Cukrzyca typu 2 to podstępny przeciwnik, który nie ujawnia się od razu. Rozwija się w ukryciu wiele lat, aby nas wreszcie zaskoczyć. Przez ten czas, zapracowujemy sobie na nią: niską aktywnością fizyczną, nieprzemyślaną dietą, w końcu nadwagą i otyłością. Cukrzyca nie boli, bolą dopiero jej konsekwencje, w postaci stopy cukrzycowej, niewydolności nerek, poważnych problemów ze wzrokiem, czy układem krwionośnym.
- Pamiętajmy, że rozwój choroby możemy spowolnić, a w przypadku stanu przedcukrzycowego, całkowicie nie dopuścić do zachorowania. Za pośrednictwem programu profilaktyki chcemy zminimalizować ryzyko rozwoju choroby u osób ze stanem przedcukrzycowym, tym samym zwiększyć liczbę osób, które można uratować przed tym niebezpiecznym schorzeniem. Niech pierwszym krokiem będzie wypełnienie ankiety FINDRISK – mówi prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
W Gdańsku średnio 1 na 10 mieszkańców choruje na cukrzycę, co drugi z nich nie jest świadomy swojej choroby, wielu jest w stanie przedcukrzycowym. Dlatego miasto postanowiło stawić czoło tej wyniszczającej chorobie realizując projekt pt. „Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy – program polityki zdrowotnej dotyczącej prewencji cukrzycy typu 2 u osób w wieku aktywności zawodowej na terenie Miasta Gdańska i Gminy Stegna”.
Jak wziąć udział w programie?
Bezpłatne konsultacje trwają w Gdańsku już od kilku miesięcy, aby móc z nich skorzystać, należy zrobić pierwszy krok: wypełnić ankietę FINDRISK na stronie projektu www.bezcukrzycy.gdansk.pl.
Wszystkie etapy udziału uczestnika w projekcie, planowane są indywidualnie. W dobie pandemii staramy się zapewnić pełne bezpieczeństwo badań i konsultacji zarówno osobom uczestniczącym w projekcie, jak i zaangażowanym w jego realizację specjalistom.
Osoby, które po wypełnieniu ankiety zostaną zakwalifikowane do grupy ryzyka, zostaną zaproszone na bezpłatne badanie laboratoryjne. Wynik tego badania zweryfikuje, czy faktycznie jesteśmy w stanie przedcukrzycowym i jeśli tak, otworzy nam drogę do udziału w projekcie. Za rozwój choroby odpowiadają między innymi predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Jednak największy wpływ na zachowanie zdrowia ma nasz styl życia. Zmiana sposobu odżywiania, czy zwiększenie aktywności fizycznej, nie przychodzi łatwo. Ale jest to możliwe i nie aż tak trudne, jak by się wydawało.
Ważne jest abyśmy byli świadomi, że zdrowy styl życia może uchronić nas przed cukrzycą typu 2. Dlatego też przez rok uczestnicy projektu zostaną otoczeni opieką grupy specjalistów – lekarzy i pielęgniarek, skorzystają również z indywidualnych konsultacji prowadzonych przez fizjoterapeutów i dietetyków oraz przejdą odpowiednie szkolenia.
6000 osób się sprawdziło – Ty też wypełnij test!
Do tej pory z ankietę FINDRISK wypełniło już ponad 6000 osób. Ponad 1100 z nich ma podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Ponad 700 osobom wykonano badania laboratoryjne, wyniki których wskazały na cukrzycę u prawie 30 osób i stan przedcukrzycowy u 250 osób. Wszystkie osoby w stanie przedcukrzycowym zostały zakwalifikowane do uczestnictwa w rocznym programie wsparcia.
Ponad 200 osób będących w stanie przedcukrzycowym skorzystało już z konsultacji lekarskich i wizyt pielęgniarskich, udzielono 170 indywidualnych konsultacji dietetycznych i tyle samo z konsultacji fizjoterapeutycznych.
Cukrzyca – cichy zabójca
Na świecie co 6 sekund umiera osoba z powodu cukrzycy i jej konsekwencji. Cukrzyca, jako pierwsza wśród chorób niezakaźnych, została określona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) mianem epidemii XXI wieku. Cierpi na nią około 425 mln osób na świecie, a około 3 mln, w Polsce.
Projekt jest realizowany przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, a współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 -2020.