• Start
  • Wiadomości
  • W poniedziałek PC Drama. Reżyserka od „Nieczułości” powraca

W poniedziałek PC Drama. Reżyserka od „Nieczułości” powraca

W poniedziałek, 25 września, w klubie Żak odbędzie się kolejna odsłona PC Dramy. Czytanie performatywne współczesnej sztuki chorwackiej „Szkoda by było, gdyby kwiatki padły” reżyseruje Lena Frankiewicz, która wcześniej zrealizowała m.in. „Nieczułość” w Teatrze Wybrzeże, na podstawie nagradzanej książki Martyny Bundy, i „Momo” w Teatrze Miniatura. 
24.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta, blondynka przegląda się w witrynie sklepowej, w której widać jej odbicie
Lena Frankiewicz to aktorka i reżyserka teatralna. Do Gdańska powraca z czytaniem performatywnym
fot. Filip Wierzbicki

Pierwsze po remoncie kapitalnym zdjęcia wnętrz Teatru Wybrzeże! Otwarcie już wkrótce

„Szkoda by było, gdyby kwiatki padły” (autor: Ivor Martinić, przekład: Gabriela Abrasowicz i Martyna Lechman) to przewrotna historia miłosna, która rozpoczyna się od... zerwania. Bohaterka wyprowadza się z mieszkania partnera po wieloletnim związku. Jednak w kolejnych scenach ciągle go odwiedza, by porozmawiać zarówno o sprawach błahych (podlewaniu tytułowych kwiatków), jak i wspominać ich relację.

Ta prosta fabuła jest jednak dla autora Ivora Martinicia tylko pretekstem, by prowadzić wielopoziomową grę z formą dramatu, w której fikcja sceniczna nieustannie jest podważana i miesza się z rzeczywistością. Bohaterowie sztuki są bowiem z zawodu aktorami - a tekst sugeruje, aby przy inscenizacji konkretni wykonawcy użyczyli im własnych imion oraz doświadczeń. Najważniejszym gestem zaburzającym poczucie tego, co rzeczywiste, a tego co umowne i wyobrażone, jest wprowadzenie trzeciej postaci - Didaskalium - które przemawia na przemian słowami Martinicia i „własnymi”, czyli tekstu pobocznego w dramacie. Sztukę rozpoczynają słowa: „Jestem Didaskalium. Żartuję. Nie jestem Didaskalium, tylko zdaniem, które napisał autor tego dramatu, Ivor Martinić. Teraz, gdy to piszę, siedzę w osadzie portowej Pučišća na chorwackiej wyspie Brač. Są późne godziny nocne 27 czerwca 2019 roku”.

Kim są twórcy czytania?

Ivor Martinić (rocznik 1984) jest jednym z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy chorwackich. Jest laureatem licznych nagród, a jego teksty przetłumaczono na dwadzieścia języków i prezentowano na całym świecie - m.in. w Hiszpanii, Francji, Argentynie, Paragwaju, Wenezueli czy Meksyku. W 2016 roku autor brał udział, jako jeden z zaledwie ośmiu twórców z całego świata, w prestiżowym Pen World Voices International Play Festival w Nowym Jorku.

Czytanie jego sztuki „Szkoda by było, gdyby kwiatki padły” reżyseruje Lena Frankiewicz, twórczyni dobrze znana trójmiejskiej publiczności. W Teatrze Wybrzeże przygotowała ona świetnie przyjętą „Nieczułość”, za którą otrzymała Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za 2022 rok, a w Teatrze Miniatura spektakl „Momo” na podstawie znanej książki Michaela Endego.

W bohaterów sztuki wcielą się aktorzy Teatru Wybrzeże: Agata Woźnicka, Piotr Biedroń i Paweł Pogorzałek.

młoda dziewczyna w różowej sukience
W czytaniu wystąpi m.in. Agata Woźnicka z Teatru Wybrzeże
fot. Łucja Stefaniuk

Czytanie odbędzie się w Sali Suwnicowej Klubu Żak (al. Grunwaldzka 195/197) w poniedziałek, 25 września, o godzinie 19:00. Po nim odbędzie się spotkanie z twórcami - rozmowę poprowadzi Anna Jazgarska. Przyjazd Ivora Martinicia wsparło Hrvatski centar ITI - International Theatre Institute.

Gdzie kupić bilety?

Sprzedaż oraz rezerwacje biletów, których ceny wynoszą: ulgowy 20 zł, normalny 30 zł, prowadzi kasa Klubu Żak, od poniedziałku do piątku codziennie w godzinach od 15:00 do 21:00 i w soboty i niedziele w godzinach od 16:00 do 21:00. Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - w.117. Bilety bez zniżek można nabywać w sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

27. Festiwal Szekspirowski - nasze podsumowanie. Były emocje i wiele zaskoczeń

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok