Premiera Teatru Wybrzeże na Scenie Letniej, we wrześniu na Dużej Scenie: musical w reżyserii Pawła Aignera

Paweł Aigner, który wyreżyserował m.in. hit „Wesołe kumoszki z Windsoru” czy „Awanturę w Chioggi, powraca z farsowym musicalem „Wszystko szwindel. Burleska w 8 scenach”. Premiera spektaklu odbyła się na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże, w sobotę, 17 sierpnia. We wrześniu spektakl zobaczymy na Dużej Scenie.
16.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę artystów ubranych w barwne i różnorodne kostiumy, pozujących w teatralnej scenerii. Centralną postacią jest osoba przebrana za goryla, wokół której zgromadzeni są pozostali wykonawcy, prezentując się w stylizacjach nawiązujących do różnych epok i stylów, co nadaje całości surrealistyczny i eklektyczny charakter
Teatr Wybrzeże z okazji ostatniego teatralnego weekendu sezonu 2023/2024 zaprasza na szaloną premierę „Wszystko szwindel. Burleska w 8 scenach”
fot. Piotr Hukało / Teatr Wybrzeże

Spektakle Teatru Wybrzeże zobaczysz bezpłatnie na Scenie Letniej

Pędząca w szalonym tempie przezabawna historia omyłek, w której przeplatają się wątki miłosne i kryminalne – tak w skrócie można opisać najnowszą premierę Teatru Wybrzeże: farsowy musical „Wszystko szwindel. Burleska w 8 scenach” w reżyserii Pawła Aignera

Reżyser, który zapewnił nam wiele śmiechu i emocji, za sprawą choćby „Wesołych kumoszek z Windsoru” Williama Szekspira (koprodukcji Teatru Wybrzeże i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego) czy „Awantury w Chioggi” Carla Goldoniego, powraca z kolejną komedią, tym razem na podstawie libretta Marcellusa Schiffera - niemieckiego twórcy m.in. słynnych rewii kabaretowych, tekstów satyrycznych oraz grafik.

„Alles Schwindel” napisał w Berlinie, wspólnie z kompozytorem Mischą Spolianskym, który realizował się wcześniej choćby w kabarecie literackim. Ich współpraca zaowocowała odważnym autorskim teatrem muzycznym, łączącym w sobie elementy kabaretu i rewii, z ostrym humorem, co natychmiast przyniosło im sławę wśród ówczesnej niemieckiej publiczności i wysoką pozycję w biznesie rozrywkowym tamtych czasów. Z legendarnym duetem współpracowała nawet sama... Marlene Dietrich.

Na zdjęciu znajduje się artystka ubrana w kabaretki i kostium sceniczny, siedząca na dużej rzeźbie przedstawiającej leżącą, zniszczoną głowę Hitlera
To musical napisany w latach 30. ubiegłego wieku przez tandem żydowskich twórców. Libretto stworzył Marcellus Schiffer, a muzykę - Mischa Spoliansky
fot. Piotr Hukało / Teatr Wybrzeże

Odważny musical o miłości i...

„Wszystko szwindel. Burleska w 8 scenach” to wypełniona muzyką i tańcem (oraz szalonymi kostiumami, które aktorzy w trakcie spektaklu zmieniają kilkukrotnie!) opowieść osadzona w Berlinie lat 30. ubiegłego wieku. Głównymi bohaterami jest dwoje młodych ludzi, którzy niespodziewanie dla siebie spotykają się i zaczynają się sobą fascynować. Łączy ich chęć przeżycia miłości i przygody, oraz to..., że każde z nich podaje się za kogoś innego.

Zobaczcie materiał filmowy zza kulis spektaklu, o którym opowiadają reżyser, twórcy i aktorzy:

 

Prapremiera w Pruszczu - od września spektakl w Gdańsku

Co ciekawe, burleska „Alles Schwindel”, napisana na początku lat 30. ubiegłego wieku, powróciła na niemieckie sceny dopiero kilka lat temu - po niemal stuletniej przerwie. Na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim - w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria przy ulicy Zastawnej, spektakl został zaprezentowany w sobotę, 17 sierpnia, o godzinie 21:00. Była to polska prapremiera przedwojennego musicalu.

Po wakacjach „Wszystko szwindel” pojawi się na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Pierwszy pokaz zaplanowano na sobotę, 28 września.

Na zdjęciu widać mężczyznę w czarnym cylindrze, czarnym płaszczu oraz z pomarańczowym futrem na ramionach, stojącego w drzwiach o mocno łuszczącej się czerwonej farbie. Mężczyzna spogląda poważnie w stronę obiektywu
W obsadzie znalazł się m.in. uwielbiany przez publiczność Grzegorz Gzyl
fot. Piotr Hukało / Teatr Wybrzeże

Twórcy spektaklu

Przekład: Iwona Nowacka, reżyseria: Paweł Aigner, muzyka: Mischa Spoliansky, autor aranżacji: Max Renne, tłumaczenie songów: Michał Chludziński, scenografia: Magdalena Gajewska, kostiumy: Grupa Mixer, kierownictwo muzyczne: Piotr Klimek, akompaniator: Tomasz Jocz, konsultacje wokalne: Cezary Szyfman, ruch sceniczny: Karolina Garbacik.

Obsada: Katarzyna Borkowska, Małgorzata Brajner, Katarzyna Z. Michalska, Małgorzata Oracz, Grzegorz Gzyl, Maciej Konopiński, Konrad Kucharczyk (gościnnie), Robert Ninkiewicz, Grzegorz Otrębski, Cezary Rybiński, Adam Turczyk, Marek Tynda.

Muzyka na żywo: Maciej Chrzęszczyk, Tomasz Jocz, Tomasz Klepczyński, Szymon Kowalik, Dominik Łukaszczyk, Adam Pachla, Filip Żółtkowski.

Od pomysłu w Hiszpanii do produkcji w Gdańsku. Animowany musical „Rock Bottom”

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane