
Czytaj także: Jechali 700 km, żeby zobaczyć „Wyzwolenie” w Teatrze Wybrzeże
„We Are Hamlet” to międzynarodowa, wielojęzyczna interpretacja klasycznej tragedii, której bohaterami są aż 12 różnorodnych Hamletów. Spektakl, przygotowany z okazji 461. rocznicy urodzin Williama Szekspira, nie tylko ukazuje uniwersalność dylematów powołanego przez niego do życia bohatera, ale także odwołuje się do współczesnych wyzwań Europy.
Spektakl latem otworzy festiwal w Weronie - Verona Shakespeare Fringe Festival. W Gdańsku zostanie zaprezentowany 23 kwietnia (środa), o godzinie 19:00. Bilety – w cenie 40 zł – do kupienia online na bilety.teatrszekspirowski.pl, i w kasie teatru.

12 Hamletów, wiele języków, wiele perspektyw
„We Are Hamlet” to produkcja, która stawia pytania o naszą tożsamość, sens życia i naszą rolę w świecie – pytania, które były aktualne w czasach Szekspira i pozostają równie istotne dzisiaj. W spektaklu bierze udział 12. aktorów, którzy przybliżają widzom różne kulturowe i językowe interpretacje tej samej roli. Na scenie pojawią się Hamletowie z Odessy, Pragi i Bremy (bremer shakespeare company, Prague Shakespeare Company, Odesa Academic Ukrainian Music and Drama Theater named Vasyl Vasylko), a wielojęzyczność przedstawienia (angielski, niemiecki, ukraiński i czeski) dodatkowo wzbogaca doznania teatralne. Widownia usłyszy dialogi zarówno w oryginalnych językach, jak i w tłumaczeniu, co podkreśla różnorodność kulturową tej produkcji.
Międzynarodowa współpraca i aktualność Szekspira
Spektakl stawia pytania o człowieka, ale także o współczesną sytuację polityczną. Ukraińscy aktorzy, którzy wchodzą w rolę podróżujących, bezdomnych graczy, pokazują złożoną sytuację swojego kraju, który – dopóki nie stanie się wolnym i demokratycznym państwem – wciąż pozostaje na marginesie europejskiego społeczeństwa. „We Are Hamlet” to m.in. przypomnienie o konieczności solidarności i wsparcia dla Ukrainy w czasach kryzysu.
- Żaden z ukraińskich aktorów nie zagra Hamleta – aby podkreślić, że dopóki Ukraina nie stanie się wolnym, demokratycznym i w pełni europejskim krajem, Ukraina istnieje na obrzeżach i marginesach europejskiego społeczeństwa - opisują twórcy projektu.

Twórcy i obsada
Reżyser widowiska i lider projektu, Guy Roberts, współpracował z takimi teatrami, jak Bremer Shakespeare Company, Prague Shakespeare Company czy Odesa Academic Ukrainian Music and Drama Theater. W swojej najnowszej produkcji postanowił połączyć klasyczną formę z nowoczesnym podejściem, wprowadzając elementy komedii oraz eksperymentalne techniki inscenizacyjne.
Wszyscy twórcy - producent i kierownik projektu: Renate Heitmann; reżyserzy i liderzy projektu: Guy Roberts, Oleksii Remishevskyi; asystent reżysera: Martina Lübbing; scenografia i kostiumy: Heike Neugebauer; kompozytor: Ivan Zavgorodnii. Obsada: Jessica Boone, Karel Hermanek, Gregory Gudgeon, Taylor Napier, Renee Lamari, Olena Zavhordinova, Alina Katrechko, Vera Timofeeva, Tim Lee, Erik Roßbander, Svea Auerbach.
Spektakl będzie grany w czterech językach (angielski, niemiecki, ukraiński, czeski) z polskimi i angielskimi napisami. Czas trwania: 150 minut z przerwą. Wiek: 13+.
Partnerzy projektu: Bremer Shakespeare Company, The Prague Shakespeare Company, Odesa Academic Ukrainian Music and Drama Theater. Dofinansowanie: Program Kreatywna Europa.
Zobacz zwiastun spektaklu:
Czytaj także: Te spektakle zobaczymy na SzekspirOFF 2025