Program realizowany jest od czterech lat przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia. Początkowy pilotaż stał się rekomendowanym przez Miasto Gdańsk programem obligatoryjnym dla gdańskich szkół i przedszkoli, które realizują żywienie zbiorowe.
“Gdańsk - JeMy zdrowo!” odpowiada na potrzebę dostosowania standardów żywieniowych w placówkach oświatowych do wymogów znowelizowanej ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która obowiązuje od 1 września 2015 roku (i zakłada m.in. ograniczenie stosowania soli i cukru, a także smażenia potraw).
- Właśnie ta ustawa jest kryterium oceny w konkursie towarzyszącym projektowi - mówi Małgorzata Kaźmierczak, koordynator projektów edukacyjnych w Gdańskim Ośrodku Promocji Zdrowia. - Oceniając szkoły i przedszkola pod uwagę bierzemy między innymi losowo wybrany dwutygodniowy jadłospis, a także działania przyczyniające się do poprawy wizerunku stołówki i komunikacji między placówką a rodzicami.
Wspomnianej komunikacji służy dedykowana aplikacja mobilna, dzięki której rodzice na bieżąco sprawdzać mogą jadłospisy w danej szkole lub przedszkolu. Informacje te można uzyskać także na stronie internetowej projektu (stąd wiedzie też link do ściągnięcia aplikacji).
W konkursie, realizowanym od początku funkcjonowania programu, co roku zwycięża jedno przedszkole i jedna szkoła spośród wszystkich ocenianych. Dietetycy “Gdańsk - jeMy zdrowo!” dokonują analizy żywieniowej na podstawie ankiety konkursowej. Szkoła i przedszkole, które zdobędą najwięcej punktów procentowych ze wszystkich, otrzymują nagrody w wysokości 5 tys. zł na zakup sprzętu gastronomicznego do swoich kuchni. Placówki, które otrzymają w ocenie co najmniej 75 punktów procentowych otrzymują certyfikaty (patrz: ramka pod tekstem), pozostałe - dyplomy.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują raporty z analizy jadłospisów, w których wskazane są mocne strony żywienia oraz obszary, nad którymi warto jeszcze popracować.
W mijającym roku “najzdrowszymi kucharzami” byli pracownicy Szkoły Podstawowej nr 92 (przy ul. Startowej) oraz Przedszkola nr 82 (przy ul. Damroki). Nagrody wręczył Piotr Kowalczuk, z-ca prezydenta Gdańska ds. edukacji i polityki społecznej.
- Jesteśmy nowym przedszkolem, działamy od września 2017 r., tym bardziej jesteśmy zaszczyceni, że sięgnęliśmy po laury w konkursie. Jako nowa placówka przecież dopiero wszyscy się uczymy, zespół pracowników jest nowy, dzieci też - mówi Elżbieta Budych, dyrektor Przedszkola nr 82. - Jedna z naszych intendentek jest dietetyczką z praktyką i bardzo lubi uczyć dzieci zdrowego żywienia. Początki zdrowego gotowania były różne, wiele dzieci ma przyzwyczajenia do smaków typu KFC czy McDonald`s. Nowości wprowadzaliśmy stopniowo, a dziś nasze dzieci jedzą rzeczy, których rok temu pewnie by nie ruszyły. My także musimy dawać przykład, rok temu sama nie tknęłabym pewnie hummusu, a dziś jem i ja, i dzieci, które nawet nie wiedzą, co to jest. Ale dla nich to nie jest problem, to dorośli się wahają słysząc nowe nazwy.
Jak raportuje Elżbieta Budych, przedszkolaki z ul. Damroki raz w tygodniu same robią sobie kanapki: z wędliną, z serem, ale i chętnie z warzywami, czy pastami rybnymi. Od kilku dni na kanapki sypią także własnoręcznie wyhodowany w przedszkolnym warzywniaku szczypiorek.
- Zupę zawsze nalewają sobie same, dostosowując porcję do możliwości. Uczą się odpowiedzialność, muszą zjeść tyle, ile sobie nałożą, wiedzą, że jedzenia się nie marnuje - dodaje dyrektorka Przedszkola nr 82, które z racji swej nowości ma pewnie jedną z najlepiej wyposażonych kuchni przedszkolnych w Gdańsku (są tu np. dwa piece konwekcyjne do przygotowania posiłków bez użycia tłuszczu, warto podkreślić, że przedszkole przy Damroki jest także jednym z największych w mieście, jest tu 10 oddziałów).
Nagroda w konkursie posłuży na doposażenie kuchni, m.in w dodatkowe deseczki i bezpieczne nożyki dla dzieci - tak by wszystkie przedszkolaki codziennie mogły tworzyć własne kanapki.
Szkoła Podstawowa nr 92 także może pochwalić się zakupionym przez Miasto piecem konwekcyjnym.
- Nasze jadłospisy układa profesjonalna dietetyczka, a dzięki specjalnemu piecowi gotujemy bez użycia tłuszczu - opowiada Iwona Zielnik, dyrektor SP nr 92. - Stawiamy na warzywa, wywary do zup gotujemy z indyka lub kurczaka, bez użycia kości. Na podwieczorek serwujemy owoce albo warzywa do chrupania, np. kalarepkę.Regularnie “przemycamy” w naszym menu rybę, za którą dzieci często nie przepadają. Serwujemy ją w zupie, albo w panierce - ale oczywiście pieczoną. W takiej postaci dzieci nawet nie wiedza, że nie jest to kotlet mięsny.
Iwona Zielnik podkreśla, że sporządzając codzienne menu dla uczniów pracownicy szkoły kierują się nie tylko zasadami zdrowego żywenia, ale także smakiem i wyglądem potraw.
- Pisząc jadłospis staramy się, by dzieci miały jak najmniej potraw smażonych, używamy tylko podstawowych przypraw oraz ziół - zaznacza dyrektorka SP nr 92. - Staramy się, by wszystkie normy i zasady zdrowego żywienia były spełniane a jednocześnie posiłki były nowoczesne i zróżnicowane.
Szkoła Podstawowa nr 92 miała tego dnia podwójny powód do radości. Prezydent Piotr Kowalczuk wręczył także nagrody Rowerowego Maja dla najlepszych w rywalizacji w uczniów - szkoła zajęła w tym roku I miejsce w kategorii szkół dużych.
Certyfikaty w konkursie programu “Gdańsk - JeMy zdrowo!” w roku szkolnym 2018/2019 otrzymały :
|