• Start
  • Wiadomości
  • Dzień UE - utwory europejskich kompozytorów zagrane z ratuszowej wieży

Dzień UE - utwory europejskich kompozytorów zagrane z ratuszowej wieży

W samo południe, 9 maja, z wieży Ratusza Głównego miasta zabrzmiała “Oda do radości”, czyli hymn Europy, na carillon i trąbkę. Monika Kaźmierczak i Emil Miszk odegrali także wiązankę utworów europejskich kompozytorów. W godz. 21 - 1 w nocy 4 gdańskie obiekty rozbłysną barwami flagi UE.
09.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Monika Kaźmierczak (carillon) i Emil Miszk (trąbka) koncert z okazji Dnia Unii Europejskiej, Gdańsk, 9 maja 2020 r.
Monika Kaźmierczak (carillon) i Emil Miszk (trąbka) koncert z okazji Dnia Unii Europejskiej, Gdańsk, 9 maja 2020 r.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

To był piękny koncert, przygotowany specjalnie z okazji Dnia Unii Europejskiej przez Muzeum Gdańska. Trwający 45 koncert rozbrzmiewał nie tylko na Głównym Mieście, ale także (początek) na portalu gdansk.pl, a w całości na profilu Fb Muzeum Gdańska.

Muzyczne spotkanie poprowadziła carillonistka Gdańska Monika Kaźmierczak, która część utworów, wykonała wspólnie z Emilem Miszkiem, współpracującym m.in. ze Sławkiem Jaskułke, Mitch&Mitch, Dominik Bukowski Quarter, a także z kwartetem trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses, laureatem ubiegłorocznego Fryderyka w kat. Jazzowy Debiut Roku.

 

"Czas globalizacji. Europa w obronie obywateli". Pierwsza cyklu debat europejskich zorganizowanych przez ECS

 

Artystka zapowiadała każdy z wykonanych utworów, repertuar koncertu składał się z utworów muzyków europejskich (patrz lista kompozycji poniżej). Ciekawostką dla miłośników muzyki było współczesne opracowanie autorstwa Emila Miszka, w który wpleciono “cytaty” z chorału “Nun lob” zaczerpniętego ze zbiorów muzycznych kościoła św. Jana w Gdańsku.

 

Monika Kaźmierczak carillonistka Gdańska
Monika Kaźmierczak carillonistka Gdańska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Carillonistka Gdańska tłumaczyła, że odbudowany instrument z wieży Ratusza Głównego Miasta, którego dźwięków słuchać możemy od 2000 roku, profilem dzwonów nawiązuje do swojego poprzednika, który grał dla mieszkańców Gdańska od 1561 roku i został zniszczony w czasie II wojny światowej.

- Dzięki temu nasz carillon ma swój koloryt, ale to nie znaczy, że wszystko, co na nim gramy będzie brzmiało dokładnie tak, jak chcemy - mówiła. - Trochę się tego obawiałam w przypadku współczesnego utworu litewskiego kompozytora Giedriusa Kuprevičiusa, ale na szczęście wszystko wyszło jak należy.

Wspomniany litewski kompozytor to artysta znany nie tylko w swoim rodzinnym kraju, warto dodać, że przez wiele lat pełnił rolę miejskiego carillonisty w Kownie.

 

 

 

Jeśli ktoś nie zdążył wysłuchać koncertu z okazji Dnia Unii Europejskiej, może go odtworzyć na profilu Fb Muzeum Gdańska.

 

A tak brzmiał hymn Europy podczas gdańskiego koncertu:

 

Program - Utwory kompozytorów z krajów unijnych

Emil Miszk – trąbka

Monika Kaźmierczak – carillon Ratusza Głównego Miasta

  • Ludwig van Beethoven – Oda do radości 
  • Holandia: Jan Sweelinck – Ballo del Granduca
  • Czechy: Anton Dvořak – Taniec słowiański
  • Francja Antoine Charpentier – Te Deum
  • Niemcy: Jan Sebastian Bach -Aria z Wariacji Goldbergowskich
  • Polska: Emil Miszk – Nun lob (na temat gdańskiego historycznego chorału)
  • Włochy: Antonio Vivaldi – Wiosna (cz. I)
  • Belgia: Geert D’hollander – Spring Morning z Ludus modalis
  • Litwa: Giedrius Kuprevičius – Preludium in memoriam M.K. Čiurlionis
  • Ludwig van Beethoven – Oda do radości (z Emilem Miszkiem)

 

Pomorskie i Polska na tle Unii Europejskiej. Jak się zmieniały od 2004 roku. STATYSTYKI

 

148627

 

Skąd to święto?

Dzień Europy, czyli święto państw europejskich, obchodzone jest 5 lub 9 maja. W krajach należących do Rady Europy, ale nie będących członkami Unii Europejskiej, świętuje się raczej 5 maja - to data upamiętniająca ustanowienie Rady Europy, które miało miejsce w 1949 roku.

Natomiast w Polsce, tak jak w innych krajach należących do Unii, Dzień Europy, nazywany też Dniem Unii Europejskiej, obchodzi się 9 maja. To rocznica ustanowienia deklaracji utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (9 maja 1950), znanego też jako Plan Schumana. Polska jest członkiem UE od 1 maja 2004 roku.

 

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna