• Start
  • Wiadomości
  • O bezpłatnych przejazdach dla uczniów. Czy można dostać mandat? Jeśli tak, to za co? WIDEO i FOTO

O bezpłatnych przejazdach dla uczniów. Czy można dostać mandat? Jeśli tak, to za co? WIDEO i FOTO

Co trzeba zrobić, żeby jeździć bezpłatnie miejską komunikacją? Czy skoro przejazdy dla uczniów są bezpłatne, to można dostać mandat? I za co? O to i inne rzeczy pytali pasażerowie zabytkowego tramwaju i autobusu, które dziś 1 lipca jeździły po Gdańsku promując bezpłatną komunikację.
01.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zabytkowy tramwaj i informacje o zasadach bezpłatnej komunikacji od 1 lipca 2018 roku
Małgorzata Grabicka przekazuje informacje o Karcie Mieszkańca i zasadach bezpłatnej komunikacji miejskiej w Gdańsku od 1 lipca 2018 roku
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Od 1 lipca 2018 roku obowiązują bezpłatne bilety, co oznacza że uczniowie będą mogli już w wakacje korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską po Gdańsku. Dotyczą one dzieci w wieku 4-7 lat i dzieci i młodzieży uczącej się - do ukończenia szkoły średniej (do 24 lat). Obecnie w Gdańsku jest prawie 64 tys. uczniów, którzy mogą korzystać z bezpłatnych biletów na przejazdy komunikację miejską. Na dziś uprawnionych do bezpłatnych przejazdów - czyli mających aktywną Gdańską Kartę Mieszkańca - jest 28 409 osób.

W niedzielę, 1 lipca zabytkowy autobus Ikarus i tramwaj „N” wyruszyły na gdańskie ulice i tory, by promować bezpłatną komunikację miejską dla dzieci i uczniów. Bezpłatna przejażdżka w stylu retro była dla pasażerów przyjemnością, a przy okazji można było dowiedzieć się i wyjaśnić wątpliwości dotyczące bezpłatnych przejazdów, dodatkowo w pojazdach było można odebrać Gdańską Kartę Mieszkańca. Warunkiem odbioru było wcześniejsze opłacenie i weryfikacja Karty oraz posiadanie w telefonie potwierdzenia z kodem QR.


ZOBACZ FILM Z PRZEJAZDU

- Właściwie nie było wśród pasażerów osób, ktore nie wiedziałyby o darmowej komunikacji dla uczniów w Gdańsku - powiedziała Małgorzata Grabicka z Informacji Turystycznej w Gdańsku. - Większość osób wiedziała też, że te bezpłatne przejazdy nie będą polegać na tym, że uczeń wsiądzie do tramwaju i pojedzie. Trzeba spełniać warunki określone i tu było trochę pytań. Wielu rodziców myśli, że jeśli założyło np. w grudniu kartę, to wystarczy teraz przekazać ją dziecku i to wystarczy. Tak nie jest, kartę uczeń musi mieć własną, nie mamy czy taty, choć to rodzice ją zakładają.   

Brak własnej aktywnej Karty Mieszkańca, jazda tylko z legitymacją szkolną, bez karty, mogą być powodem otrzymania mandatu, bo bez tych dokumetów, uczniowie nie są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów. 

- Wiem, że trzeba uruchomić jakiś pakiet komunikacyjny na Karcie Mieszkańca - mówi pani Ewa, mama licealistki. - Nie mam takiej karty, nie wiem dokładnie, co mam zrobić, żeby córka mogła jeździć za darmo. Trochę mnie zraża, że muszę najpierw założyć Kartę Mieszkańca, więc zostawiam calą sprawę na jesień, kiedy zacznie się szkoła. Ale wyrobię na pewno, nie zrezygnuję z takiej możliwości bezpłatnych przejazdów. 

Warunki jakie należy spełnić, aby bezpłatnie korzystać z bezpłatnej komunikacji :

  1.   Być uczniem – podstawówki, gimnazjum lub liceum (do 24 lat)
  2.   Posiadać ważną legitymację szkolną,
  3.   Posiadać zweryfikowaną Gdańską Kartę Mieszkańca (w praktyce oznacza to, że Rodzic lub Opiekun Prawny musi być zweryfikowanym użytkownikiem Karty).

Wnioski o Kartę Mieszkańca można wypełnić on-line na stronie internetowej lub w Autoryzowanych Punktach Sprzedaży. Do tej pory wydano21 627 Kart Mieszkańca dla osób w wieku 4-24 lata, czyli uprawnionych do bezpłatnych przejazdów, w tym 3,5 tys. ma już dodany pakiet darmowych przejazdów do swoich kart.


Czytaj też: 

UUczniowie mogą korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej. SPRAWDŹ jak to zrobić



TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu