
Kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?
Dzień Ziemi (kalendarzowo obchodzony corocznie 22 kwietnia), jest czasem refleksji nad kondycją naszej planety i mobilizacji do działania na rzecz ochrony środowiska. Jedną z najbardziej widocznych i angażujących inicjatyw tego dnia są globalne, a także miejskie akcje Sprzątania Świata, których celem jest oczyszczenie naszego otoczenia z odpadów i promowanie ekologicznego stylu życia.
- Obchody Dnia Ziemi są doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważne jest dbanie o środowisko. Coroczna akcja Sprzątania Świata integruje mieszkańców wokół wspólnego celu, jakim jest troska o czystość naszego miasta, dzielnicy czy osiedla. Razem możemy sprawić, że nasze najbliższe otoczenie stanie się czystsze i piękniejsze - zachęca Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Serdecznie zapraszamy do udziału we wspólnym sprzątaniu teraz i w przyszłości, bo cenna jest każda para rąk do proekologicznej pracy. To ważne dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń.
Czytaj także: Nadaj starym przedmiotom drugie życie. Z aplikacją Czyste Miasto Gdańsk to proste
Sprzątanie i pikniki w trzech dzielnicach
Akcja sprzątania terenów zielonych w południowych dzielnicach Gdańska organizowana jest wraz z radami dzielnic Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice.
Sprzątaniu towarzyszyć będą pikniki sąsiedzkie, które odbędą się w trzech miejscach, do których łatwo mogą dotrzeć mieszkańcy pobliskich osiedli:
- Jeden odbędzie się w rejonie zbiornika Augustowska,
- drugi pomiędzy zbiornikami Świętokrzyska I i II,
- a trzeci przy zbiorniku Wielkopolska.
Podczas pikników będzie okazja, by sprawdzić swoją wiedzę o segregacji odpadów czy wykonać ekologiczny gadżet. W pobliżu tych miejsc funkcjonować będą też punkty odbioru zebranych odpadów.
Gdzie odbędzie się sprzątanie Gdańska Południe?
W tym roku pierwsza edycja odbywać się będzie jednocześnie w trzech lokalizacjach:
- Dzielnica Orunia Górna-Gdańsk Południe przy zbiorniku Augustowska
- Dzielnica Jasień przy zbiorniku Świętokrzyska I
- Dzielnica Ujeścisko – Łostowice przy zbiorniku Wielkopolska
Czytaj także: Szpadle w dłoń! Gdańszczanie zasadzili nowy mikrolas, rośnie w Pieckach- Migowie
Zestawy do sprzątania i konkurs
- Wiosna to dobry czas na sadzenie roślin i porządki. W marcu zapraszaliśmy mieszkańców do wspólnego sadzenia mikrosiedlisk leśnych. Teraz zapraszamy do wspólnego sprzątania terenów zielonych - mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - W wyznaczonych miejscach przygotowaliśmy zestawy dla osób, które zdecydują się przyłączyć do akcji. A dla najbardziej zaangażowanych przygotowaliśmy konkurs, którego szczegóły można poznać na stronie internetowej Wielkiego Sprzątania.
Organizatorzy wspólnie z partnerami wydarzenia wyposażą wszystkich uczestników akcji w niezbędny sprzęt (tj. worki, rękawiczki) i gotowi do działania wspólnie wyruszą, aby oczyścić najbliższe tereny z zalegających odpadów. Po napełnieniu worków należy udać się do punktów startowych (czyli miejsc, gdzie odbędą się wyżej wymienione pikniki sąsiedzkie). Tam na uczestników będzie czekał drobny poczęstunek.

Ważna inicjatywa
- Poprzez takie inicjatywy chcemy edukować mieszkańców i zwiększać świadomość społeczną na temat problemu zanieczyszczenia środowiska oraz promować odpowiedzialne postawy społeczne. Do każdej edycji angażujemy społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa - mówi Olga Goitowska dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Projekt „Sprzątanie Świata” inspiruje ludzi do podejmowania działań na rzecz czystej i zdrowej planety.
Sprzątanie Świata to przede wszystkim szansa na fizyczne oczyszczenie środowiska, ale jest to również inicjatywa, która sprzyja budowaniu świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Dzięki takiej aktywności obywatelskiej pokazujemy, że każdy może mieć swój wkład w ochronę naszej planety. Efekty akcji są zauważalne i inspirujące. Od zmniejszenia ilości odpadów w środowisku naturalnym, przez podniesienie świadomości społecznej, aż po promowanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie recyklingu i gospodarki odpadami. Jednakże, aby osiągnąć trwałe rezultaty, niezbędna jest ciągła mobilizacja oraz zaangażowanie nas wszystkich.
Czytaj także: Czwarty mikrolas już rośnie. Zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej
Przed nami kolejne edycje
Akcje sprzątania świata organizowane są cyklicznie i na stałe wpisały się już do kalendarza proekologicznych wydarzeń. Czyste Miasto Gdańsk planuje organizację kolejnej edycji jesienią, w trzeci tydzień września. Ta odsłona akcji skierowana będzie do gdańskich placówek oświatowych.
Dzień Ziemi przypomina nam o potrzebach naszej planety, warto zastanowić się, jakie działania możemy podjąć, aby przyczynić się do jej ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń. Każdy gest, nawet najmniejszy, może mieć ogromne znaczenie dla naszej planety. Dlatego warto dołączyć do akcji Sprzątania Świata i uczynić Dzień Ziemi czasem aktywnego zaangażowania na rzecz czystszej i zdrowszej planety dla wszystkich.
Więcej informacji o akcji można znaleźć na profilu FB Czyste Miasto Gdańsk.
Organizatorami akcji są: Wydział Gospodarki Komunalnej UMG oraz Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Partnerzy Rada Dzielnicy Jasień, Rada Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe, Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.
współpraca Olimpia Schneider, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego