• Start
  • Wiadomości
  • W sobotę i niedzielę moc atrakcji w Letnicy. Premiera słuchowiska, filmy, warsztaty, spacery z przewodnikami

W sobotę i niedzielę moc atrakcji w Letnicy. Premiera słuchowiska, filmy, warsztaty, spacery z przewodnikami

Pod hasłem „Pozdrowienia znad Jeziora Zaspa #2” upłynie pełen atrakcji weekend w gdańskiej dzielnicy Letnica. Ciekawy program w ramach dwudniowego wydarzenia przygotowała Gama – oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury. Wstęp wolny!
23.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia zestaw starych czarno-białych fotografii oraz mapy, leżących na białym stole obok długopisu. Wśród zdjęć widoczne są ulotki z napisem Opowiedz nam o jeziorze,  co sugeruje, że materiały te są związane z projektem badania historii lub opowieści związanych z danym jeziorem
Każdy, kto chciałby odświeżyć swoje wspomnienia związane z Letnicą albo poznać historię dzielnicy oraz nieistniejącego Jeziora Zaspa, będzie miał taką okazją w ten weekend
mat. Gama Letnica

Powracają Mozartiana: 7 dni koncertów w Dworze Artusa i Parku Oliwskim

W sobotę i niedzielę, 24-25 sierpnia, w godzinach przed- i popołudniowych, Gdański Archipelag Kultury – Gama zaprasza mieszkańców dzielnicy, Gdańska i całego Trójmiasta w każdym wieku do swojej siedziby przy ulicy Starowiejskiej 15/16. Tu odbędą się wydarzenia poświęcone historii okolicy, w ramach cyklu „Pozdrowienia znad Jeziora Zaspa”

Coś dla siebie znajdą miłośnicy faktów i ciekawostek, jak również ci, którzy lubią się uczyć, spacerować, tworzyć, oglądać i słuchać. Każdy, kto tego dnia pojawi się w Letnicy, będzie mógł poznać losy znajdującego się tu kiedyś jeziora, wziąć udział w spacerze historycznym z przewodnikiem, odpocząć na leżaku przy dźwiękach słuchowiska i z lemoniadą, nad wakacyjną gazetą z tekstami gdańskich pisarek: nagradzanej Wiktorii Bieżuńskiej, Joanny Wiśniowskiej czy Black Salmy.

- „Pozdrowienia znad Jeziora Zaspa” to projekt budujący tożsamość mieszkańców Gdańska Letnicy poprzez odkrywanie, dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o nieistniejącym obecnie historycznym starorzeczu Wisły. Jezioro Zaspa przez dziesięciolecia kształtowało charakter dzielnicy. Po 1945 roku było systematycznie zasypywane gruzami ze zburzonego Głównego Miasta Gdańska. Obecnie jest to nieużytkowany obszar, porośnięty trawą i dziką roślinnością. Poprzez odkrywanie dziejów chcemy wesprzeć nawiązywanie relacji pomiędzy mieszkańcami Letnicy, budować lokalną tożsamość i stworzyć płaszczyznę do dialogu i integracji społecznej – zapraszają autorki koncepcji: Alicja Zaradkiewicz, Sara Warzyńska i Natalia Koralewska.

Miłośnicy animacji, nie możecie tego przegapić! Ruszyło Animafest Lato

Zdjęcie przedstawia grupę dzieci uczestniczących w warsztatach kolażu, gdzie z zaangażowaniem tworzą swoje prace artystyczne przy długim stole pokrytym materiałami do wycinania i klejenia. W tle widoczna jest prowadząca warsztaty kobieta, która udziela wskazówek, podczas gdy inne osoby, w tym dorosły mężczyzna, obserwują przebieg zajęć
Na uczestników czekają m.in. warsztaty kreatywne (nz. ubiegłoroczny warsztat kolażu dla dzieci, organizowany w ramach cyklu)
mat. Gama Letnica

Premiera słuchowiska, warsztaty, spacery historyczne i nieoczywiste

Weekend w Letnicy rozpocznie w sobotę premiera tytułowego słuchowiska „Pozdrowienia znad Jeziora Zaspa”, do powstania którego przyłożyły rękę wspomniane trzy pisarki, oraz Malina Midera. Ta pianistka, kompozytorka, producentka i fotografka, związana z trójmiejską sceną muzyki jazzowej i improwizowanej, teksty autorek wzbogaciła skomponowaną przez siebie, nastrojową muzyką. Opowiadające o historii jeziora dzieło trwa około 20 minut - odsłuchy będą odbywać się indywidualnie.

Miłośnicy zabaw kreatywnych będą mogli w sobotę wziąć udział w warsztatach sitodruku z tuBazą. Wystarczy zabrać własną koszulkę lub torbę, i pod opieką doświadczonych twórców wykonać na nich samodzielną, kolorową grafikę. Tym, którzy nie przyniosą materiału pod nadruk, organizatorzy zapewnią t-shirt. 

A może spacer historyczny? Na ten zaprasza przewodnik Michał Ślubowski - absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, znawca historii Gdańska, przewodnik po Górze Gradowej i Oliwie. W sobotę chętnych poprowadzi szlakiem akwenu Sasper See – czyli zlikwidowanego Jeziora Zaspa. 

Pierwszy dzień zwieńczy natomiast pokaz wyróżnionego w Konkursie Green Warsaw Award filmu „Przynoszę Ci dzikość” w reżyserii polskiej dokumentalistki i reporterki Dyby Lach. To tegoroczna produkcja dokumentalna, której bohaterem jest przytłoczony degradacją ukochanej rzeki muzyk. Towarzyszymy mu, gdy postanawia przepłynąć tradycyjną, drewnianą łodzią 1300 km, by symbolicznie odzyskać dla niej dzikość. 40-dniowa podróż pozwala doświadczyć pozaludzkiego świata przyrody z perspektywy człowieka, który uważnie słucha.

Sasper See
Fragment mapy okolic Gdańska z 1784 roku, na którym widoczne jest Sasper See - Jezioro Zaspa
źródło: Polona.pl

Niedziela rozpocznie się drugą premierą słuchowiska „Pozdrowienia znad Jeziora Zaspa”, następnie na spacer zielarski zabierze nas Michał Konkel (Słowiański Zielnik), który udowodni, że aby zapoznać się z ciekawymi, dzikimi roślinami, nie trzeba udawać się do Amazonii. Ten biolog, archeobotanik, przyrodnik, zielarz-fitorerapeuta oraz grzyboznawca, pokaże, że w polskich miastach – w tym w Gdańsku - rośnie wiele roślin, które tylko czekają, by opowiedzieć swoje fantastyczne historie. Jeśli podczas spacerów zastanawialiście, co to za gatunki roślin, które mijacie – Konkel z pewnością udzieli wam tych odpowiedzi.

Spacer nieoczywisty to z kolei niedzielna propozycja Natalii Chylińskiej – artystki teatru tańca, związanej z Amareya Theatre & Guests. A na zakończenie dnia w Letnicy organizatorzy pełnego weekendu atrakcji zapraszają na pokaz filmu „Nie na miejscu” w reżyserii Nikolausa Geyrhaltera. W tym austriackim obrazie z 2022 roku zobaczymy piękno naszej planety podszyte gorzką refleksją - że trudno już znaleźć na niej miejsce, które nie byłoby zaśmiecone.

Zdjęcie przedstawia grupę osób, w tym dzieci i dorosłych, uczestniczących w spacerze po zielonym terenie na świeżym powietrzu, słuchających kobiety w kolorowej sukience, która prawdopodobnie pełni rolę przewodnika. W tle widać zalesiony obszar, a nad uczestnikami unosi się niebo pokryte białymi chmurami
Lubiący spacery będą mieli do wyboru dwa różne, z przewodnikami. Nz. Alicja Zaradkiewicz, jedna z autorek koncepcji projektu
mat. Gama Letnica

Program wydarzenia „Pozdrowienia znad Jeziora Zaspa #2”

Sobota, 24 sierpnia

  • godz. 11.00 – 13.00 - premiera słuchowiska „Pozdrowienia znad Jeziora Zaspa”;
  • godz. 11.00 – 13.00 - warsztaty sitodruku z tuBazą;
  • godz. 12.30 – 14.00 - Spacer historyczny z Michałem Ślubowskim szlakiem akwenu Sasper See. Start spaceru: Gama GAK, ul. Starowiejska 15/16;
  • godz. 14.00 – 15.30 - „Przynoszę Ci dzikość” reż. Dyba Lach (Polska 2024, czas trwania: 1h 12 min).

Niedziela, 25 sierpnia

  • godz. 11.00 – 13.00 - premiera słuchowiska „Pozdrowienia znad Jeziora Zaspa”;
  • godz. 11.00 – 12.30 - spacer zielarski z Michałem Konkelem (Słowiański Zielnik). Start spaceru: Gama GAK, ul. Starowiejska 15/16;
  • godz. 12.30 – 14.00 - spacer nieoczywisty z Natalią Chylińską. Start spaceru: Gama GAK, ul. Starowiejska 15/16;
  • godz. 14.00 – 15.30 - „Nie na miejscu” reż. Nikolaus Geyrhalter (Austria 2022, czas trwania: 1h 47 min).

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach „Pozdrowień znad Jeziora Zaspa #2” jest bezpłatny. Do Gamy można dojechać samochodem, autobusem - liniami 158 i 258 (przystanek: Rondo Mazowieckiego), i tramwajem - liniami 7 i 10 (przystanek: Polsat Plus Arena).

Zdjęcie przedstawia plakat promujący wydarzenie zatytułowane Pozdrowienia znad jeziora Zaspa,  które odbędzie się 24-25 sierpnia 2024 roku. Plakat jest kolorowy, z dominującymi elementami graficznymi w kształcie abstrakcyjnych kwiatów i postaci, a także zawiera informacje o spacerach, spotkaniach, warsztatach i wspomnieniach związanych z historią jeziora, które już nie istnieje
mat. Gama Letnica

Nowy numer magazynu teraz! Na sierpień i wrzesień, bezpłatnie

TV

Zamach na Kutscherę. Dekonstrukcja mitu. Waldemar Stopczyński