Jarmark św. Dominika 2020 odbędzie się. Znamy szczegóły zmian podyktowanych epidemią covid-19
Mniej stoisk niż w poprzednich latach - 650 - będą mieli do dyspozycji goście tegorocznego, 760. Jarmarku św. Dominika, który jak co roku rozpocznie się w Gdańsku pod koniec lipca i potrwa trzy tygodnie. To wynik troski organizatorów o bezpieczeństwo odwiedzających - mniejsza ilość wystawców zapewni większą swobodę poruszania się i możliwość zachowania społecznego dystansu, nadal obowiązującego z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa.
Ponadto, inaczej niż w poprzednich latach, jarmarkowe budki i namioty stanęły tylko po jednej stronie ulicy, a między nimi pojawiły się bezpieczne odstępy, zwiększające komfort zwiedzania.
Nie zmniejszyła się za to powierzchnia - wręcz przeciwnie, w tym roku odwiedzający będą mieli do dyspozycji aż 40 tys. m2 (w ubiegłym roku było ponad 38 tys. m2). W święcie handlu udział weźmie 21 gdańskich ulic i uliczek na terenie Starego i Głównego Miasta - o dwie więcej niż w roku poprzednim.
760. Jarmark Dominikański. Maseczki, dystans, dezynfekcja i ... kontrole Sanepidu
Wzdłuż między innymi Szerokiej, Pańskiej, Grobli I-IV, Tkackiej, Kołodziejskiej i Węglarskiej, a także na Targu Węglowym, Długim Pobrzeżu i przy Zielonym Moście znajdziemy stoiska z rzemiosłem, produktami tradycyjnymi i regionalnymi przysmakami - czynne codziennie w godzinach 10:00 - 20:00. Kolekcjonerzy, koneserzy staroci i miłośnicy antyków będą mogli buszować na stoiskach przy ulicy Długie Ogrody. A przy Grobli I znajdzie się strefa dla najmłodszych wystawców - mini dziecięcy pchli targ.
Pięć przystanków kulinarnych i słodka stacja dla łasuchów
Jarmark św. Dominika, który rozpocznie się w sobotę, 25 lipca i potrwa do niedzieli, 16 sierpnia, tradycyjnie przez ten czas oferować będzie bogatą ofertę gastronomiczną, która zaspokoi mniejszy i większy głód miłośników kuchni niemal całego świata - choć tym razem w nowym reżimie sanitarnym.
Dań i przekąsek z różnych krajów i regionów - także z Pomorza - skosztujemy na Ołowiance - strefa gastronomiczna czynna będzie codziennie w godzinach 10:00 - 21:30. W tym samym czasie przysmaków z różnych zakątków globu popróbujemy w Parku Świętopełka, i na Targu Rybnym.
Przy ulicy Grobla I znajdzie się Stacja na słodko - mini strefa gastronomiczna oferująca różnego rodzaju desery. Czynna będzie codziennie w godzinach 10:00 - 20:00. Wielbiciele kuchni polskiej i popularnych foodtrucków nie mogą przegapić strefy na ulicy Długie Ogrody, otwartej codziennie w godzinach 10:00 - 21:30. Na Targu Węglowym znajdzie się Food court - wydzielona część gastronomiczna, otwarta codziennie w godzinach 11:00 - 21:30.
Odpoczynek i rozrywka na Ołowiance, Targu Węglowym i w Parku Świętopełka
Nie tylko handel i gastronomia, ale również rozrywka jest co roku wyznacznikiem Jarmarku św. Dominika. I tym razem nie będzie inaczej, choć z racji obostrzeń nie odbędą się duże wydarzenia, takie jak koncerty gwiazd przyciągające widownię większą niż 150 osób.
W zamian organizatorzy zapraszają do trzech stref programowych, w których na nudę nie będzie można narzekać. Na Targu Węglowym odbywać się będą przede wszystkim aktywności sportowe, ale bez trudu znajdziemy także przestrzenie do relaksu. Na terenie Parku Świętopełka i w mieszczącej się tam altanie organizowane będą natomiast mniejsze koncerty plenerowe i wydarzenia dla dzieci, nie zabraknie także miejsc do odpoczynku. A na Ołowiance, podobnie jak podczas poprzedniej edycji znajdziemy kino plenerowe, ponadto zaplanowane są atrakcje muzyczne.
Szczegółowy program wydarzeń: jarmarkdominika.pl.