Na Elektryków, do Alpaka Records
W czwartek, 15 czerwca w klubie Drizzly Grizzly przy ul. Elektryków odbędzie się wydarzenie organizowane przez Alpaka Records, niezależną oficynę wydawniczą, związaną z trójmiejską sceną muzyczną. W ramach spotkania, które rozpoczyna się o godz. 17.00 odbędą się koncerty, dyskusje z artystami oraz wystawa najciekawszych okładek z katalogu wydawnictwa. Fani muzyki będą mogli spotkać się z Kasią Lins, Magdą Kuraś, twórczynią kwintetu Tryptyk Biłgorajski i zespołem Nene Heroine.
Alpaka Records powstała w roku 2017 z inicjatywy „nowej fali” artystów, którzy postanowili poszukać własnej drogi i niezależności. Wydawnictwo wspiera młode, niekiedy debiutujące zespoły i twórców, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia i chcą, aby ich usłyszano.
Udział w wydarzeniu jest odpłatny. Więcej o artystach i biletach można przeczytać na facebooku organizatora. Wydarzenie dofinansowano ze środków miasta.
XX Fląder Festiwal
Dwa dni, trzy sceny, dwudziestu pięciu wykonawców i plażowa sceneria. W piątek, 16 czerwca w Brzeźnie po raz 20. rusza Fląder Festiwal, największy na Wybrzeżu niebiletowany festiwal polskiej sceny niezależnej i alternatywnej. Nie zabraknie też atrakcji dla fanów elektronicznych brzmień. Koncerty startują o godz. 16.45. Informacje o artystach można znaleźć na stronie fladerfestiwal.pl.
Fląder Festiwal łączy wiele muzycznych gatunków i stylów od różnych odmian rocka, poprzez blues, folk, jazz, muzykę elektroniczną i improwizowaną. Jak co roku, dla publiczności wystąpią zarówno doświadczeni muzycy z imponującą dyskografią, jak i debiutanci. Koncerty odbywać się będą na trzech scenach plenerowych.
Po raz kolejny dowóz na koncerty zapewni zabytkowy tramwaj, którym podróż będzie bezpłatna dla wszystkich pasażerów. Trasa poprowadzi z Siedlec, przez Hucisko, Dworzec Główny, al. Zwycięstwa i al. Hallera do pętli Brzeźno Dom Zdrojowy. Ramowe godziny kursów zabytkowego tramwaju to 14.00-21.00. Na podróżnych czekać będą także pamiątkowe bilety. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków miasta.
50-lecie przyłączenia Kokoszek do Gdańska
W sobotę, 17 czerwca, w godz. 10.00-14.00 w Szkole Podstawowej nr 83 w Gdańsku odbędzie się piknik rodzinny z okazji 50-lecia przyłączenia Kokoszek do Gdańska. Będzie to okazja, aby spędzić czas z rodziną i sąsiadami, celebrując historię dzielnicy i ciesząc się wyjątkową atmosferą jubileuszu.
Podczas festynu zaplanowano liczne atrakcje:
- Występy artystyczne dzieci z Przedszkola nr 8, Przedszkola "Start", SP 83, SP 84 i Szkoły Pozytywnej, które zaprezentują swoje umiejętności i talent sceniczny
- Pokazy sportowe, które dostarczą dawkę emocji i adrenaliny dla wszystkich miłośników sportu
- Konkursy, Quizy oraz Hobby Horse, które sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami
- Zabawy na trampolinach i dmuchańcach i malowanie twarzy
- Wspólna Zumba
- Historyczna wystawa zdjęć, która przeniesie widzów w podróż przez 50 lat historii Kokoszek
- Warsztaty ogrodnicze, zdrowego żywienia i plastyczne, które umożliwią zdobycie nowej wiedzy i umiejętności w praktyczny i kreatywny sposób.
Czas pikniku umilą przysmaki kulinarne, takie jak kiełbaski z grilla, grochówka, ciasto, gofry i popcorn.
Uczestnicy będą mogli skorzystać ze stoiska Gdańskiego Centrum Kontaktu i Mobilnego Punktu Obsługi Karty Mieszkańca.
Biegowe Grand Prix Dzielnic Gdańska i Święto Zaspy
Także w sobotę, 17 czerwca odbędzie się Święto Zaspy połączone z Biegowym Grand Prix Dzielnic Gdańska. W tym miejscu zaplanowano także Ogólnopolski Dzień Marzeń przygotowany wspólnie z Fundacją Mam Marzenie. W programie również festyn rodzinny z wieloma stoiskami oraz stacje sportowe z ogromem upominków dla uczestników. Dodatkowo na mieszkańców czekać będzie również część artystyczna z występami przedszkolaków, zumbą dla dzieci i dorosłych oraz spektakl dla dzieci, który zakończy cały festyn. Nowości w programie to szkolenia psów grupy Enzo oraz występy grupy Musicflow.
Wydarzenia rozpoczną się o godz. 9.40 w Parku im. Jana Pawła II. Szczegółowe informacje na temat atrakcji na: aktywne.trojmiasto.pl.
Technopera
Technopera to multimedialne wydarzenie łączące kulturę techno i operę realizowane w przestrzeni post przemysłowej dawnej Stoczni Gdańskiej, którego premiera odbędzie się w sobotę, 17 czerwca o godz. 20.00. Miejscem prezentacji spektaklu będzie Galeria WL4 Mleczny Piotr w Gdańsku.
Technopera to bezpośrednie nawiązanie do wydarzeń realizowanych przez trójmiejską grupę artystyczną C.U.K.T. (Centralny Urząd Kultury Technicznej) w latach 1996 - 1999. Członkowie C.U.K.T. wierzyli w rytm, transowość muzyki techno i możliwość podprogowego oddziaływania na odbiorcę. Te założenia, ściśle związane z działaniem muzyki techno, łączyły się z wiarą w możliwość kształtowania postaw społecznych i obywatelskich, edukowania społeczeństwa.
Inicjatywa oparta jest na libretcie, którego autorami są Podletz (Artur Kozdrowski) i Peter Style (Piotr Wyrzykowski). Składa się ono z audiowizualnych sampli z filmów popularnonaukowych oraz science fiction ułożonych w formie dialogu pomiędzy bohaterami opery. Libretto odgrywane na żywo przez VJ-a stanowi choreograficzny i dramaturgiczny punkt odniesienia dla aktorów i muzyków.
Bilety na wydarzenie kosztują 35 zł, kupić je można na stronie organizatora neoarte.pl/technopera.
Zabawa na Siedlcach
Niedziela, 18 czerwca zapowiada się atrakcyjnie dla mieszkańców gdańskich Siedlec. Pikniki sąsiedzki z mnóstwem atrakcji odbędzie się przed Domem Sąsiedzkim „Zakopianka”, przy ul. Zakopiańskiej 40. Spotkanie w rozpocznie się o godz. 15.00, a zakończy około godz. 20.00 - po wcześniejszym koncercie Valeriya Filipova, multiinstrumentalisty z Ukrainy oraz po dyskotece, którą poprowadzi DJ Maciej w dużej sali DS „Zakopianka”. Program pikniku jest tak skonstruowany, aby osoby w różnym wieku wybrały coś dla siebie.
W ramach niedzielnego spotkania można też wziąć udział w pchlim targu. Uczestniczki i uczestnicy proszeni są o przyniesienie niepotrzebnych przedmiotów, ale w dobrym stanie. W programie imprezy są też zajęcia taneczne salsation, dla osób lubiących gorące rytmy i fitness. Z kolei osoby z artystyczną duszą będą mogły stworzyć obrazy z mchu. Nie zabraknie też słodkości, np. kolorowej waty cukrowej dla dzieci.