• Start
  • Wiadomości
  • Mija 5 lat od zabójstwa Pawła Adamowicza. PROGRAM wydarzeń

Mija 5 lat od zabójstwa Pawła Adamowicza. PROGRAM wydarzeń

Pięć lat temu - 13 stycznia 2019 roku - zamachowiec ugodził śmiertelnie nożem prezydenta Gdańska. Stało się to podczas finału WOŚP, na oczach tysięcy osób. Za nami dwa dni obchodów, piątek i sobota. Uroczystości zakończą się w niedzielę 14 stycznia, w 5. rocznicę śmierci prezydenta. Na Wyspie Spichrzów odsłonięta będzie ławeczka Pawła Adamowicza, wieczorem w ECS odbędzie się "Wieczór dla Przyjaciela". Gdańska Program publikujemy poniżej.
11.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uśmiechnięty mężczyzna z dzieckiem na ręku, pośród tłumu uczestników gdańskiej Parady Niepodległości
Prezydent Paweł Adamowicz z młodszą córką Tereską, podczas gdańskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2018 roku
fot. Dariusz Kula

Premier Donald Tusk zachęca do uczczenia prezydenta Adamowicza: "Spotykamy się 13 stycznia w Gdańsku”

PROGRAM WYDARZEŃ POŚWIĘCONYCH PREZYDENTOWI ADAMOWICZOWI:

14 stycznia (niedziela)

Sobota - Światełko dla Pawła Adamowicza

Centralnym punktem obchodów było "Światełko dla Pawła Adamowicza" z udziałem premiera Donalda Tuska, rodziny Pawła Adamowicza i prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 19., przy płycie pamiątkowej, nieopodal Złotej Bramy. Kilkanaście metrów od tego miejsca w niedzielę, 13 stycznia 2019 roku, stała scena WOŚP na której prezydent Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem przez zamachowca.  

5 lat od śmierci Pawła Adamowicza. Hołd tysięcy osób i obietnica premiera Tuska

Przyszło ponad 5 tysięcy osób. Na miejscu rozdawano flagi narodowe i flagi Gdańska. Podczas uroczystości odtworzona została pieśń "Sound of Silence", która zaraz po śmierci Pawła Adamowicza stała się symbolem bólu i żałoby mieszkańców po śmierci prezydenta Gdańska.

Baner z informacjami nt. spotkania i zdjęciem portretowym Donalda Tuska
 
 

Zachęty Donalda Tuska i Aleksandry Dulkiewicz 

Do udziału w spotkaniu przy płycie pamiątkowej zapraszała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. W poniedziałek, 8 stycznia, wezwanie do przybycia na uroczystość skierował premier Donald Tusk. Premier napisał na swoim profilu na platformie X:

Spotykamy się 13 stycznia w Gdańsku, w piątą rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza. Nigdy nie zapomnimy tej tragicznej lekcji. Nie pozwólmy, by nienawiść i kłamstwo znów zatryumfowały.

Wpis Donalda Tuska na platformie społecznościowej X
Wpis premiera Donalda Tuska w mediach społecznościowych, na temat udziału w gdańskich uroczystościach

Koncert "Polska jako wspólnota" 

Po "Światełku dla Pawła Adamowicza" przy Złotej Bramie, uczestnicy przeszli ul. Długą do Bazyliki Mariackiej, by oddać hołd w miejscu złożenia urny z prochami prezydenta Adamowicza. Odbyła się tam modlitwa celebrowana przez duchownych różnych wyznań. Właśnie Paweł Adamowicz zapoczątkował taką, łączącą wszelkie wyznania, formułę obchodzenia ważnych uroczystości w naszym mieście. 

Modlitwa międzywyznaniowa w intencji Pawła Adamowicza. - Przychodzimy tu z potrzeby serca

W drodze do Bazyliki Mariackiej zebranym towarzyszyła ponownie melodia "Sound of Silence" - tym razem w wykonaniu carillonowym.

 

Po zakończeniu modlitw, Bazylika Mariacka stała się na ten wieczór przestrzenią, w której artyści za pomocą muzyki zabrali słuchaczy w podróż poświęconą zmarłemu prezydentowi. Koncert pt. "Polska jako wspólnota". Podczas uroczystości przywołano wystąpienia prezydenta, a zaproszeni artyści wykonali znane polskie piosenki w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach.

"Bądźmy razem, nie tylko dzisiaj". Koncert w hołdzie zmarłemu tragicznie prezydentowi Gdańska

wydarzeniu publicznym lub konferencji prasowej. Kobieta ma ciemne, kręcone włosy, nosi okulary i jest ubrana w formalną, granatową marynarkę oraz białą koszulę. Jej postawa i wyraz twarzy sugerują, że wygłasza przemówienie lub odpowiada na pytania. Za kobietą znajduje się duży plakat z czarno-białym zdjęciem uśmiechniętego mężczyzny noszącego okulary, co sugeruje, że może być głównym tematem lub osobą honorową wydarzenia. Obok zdjęcia mężczyzny znajduje się tekst "WIECZÓR DLA PRZYJACIELA".
- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wspomnieć i upamiętnić pana prezydenta, do bycia razem - zachęcała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz do udziału w obchodach 5. rocznicy zamordowania Pawła Adamowicza
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Warstwę muzyczną przygotował gdański chór Music Everywhere i Orkiestra Kameralna Progress, przygotowanie orkiestry - Szymon Morus, fortepian - Mateusz Lipiński, dyrygent - Beata Śnieg. Na scenie pojawią się takie gwiazdy jak Maciej Balcar, Bovska, Ewelina Flinta, Tadeusz Seibert i Anna Rusowicz. Gospodarzami wieczoru będzie Agnieszka Hyży i Krzysztof Łobodziński. Fragmenty wystąpień odczyta Grzegorz Gzyl z Teatru Wybrzeże.

Wstęp na wydarzenie był bezpłatny.

Kto w tym roku laureatem Nagrody im. Prezydenta Adamowicza

Także w sobotę, o godz. 16.00, w Instytucie Kultury Miejskiej ogłoszono laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza.

W tym roku nagroda została przyznana po raz trzeci. To nagroda dla tych, którzy są odważni w promowaniu postaw walczących o prawdę, walczących przeciwko ksenofobii, mowie nienawiści oraz promujących równość, wolność i tolerancję.
 
Ustanowienie Nagrody to wspólna inicjatywa ICORN (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia), Europejskiego Komitetu Regionów oraz Miasta Gdańska.
 
 
W tej edycji nominowani zostali:
 
  • Nathalie Appere - Burmistrz Rennes - za zaangażowanie, osobiste przekonanie i pionierskie przywództwo jako pierwsza kobieta burmistrz Rennes od 2014 roku.
  • Alla Myronova - Wójt gminy Inhulka/ Ukraina – za walkę o niepodległość Ukrainy i działania na rzecz rozwoju gminy.
  • Anna Dąbrowska- Prezes Stowarzyszenia Homo Faber - Stowarzyszenie Homo Faber jest organizacją, której główną misją jest propagowanie praw człowieka w ramach hasła: „Prawa człowieka: małe kroki, duże zmiany”. Fundacja ta zrzesza ekspertów z różnych dziedzin, którzy wykorzystują swoje doświadczenie i zaangażowanie, aby wprowadzać pozytywne zmiany w społeczeństwie. Ich celem jest, aby każdy mieszkaniec Lublina mógł cieszyć się pełnią praw bez względu na pochodzenie, orientację czy przekonania.
  • Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej w Zavidovici (Bośnia i Hercegowina) - od lat 90-tych Stowarzyszenie niesie pomoc i działa na rzecz odzyskania godności gospodarczej i społecznej autonomii dla tysięcy ludzi, którzy byli ofiarami konfliktów lub prześladowań na całym świecie.
  • Krajowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romek Kamiry - Kamira jest ogólnokrajową federacją stowarzyszeń kobiet romskich i działa na rzecz wolności, solidarności i równości Romów. Jej głównymi celami są: promowanie włączenia społecznego, jednocześnie promując zachowanie romskich zwyczajów i tradycji.
Na zdjęciu widać dwie kobiety stojące przy mównicy z mikrofonami. Pierwsza, w okularach, ma jasne włosy związane w kucyk i nosi czarną marynarkę oraz czarny golf. Wydaje się być skupiona na dokumencie, który trzyma. Druga kobieta, również w okularach, ma blond włosy i mówi do mikrofonów. Ma na sobie czarną marynarkę, kolorowy szalik i białą bluzkę. W tle widoczny jest portret uśmiechniętego mężczyzny w okularach, a obok niego napis DZIĘKUJEMY DLA PRZYJACIELA . Wygląda na to, że jest to konferencja prasowa lub publiczne wystąpienie
- Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem! - mówił na chwilę przed tragicznym zamachem Paweł Adamowicz. Mija już 5 lat od śmierci prezydenta Gdańska. Na zdjęciu od lewej stoją: jego córka Antonina Adamowicz oraz wdowa Magdalena Adamowicz, podczas konferencji prasowej na temat planowanych obchodów
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Uroczyste akcenty od piątku

W tym dniu, o godzinie 11.00 można było posłuchać koncertu carillonowego, dedykowanego Pawłowi Adamowiczowi. Muzyka rozbrzmiewała z wieży kościoła św. Katarzyny. Paweł Adamowicz był orędownikiem odbudowy carillonowej kultury Gdańska, która w dawnych czasach była charakterystyczna dla naszego miasta. W pełni się to udało: Gdańsk zatrudnia miejską carillonistkę, a także posiada dwa carillony stacjonarne (w wieży kościoła św. Katarzyny i w wieży Ratusza Głównego Miasta) oraz jeden mobilny, który w sezonie letnim odwiedza inne miasta z koncertami.  

O godz. 12.00 Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza, przy ul. Traugutta 92, obchodzono Dzień Patrona. W programie wydarzenia zaplanowano debatę pt. "Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście". Odbyła się dyskusja, w której uczestniczyli: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, prof. Cezary Obracht-Prondzyński oraz Wojciech Rzehak - była to wymiana poglądów doświadczonego samorządowca, socjologa i nauczyciela ze spojrzeniem młodego pokolenia licealistów.

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza uczciło Dzień Patrona

Na zdjęciu widoczna jest grupa trzech osób stojących przed mikrofonami, co sugeruje, że uczestniczą w jakimś oficjalnym zgromadzeniu lub konferencji prasowej. Osoba w centrum to mężczyzna, który prawdopodobnie przemawia; nosi on okulary, ma siwiejące włosy i zarost, a także ubrany jest w szary garnitur. Po jego prawej stronie (z perspektywy widza) stoi kobieta w jasnym płaszczu i szaliku, a po lewej stronie młodsza kobieta w czarnym stroju z okularami. W tle, za mówcą, znajduje się wielki ekran z napisem GDAŃSK PAMIĘTA  na czerwonym tle, co może wskazywać na to, że wydarzenie ma charakter upamiętniający. Po prawej stronie zdjęcia jest także wielki plakat z czarno-białym portretem uśmiechniętego mężczyzny w okularach
O tym, jak Dzień Patrona uczci Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza opowiadał dyrektor szkoły Waldemar Kotowski
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
- W tym roku minęło 5 lat, od kiedy pan prezydent Paweł Adamowicz spotkał się z dyrektorem jednej ze szkół w Szkocji, co opisał w swojej książce „Gdańsk jako wspólnota” i wydaje mi się, że był to ten moment, kiedy w głowie pana prezydenta pojawił się pomysł powołania w Gdańsku trochę innej szkoły niż te, które do tej pory funkcjonowały. Niestety, pan prezydent nie doczekał momentu, kiedy szkoła powstała - mówi Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza.
 
Liceum Ogólnokształcące przy UG powołano do życia w 2019 r. Szkoła, czerpiąc z myśli śp. prezydenta jest również miejscem otwartości i dialogu. Realizując ideę uniwersyteckości aspiruje też do bycia miejscem wymiany myśli.
 
ULO noszące imię Pawła Adamowicza jest dziś jedyną szkołą średnią w Polsce prowadzoną w ścisłym partnerstwie z trzema uczelniami: Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, a organem prowadzącym jest Fundacja Pozytywne Inicjatywy.
 

O godz. 18. (w piątek) warto było zajrzeć do biblioteki ECS, na premierę książki wspomnieniowej Antoniego Pawlaka o prezydencie Pawle Adamowiczu. Wstęp był wolny. Antoni Pawlak jest poetą i prozaikiem, laureatem wielu nagród literackich - prezydenta Adamowicza znał jak mało kto, przez lata był jego rzecznikiem prasowym i jednym z najbliższych współpracowników.

„Pusty gabinet" - spotkanie wokół książki Antoniego Pawlaka o prezydencie Gdańska

Niedziela, 14 stycznia - rocznica śmierci prezydenta

Prezydent Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek, 14 stycznia 2019 roku, po wielogodzinnych próbach ratowania życia przez zespół lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.    

W niedzielę przypada 5. rocznica tego tragicznego dnia. O godz. 12, w Bazylice Mariackiej, można wziąć udział w mszy świętej w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska.

Na godz. 13.30 zaplanowano odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza na Wyspie Spichrzów. Ławeczka zlokalizowana jest na pobrzeżu, nieopodal kładki obrotowej na Motławie, która łączy Wyspę Spichrzów z Długim Pobrzeżem. Figura Pawła Adamowicza ma być skierowana twarzą w stronę Żurawia. 

Zobacz zapis filmowy konferencji poświęconej wydarzeniom V rocznicy śmierci Pawła Adamowicza
 
 
Wieczór dla przyjaciela: dyskusja moderowana przez Piotra Jaconia
Jak zmienił nas tamten styczeń? Czy czegoś się nauczyliśmy? Jaka nauka płynie z tego wydarzenia na przyszłość? Tych tematów będą dotyczyły rozmowy przy okrągłym stole podczas Wieczoru dla przyjaciela, który odbędzie się w niedzielę, 14 stycznia, o godz. 17.00 w ogrodzie zimowym ECS. Wydarzenie pokaże zarówno nasz portal jak i Telewizja Polska.
 
- W 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności prawie 60 tys. gdańszczan, Pomorzan, Polaków i migrantów żegnało pana prezydenta Pawła Adamowicza. Jedni w absolutnej ciszy, inni oddawali się refleksji, próbowali się nią podzielić. Byliśmy świadkami wielu akcji społecznych. Ktoś przyniósł ciepłej kawy gorącej herbaty, ktoś inny przywiózł kanapki. Służby miejskie postawiły autobusy, żeby ci, którzy stali kilkanaście godzin, mogli się ogrzać. To była nieprawdopodobna noc i dzień. To było nieprawdopodobne pożegnanie. Ale była to też ogromna refleksja nad tym, czy ten styczeń 2019 roku nas zmieni? Czy deklaracje, które sobie wtedy składaliśmy, jedni publicznie, inni w zaciszu domowym, jeszcze inni bardzo intymnie, zmieniły coś w nas samych i w społeczeństwie? Tegoroczny Wieczór dla przyjaciela będzie właśnie o tym - wyjaśnia Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS.
Na zdjęciu widzimy kobietę przemawiającą do mikrofonów na konferencji prasowej. Kobieta ma brązowe włosy, ubrana jest w czarny garnitur i białą koszulę, a na jej marynarce widoczna jest mała złota plakietka. Za nią, w rozmytym tle, stoi inna kobieta o ciemnych kręconych włosach i mężczyzna w garniturze, których postawy wskazują na to, że są współuczestnikami wydarzenia, ale aktualnie nie przemawiają. W tle z prawej strony obrazu widoczny jest czarno-biały portret uśmiechniętego mężczyzny w okularach
Głos na konferencji prasowej zabrała również Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Do rozmowy zaproszone zostały osoby, które publicznie relacjonowały wydarzenia ze stycznia 2019 roku.
 
Będzie to między innymi Estera Flieger, dziennikarka, redaktorka naczelna pisma, ale także portalu NGO.pl. Zaproszono również doktor Annę Materską -Sosnowską, politolożkę, twórczynię Programu Przywództwa Społecznego w Studium Obywatelskim imienia Pawła Adamowicza. Zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności przyjął także Bogusław Chrabota, politolog, eseista, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". Rozmowę poprowadzi Piotr Jacoń.

W tym roku trzy dni wydarzeń dla Pawła Adamowicza

Za nami pierwszy i drugi dzień obchodów 5. rocznicy śmierci prezydenta Gdańska. 
 
12 stycznia (piątek)

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia