• Start
  • Wiadomości
  • Święto ulicy św. Ducha. W sobotę atrakcje przez cały dzień

Święto ulicy św. Ducha. W sobotę będzie tu rodzinnie i radośnie przez cały dzień

Występy Capelli Gedanensis, wykład profesora Andrzeja Januszajtisa, pokaz mody Gdańskich Patrycjuszek, konkursy, gry i zabawy dla dzieci, szanty - i wiele, wiele więcej, czeka na mieszkańców w sobotę, 28 września, na ulicy świętego Ducha – z okazji corocznego jej święta. Wstęp jak zawsze wolny.
27.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia grupę dzieci ubranych w historyczne stroje, uczestniczących w paradzie z transparentami, na których widnieją reprodukcje klasycznych dzieł sztuki. Na pierwszym planie dziewczynka w czerwonej sukni uśmiecha się, trzymając obraz
Święto ulicy Świętego Ducha to międzypokoleniowa impreza, która pozwoli na moment przenieść się do dawnego Gdańska - poznać ówczesne atrakcje, ważne postaci i ciekawostki historyczne
fot. Anna Rezulak / KFP

Stanisława Przybyszewska - artystka, feminista, idealistka. Przywracamy jej pamięć

Każdego roku we wrześniu Stowarzyszenie Nasz Gdańsk zaprasza na organizowane przez siebie Święto ulicy św. Ducha – liczącej 600 metrów klimatycznej, brukowanej uliczki zabudowanej odrestaurowanymi, zabytkowymi kamienicami. Tu, w domu o numerze 47, urodził się słynny filozof Arthur Schopenhauer, tu mieszkała też rodzina architekta i murarza Jana Strakowskiego - który pracował przy przebudowie przedbramia położnej niedaleko ulicy Długiej, a także zaprojektował i wybudował Bramę Nizinną oraz Bramę Żuławską.

Najstarsze wzmianki o ulicy pochodzą z roku 1336. Nazwa wiąże się prawdopodobnie ze szpitalem św. Ducha, który w roku 1357 został przeniesiony w pobliże Bramy Zamkowej. Więcej o historii ulicy, ważnych budynkach i dawnych gdańskich osobistościach dowiemy się z wykładu miłośnika i znawcy Gdańska, autora książek i przewodników, profesora Andrzeja Januszajtisa - w sobotę, 28 sierpnia. Wydarzenie będzie częścią bogatego programu Święta ulicy świętego Ducha.

Zdjęcie przedstawia grupę osób maszerujących z transparentem Stowarzyszenie Nasz Gdańsk
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Nasz Gdańsk”, skupiające miłośników miasta, którzy wspólnie działają na rzecz jego rozwoju społecznego, kulturalnego i historycznego. Nz. przedstawiciele stowarzyszenia z prezesem zarządu prof. Andrzejem Januszajtisem (w garniturze)
fot. Anna Rezulak / KFP

Niezapomniane wrażenia muzyczne zapewni Cappella Gedanensis – koncertujący na całym świecie gdański zespół instrumentalno-wokalny, grający zarówno na instrumentach dawnych, jak i współczesnych, który od ponad czterech dekad kontynuuje tradycję Kapeli Rajców Miejskich.

A ponieważ obchody mają charakter otwarty i rodzinny – nie zabraknie zatem atrakcji dla dzieci. Najmłodsi będą mogli skorzystać z licznych zabaw i animacji, wziąć udział w konkursach i grze terenowej i obejrzeć spektakl w wykonaniu artystów teatru objazdowego Espima z Gdańska.

Bogaty program rozpoczną msza święta i część oficjalna, a uzupełni m.in. pokaz mody Gdańskich Patrycjuszek z ulicy świętego Ducha - prezentujących współczesną wizję ubiorów z XVI i XVII-wiecznego Gdańska.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Zdjęcie przedstawia uliczną scenę z Gdańska, gdzie odbywa się wydarzenie kulturalne. Na pierwszym planie widoczne są osoby w strojach historycznych, tańczące na brukowanej ulicy, a wokół nich przechodnie oglądają wystawione książki i dekoracje
Gdańskie Patrycjuszki z ulicy Świętego Ducha zapraszają na pokaz mody, podczas którego będzie można z bliska zobaczyć dawne stroje mieszczańskie
fot. Anna Rezulak / KFP

Program Święta ulicy Świętego Ducha

  • godz. 10:00 – Msza Święta w Kaplicy Królewskiej
  • godz. 11:00 – Oficjalne rozpoczęcie uroczystości
  • godz. 11:10 – Teatr ESPIMA „Księżniczka PHI”
  • godz. 12:00 – Konkursy dla dzieci, malowanie twarzy, robienie warkoczyków
  • godz. 12:20 – Szukanie darów Świętego Ducha – GRA TERENOWA dla dzieci pod opieką rodziców
  • w tym czasie na scenie: Joanny Schopenhauer „Gdańskie wspomnienia młodości”
  • godz. 13:00 – Zabawy z dziećmi prowadzone ze sceny (taniec integracyjny)
  • godz. 13:50 – Podsumowanie konkursu i nagrody
  • godz. 14:00 – Capella Gedanensis
  • godz. 14:10 – Wykład profesora Januszajtisa na temat ulicy św. Ducha
  • godz. 14:50 – Capella Gedanensis
  • godz. 15:00 – Pokaz mody Gdańskich Patrycjuszek z ulicy Świętego Ducha
  • godz. 15:20 – Konkurs na wiersz lub rymowankę o ulicy Świętego Ducha
  • godz. 15:20 – „Dary Ducha Świętego” – wiersze poetów z Salonu Pięknego Słowa Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk” z akompaniamentem Jarka Nadstawnego i Adama Grosa
  • godz. 16:10 – Rozstrzygnięcie konkursu na wiersz o ulicy Świętego Ducha
  • godz. 16:20 – Wspólne śpiewanie – Szanty. Piotr „Słupek” Słupczyński
  • godz. 17:00 – Oficjalne zakończenie Święta ulicy Świętego Ducha.

Dodatkowa atrakcja przez cały czas trwania święta: makieta zamku krzyżackiego na przedprożach siedziby Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”.

Organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w programie.

HISTORIA. Tramwajem i autobusem po Gdańsku i Wolnym Mieście

TV

Sierpień w Gdańsku wciąż żywy