
W maju 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Z tej okazji PKP postanowiła przypomnieć jak bardzo zmieniła się, i nadal zmienia kolej - dzięki środkom europejskim. W dniach 10 i 11 maja, z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, przygotowali dla miłośników i wszystkich zainteresowanych koleją atrakcje w całej Polsce.
Odwiedź zabytkowe dworce
Jeśli chcecie posłuchać ciekawych opowieści o trzech zabytkowych dworcach PKP i zobaczyć ich zakamarki, to będzie to możliwe w najbliższy piątek, 10 maja. Tego dnia swoje tajemnice i unikatowy wygląd odsłonią dworce: Wrocław Główny, Gdańsk Główny i Białystok. Podczas wycieczek po dworcach przedstawiciele PKP opowiedzą o historii i teraźniejszości tych obiektów, a także o sławnych ludziach, którzy je odwiedzali. Będzie można zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne. W Gdańsku będzie można tego dnia wspiąć się na 48-metrową wieżę zegarową dworca. Podczas spacerów zobaczycie i posłuchacie również o „schodach donikąd” w atrium gdańskiego dworca.
Osoby, które chcą wziąć udział w takiej wycieczce, muszą się wcześniej zarejestrować TUTAJ. Warto się pospieszyć, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.
Czytaj także: Dzień Europy. Flaga UE powiewa nad Górą Gradową
Zobacz wystawę pokazującą zmieniające się dworce
Z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej PKP przygotowała też wystawy pokazujące, jak w tym czasie zmieniły się dworce kolejowe. Wśród nich znajdują się dobrze znane budynki jak Wrocław Główny, ale też mniej znane jak Pobiedziska i zupełnie niewielkie jak Piwniczna-Zdrój w Dolinie Popradu. Wystawę obejrzycie w budynku dworca Gdańsk Główny.
Nasz gdański dworzec został gruntownie zmodernizowany i oddany ponownie do użytku w lipcu 2023 roku. Prace remontowe trwały w nim blisko cztery lata. O tym, jak wyglądał tuż po ponownym otwarciu, przeczytacie poniżej.
Czytaj także: Dworzec PKP Gdańsk Główny wreszcie otwarty