• Start
  • Wiadomości
  • Koncert i spektakl w Amfiteatrze Orana, bezpłatna komedia na Scenie Letniej...

Koncert i spektakl w Amfiteatrze Orana, bezpłatna komedia na Scenie Letniej...

W ten lipcowy weekend nie zabraknie okazji do spędzania czasu podczas rozmaitych, bezpłatnych atrakcji kulturalnych na świeżym powietrzu. Gwiazdą koncertu w Amfiteatrze Orana będzie Monika Dryl, a na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże obejrzymy „Bunbury. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru” Oscara Wilde'a. Warto także zajrzeć m.in. do Żaka.
20.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
twarz uśmiechniętej blondynki w kwiatach
Monika Dryl to aktorka i piosenkarka. W 2002 roku ukończyła Warszawską Akademię Teatralną
mat. organizatora

Viva La Mexico! W piątek koncert dla Hospicjum - zabrzmi muzyka meksykańska

Powróciły letnie koncerty w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim (ul. Raduńska), organizowane przez Scenę Muzyczną GAK. Jak co roku wystąpią tu popularni aktorzy znani ze szklanego ekranu oraz teatralnych desek, a także odbędą się wydarzenia specjalne.

W sobotę, 22 lipca, o godzinie 18:00, na scenie zobaczymy Monikę Dryl, piosenkarkę i aktorkę, znaną z wielu kultowych spektakli, musicali, a także szklanego ekranu. Na co dzień jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. W 2001 roku zdobyła III nagrodę na XXIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a dwa lata później - Grand Prix na warszawskim festiwalu ,,Pamiętajmy o Osieckiej”. Brała także udział w festiwalu Sztuki Estradowej, gdzie w kategorii kabaret wraz z kwartetem Mamm zdobyła 1. miejsce. Monika ma na swoim koncie udział w wielu spektaklach teatralnych (m.in. ,,Romeo i Julia”, ,,Stara kobieta wysiaduje”) oraz musicalach (,,Love”, ,,Sen nocy letniej”, ,,Happy End”). Na małym ekranie zadebiutowała w serialu ,,Na dobre i na złe”, natomiast na dużym zaistniała dzięki roli w filmie Jana Jakuba Kolskiego ,,Jasminum”. Obecnie udziela się wokalnie (m.in. ,,Jak Oni Śpiewają?”) oraz aktorsko w wielu polskich filmach i serialach

Wstęp wolny. Podczas wydarzenia będzie dostępna pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcją słuchu.

aktor w stroju lokaja i aktor w kobiecej sukni
„Bunbury. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru” to wakacyjna propozycja Teatru Wybrzeże
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Teatr Wybrzeże zaprasza na swoją Scenę Letnią w Pruszczu Gdańskim (w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria przy ulicy Zastawnej). W sobotę, 22 lipca, o godzinie 21:00, zostanie zagrany spektakl „Bunbury. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru” Oscara Wilde'a. Dowcipne dzieło irlandzkiego dramatopisarza reżyseruje Kuba Kowalski.

- Oscar Wilde szczycił się, że w „Bunbury” wreszcie udało mu się napisać tekst wolny od logiki i sensu, całkowicie błahy i pozbawiony głębi. Nie ma w nim ani jednej dydaktycznej nuty, jest wolny od wszelkiego moralizatorstwa, a świat w którym się rozgrywa ma więcej wspólnego z „Alicją w Krainie Czarów”, niż z realistyczną komedią brytyjską końca XIX wieku - opisuje Kuba Kowalski.

Lekka komedyjka w kampowej estetyce. „Bunbury” Oscara Wilde'a na Scenie Kameralnej. RECENZJA

„Bunbury” to wielka detronizacja powagi, anarchiczna zabawa, w której obnażone zostaje nasze przywiązanie do etykietek, porządku i jasno wyznaczonych ról społecznych. W bezczelnie lekki sposób Oscar Wilde zadaje jedno z najpoważniejszych pytań, jakie możemy sobie zadać: kim jestem? I czy mogę być kimś innym, niż jestem?

- Sztywne, hierarchiczne wiktoriańskie społeczeństwo Wilde wywraca do góry nogami, kpiąc po drodze z takich świętości, jak małżeństwo, chrzciny, majątek czy pochodzenie - tłumaczy Kuba Kowalski. - Nie zadowala się jednak formą prostej satyry. Wręcz przeciwnie, niczym prawdziwy dandys celebruje rytuały naszego życia społecznego, uwypukla je, gloryfikuje i doprowadza do absurdu. Świat przedstawiony „przegina się”, albo mówiąc współcześnie, osuwa w kamp - wszak to Wilde’owi Susan Sontag dedykowała swoje słynne „Notatki o kampie”.

Za polski przekład odpowiada Maciej Stroiński. Scenografię i kostiumy przygotowała Kornelia Dzikowska, muzykę - Rafał Ryterski, choreografię - Oskar Malinowski. W spektaklu występują: Magdalena Gorzelańczyk, Anna Kociarz, Agata Woźnicka, Robert Ciszewski, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Karol Soboczyński (gościnnie), Marek Tynda oraz Filip Arasimowicz (muzyka na żywo).

Wstęp wolny.

Jubileuszowy Sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże

 
park
W Parku Oliwskim jak co roku zabrzmi muzyka kameralna w altanie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W sobotę, 22 lipca, na wyjątkową, letnią podróż przez świat dźwięków wśród zieleni zaprasza także Polski Chór Kameralny.  W Parku Oliwskim (ul. Opata Jacka Rybińskiego) o godzinie 12:00 można wziąć udział w koncercie z cyklu „Muzyka w altanie”.

To popularny i lubiany przez melomanów cykl z długimi tradycjami - sięgającymi 1997 roku, kiedy to dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis Jan Łukaszewski zaprosił wybitną piosenkarkę Łucję Prus do przygotowania programu koncertów w ramach obchodów 1000-lecia Gdańska. Pomysł ten tak spodobał się mieszkańcom miasta, że dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego postanowił kontynuować wyjątkowe muzyczne spotkania, w formie wakacyjnego cyklu w Parku Oliwskim.

Tegoroczna edycja cyklu jest już 27. Gwiazdami koncertu, który odbędzie się 22 lipca, będą akordeonistki Ewa Nizielska i Małgorzata Remiszewska.

Wstęp wolny.

Muzyka Chopina w Salonie Gdańskim na Ołowiance

aktorka na scenie
GAK Scena Muzyczna zaprasza na swój coroczny wakacyjny cykl darmowych wydarzeń teatralnych dla dzieci w Amfiteatrze Orana
fot. Paweł Liszkowski

A w niedzielę, 23 lipca, o godzinie 12:00, na scenie Amfiteatru Orana w Parku Oruńskim pokazany zostanie kolejny spektakl dla dzieci w ramach wydarzeń Teatr w samo południe. Będzie to przedstawienie „Grajmy w zielone - koncertowo!” fenomenalnego Teatru Mozaika z Poznania.

- Nie tylko teatr lalek! Jeśli wolicie koncertową odsłonę piosenek o ekologii, zapraszamy Was na muzyczny program związany z nową płytą Teatru Mozaika i Przemka Mazurka - zachęcają twórcy. - Chcemy integrować rodziny wokół tematu ekologii i zaszczepiać w dzieciach pozytywne nastawienie do ekologicznego trybu życia.

Piosenki zostały skomponowane w taki sposób, aby dzieci chętnie włączały się w śpiew i tym samym na trwałe zapamiętały treści w nich zawarte. Dzięki niebanalnym tekstom i oryginalnym aranżacjom i duzi i mali będą mogą spędzić ze sobą wartościowy czas.

Wstęp wolny. Spektakl będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.

III Bałtycki Turniej Szachowy

pchli targ
Pchli targ to okazja do kupna, sprzedaży i wymiany ubrań, dekoracji, mebli i książek
mat. DOMu Sąsiedzkiego w Pałacu
Na Pchli Targ Vol. 2 pod hasłem „Drugie życie”, w sobotę, 22 lipca, zaprasza Rada Dzielnicy Aniołki Gdańsk na podwórko przy Pałacu Uphagena przy ulicy Grunwaldzkiej 5.
 
- Po sąsiedzku podarujmy rzeczom nowe życie poprzez wymianę, sprzedaż lub kupno. Na stoiskach, oprócz ubrań, znajdziecie bookcrossing, którego partnerem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, darmowe produkty z Ziemiosfery oraz skarby znalezione na fundacyjnym strychu - zachęcają organizatorzy.
 
Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 11:00 i potrwa do godziny 15:00. O godzinie 13:00 odbędzie się specjalna gratka dla miłośników kotów - Fundacja Braci Mniejszych poprowadzi spotkanie, z którego dowiedzieć się będzie można, jak dobierać zwierzolubne rośliny domowe i zabezpieczyć balkon.
 
Wstęp wolny. Zadania Domu Sąsiedzkiego w Pałacu możliwe są dzięki dofinansowaniu Miasta Gdańsk.

Dysk z brązu i złota. Sensacja archeologiczna na wystawie w gdańskim muzeum

plakat wystawy na przystanku autobusowym
Natalia Żuk (ur. 1993) jest absolwentką Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej głównym środkiem wyrazu jest linoryt
mat. Klubu Żak

W galerii Klubu Żak (al. Grunwaldzka 195/197) można oglądać wystawę grafik Natalii Żuk, zatytułowaną „Porośnie”. Młoda artystka stworzyła drukowane na szarym płótnie i prześcieradłach linoryty, korzystając z materiałów  podarowanych jej przez najstarsze pokolenia kobiet z rodziny. 

Prace przywołują skojarzenia z wyszywaniem, szyciem, dawnym stylem życia, wiejskim klimatem. Artystka nadrukowuje na płótno motywy związane z naturą - między innymi kształty trawy, kwiatów, owadów czy zwierząt. Kawałki materiału, rozwieszone na sznurkach i przyczepione klamerkami, unoszą się w przestrzeni niczym suszące się pranie. Instalacja tworzy kształt ścieżki, bądź korytarza, umożliwiających widzom przejście pomiędzy poszczególnymi pracami.

Ekspozycja przypomina odbiorcy o bliskości natury ale też wywołuje wspomnienia i uczucia związane z dzieciństwem - przechodzenie pomiędzy zadrukowanymi płótnami przypomina trochę zabawę w chowanego, oniryczny klimat linorytów potęguje rodzaj przenośni. Jest to również wystawa o śladach przemocy i śmierci, ukazanych subtelnie i nienachalnie - opowiada o przemijaniu, o zabliźniających się ranach i powolnym porastaniu wszelkich murów przez naturę, o jej mocy i sile życia w ogóle. 

Prace można oglądać do 27 sierpnia, w godzinach 10:00-19:00. Wstęp wolny.

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych