• Start
  • Wiadomości
  • Premiera niezwykłej książki - cegiełki o Bazylice św. Mikołaja

Premiera niezwykłej książki - cegiełki o Bazylice św. Mikołaja

“Niebajka o Mikołaju” to niezwykła książka o 800 latach historii Bazyliki św. Mikołaja i jej miejscu w dziejach Gdańska napisana i zilustrowana tak, by spodobała się także młodym czytelnikom. Całkowity dochód ze sprzedaży wydawnictwa przeznaczony będzie na prace konserwatorskie we wnętrzu zamkniętej od października 2018 r. świątyni.
21.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wnętrze Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku
Wnętrze Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W sobotę, 22 lutego, w Bibliotece Manhattan odbędzie się premiera książki “Niebajka o Mikołaju”, spotkanie (początek o godz.12) będzie okazją do rozmowy z autorami tej publikacji poświęconej Bazylice św. Mikołaja. 

- Impulsem do napisania książki o naszym kościele było nagłe zamknięcie dla wiernych jednej z najważniejszych przestrzeni sakralnych w Trójmieście (w październiku 2018 r. -red.) - mówi Michał Osek OP przeor Klasztoru Dominikanów w Gdańsku. - Wydarzenie to uświadomiło nam, że "Mikołaj" jest ważny nie tylko dla parafian, czy odwiedzających go osób wierzących, ale również dla większości mieszkańców Gdańska, a nawet Trójmiasta. Wiele wyrazów zainteresowania i sympatii płynie nieprzerwanie z całej Polski i z zagranicy. Wsparcie, którego doświadczyliśmy przerosło nasze wszelkie wyobrażenia.

Jednym z pomysłów na uzyskanie środków finansowych na prace ratunkowe, które muszą zostać przeprowadzone w kościele jest publikacja książki - cegiełki na rzecz ratowania Mikołaja. 

 

IMG_7770

 

Książka “Niebajka o Mikołaju” to synteza osiemsetletniej historii Bazyliki dominikanów i jej synergii z Gdańskiem, przedstawiona w formie przyjaznej przede wszystkim dla niedorosłych czytelników. Publikacja jest eklektyczna, a mimo to spójna, nie stroniąca od emocji, a powaga i dostojeństwo w naturalny sposób miesza się tu z humorem i radością.

Twórcami* są artyści silnie związani z Gdańskiem i z samym Mikołajem. Do tekstu Katarzyny Wasilkowskiej opracowanie graficzne przygotowało małżeństwo – malarka Maja Siemińska i grafik Szczepan Troka Wysocki.

Wydawcą bajki jest Fundacja Centrum św. Jacka wspierająca misję klasztoru, zajmująca się promocją zabytkowego kościoła, pomocą charytatywną, działalnością społeczną i wydawniczą. Całkowity dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na prace konserwatorskie w zabytkowym wnętrzu najstarszej świątyni w Gdańsku.

 

*Katarzyna Wasilkowska – ur. w 1970 r. w Gdańsku autorka opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży, laureatka nagrody Guliwer w krainie Olbrzymów, wyróżniona Koziołkiem, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Szczepan Troka Wysocki - gdański grafik, rysownik i poeta. W twórczości wykorzystuje dawne techniki grafiki warsztatowej, wzbogacone własną niezwykle kunsztowną i szczegółową stylistyką. Ilustrator zbiorów opowiadań i książek dla dzieci. Związany z Bazyliką pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku od studenckich czasów, w których tworzył dziesiątki niezwykłych plakatów i akcji paraartystycznych. Jego prace

zdobią wiele prywatnych kolekcji  i wnętrz w Polsce. W pracy nad ilustrowaniem "Niebajki o Mikołaju" spędził czas w Bazylice odciskając fragmenty starych detali, które dzięki technice frottage'u zawarł w ilustracjach.

Maja Siemińska - gdańska artystka, zajmująca się malarstwem na zróżnicowanych podłożach oraz śpiewem eksperymentalnym i liturgicznym. W obu dziedzinach czerpie z bogatej tradycji sztuki dawnej. Laureatka nagrody dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury, wielokrotna stypendystka Kultury MG. Związana z Bazyliką pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku muzycznie i artystycznie. Od 2017 odtwarzała na kamieniach fragmenty sztuki średniowiecznej i bizantyjskiej z gdańskiego Mikołaja, z których kompozycje zostały wykorzystane w książce "Niebajka o Mikołaju". Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie.  

Mali ilustratorzy w książce: dzieci artystów Mai i Szczepana Troka

Wysockich: Zuzanna (lat 11), Tytus (lat 9) i Oriana (lat 5) rysują od początku, nieustannie. 

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki