pierwszym planie widać wybrukowane szare płyty chodnikowe. Tło obrazu jest nieostry i wskazuje na zimowy lub wczesnowiosenny krajobraz z gołymi drzewami i brakiem śniegu
Pawilon dla lemurów został zbudowany dzięki wsparciu finansowemu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA), komunalnej spółki
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Wari czarnobiały obok wari rudego to najwięksi przedstawiciele z rodziny lemurów.  

“Ja odchodzę, kondory zostają”. Michał Targowski benefisem żegna zoo WIDEO I ZDJĘCIA

Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. W ostatnich 20 latach populacja tego lemura zmniejszyła się o około 80 procent. Głównym zagrożeniem dla wari jest naturalny drapieżnik (jastrząb) oraz człowiek polujący dla skór i mięsa. Na wymieranie tego gatunku wpływa też nielegalna wycinka lasów i degradacja środowiska. 
Na zdjęciu widać wiszący most linowy nad powierzchnią wody, prawdopodobnie stawu lub niewielkiego jeziora. Most wykonany jest z grubych, czarnych lin i siatki, tworzący serię oczek, przez które można się przemieszczać. Konstrukcja mostu jest zamocowana do metalowych słupów. Po prawej stronie obrazu znajduje się fragment konstrukcji, która wydaje się być częścią większej przeszkody lub parku linowego. Odbicie drzew i chmurnego nieba w tafli wody nadaje scenie spokojny charakter. W tle przez drzewa przebija się widok na zieloną polanę lub lekko zalesiony teren, na którym widać różne obiekty, być może elementy parku rekreacyjnego lub pola kempingowego
Na wybieg lemury będą przechodziły specjalnym przepustem
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Wari to największy gatunek lemurowatych. Masa jego ciała waha się od 2,5 do 4,8 kilogramów, samice są większe od samców.

Co jedzą lemury?

Lemury prowadzą nadrzewny tryb życia. Aktywne są głównie za dnia. Wari są świetnymi skoczkami - rekordziści skoczą nawet 8 metrów. 

Debata w ECS: Jak przywrócić pokój w Europie? "Mam receptę, dla zmęczonych wojną w Ukrainie"

Wari charakteryzują się gęstą sierścią, w kolorach biało-czarnym (wari czarnobiały) lub czerwono-czarnym (wari rudy). Natomiast pysk, dłonie stopy i ogon zwierzęcia są  czarne. Lemury posiadają także charakterystyczną kryzę włosów wokół głowy.
Na zdjęciu widoczna jest duża drewniana konstrukcja budynku. Budynek ma charakterystyczny, nowoczesny design z wyraźnymi, prostymi liniami i jest pokryty jasnobrązowymi deskami ułożonymi poziomo. Dach budynku ma kształt skośnego skosu, z wyraźnie zaznaczonymi metalowymi obramówkami i rynnami. Widać także ciemniejsze elementy konstrukcyjne, które akcentują linię dachu oraz narożniki budynku. Na niższej części zdjęcia po lewej stronie znajduje się fragment dłuższej ściany z oknami, które są również oprawione w ciemniejsze ramy, kontrastujące z jasnym kolorem drewna. W tle nieco zamglone drzewa, co sugeruje, że zdjęcie zostało zrobione w chłodniejszym klimacie lub pochmurny dzień
Powierzchnia pawilonu dla lemurów wynosi ok. 100 metrów kwadratowych
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Zwierzęta rodem z Madagaskaru są roślinożerne. Pełnią ważną rolę w ekosystemie, rozsiewając nasiona w środowisku naturalnym. 

Samiec żyrafy Gienek opuścił gdańskie zoo, by zrobić miejsce dla samicy. Dlaczego?

Samica w ciąży buduje nawet 15 różnych gniazd, w których odchowuje młode. Gniazda zmieniane są kilkukrotnie w ciągu doby. Po 6 tygodniach matce w odchowie pomagają inne osobniki ze stada, również ojciec.
 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy