• Start
  • Wiadomości
  • W nocy mniej hałasu i alkoholu. Radni zagłosowali na rzecz mieszkańców Śródmieścia

W nocy mniej hałasu i alkoholu. Radni zagłosowali na rzecz mieszkańców Śródmieścia

Rada Miasta Gdańska jednogłośnie przyjęła dwie uchwały, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie uciążliwości dla mieszkańców Śródmieścia. Uchwała antyhałasowa i ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu mają pozytywnie wpłynąć na jakość życia mieszkańców tego obszaru Gdańska.
31.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk zaprasza turystów, jednak gościnność chce łączyć z poszanowaniem prawa mieszkańców do nocnego odpoczynku. Niestety wiosną i latem hałasy na Głównym Mieście są bardzo uciążliwe, dlatego radni postanowili, że w godzinach nocnych nie może być hucznych zabaw na zewnątrz lokali - również w tzw. ogródkach gastronomicznych. Przy okazji na Głównym Mieście wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Nz. rzeka Motława i kładka św. Ducha, po lewej Wyspa Spichrzów północy cypel, po prawej Długie Pobrzeże - jeden z największych deptaków w Polsce, który w sezonie wakacyjnym właściwie nie zasypia
Gdańsk zaprasza turystów, jednak gościnność chce łączyć z poszanowaniem prawa mieszkańców do nocnego odpoczynku. Niestety wiosną i latem hałasy na Głównym Mieście są bardzo uciążliwe, dlatego radni postanowili, że w godzinach nocnych nie może być hucznych zabaw na zewnątrz lokali - również w tzw. ogródkach gastronomicznych. Przy okazji dla Śródmieścia - w tym na Głównym Mieście - wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Nz. rzeka Motława i kładka św. Ducha, po lewej Wyspa Spichrzów północy cypel, po prawej Długie Pobrzeże - jeden z największych deptaków w Polsce, który w sezonie wakacyjnym właściwie nie zasypia
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Przygotowaliśmy narzędzia, dzięki którym będzie można skutecznie walczyć z hałasem w Śródmieściu. Chcemy, aby Śródmieście było otwarte na turystykę, ale też rozumiemy, że zamieszkujący tu gdańszczanie i gdańszczanki mają prawo do odpoczynku w swoich domach, do ciszy nocnej. Dlatego przeprowadziliśmy badania opinii publicznej. Wynika z nich, że 70 % mieszkańców Głównego i Starego Miasta skarży się na zakłócenia ciszy nocnej, a aż 78 % uważa, że głównym problemem jest głośne zachowanie się osób gromadzących i spożywających alkohol w przestrzeni publicznej. Dziś przyjęte uchwały mają za zadanie poprawić tę sytuację – powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju.

Wprowadzenie rozwiązań systemowych, to tylko jedno z kilku działań podjętych w celu ochrony mieszkańców Śródmieścia, a w szczególności Głównego Miasta, przed hałasem. Miasto działa także na rzecz wypracowania standardów działania klubów nocnych i dyskotek, szczególnie w sezonie letnim. Dużą wagę przykłada także do wzmocnienie kontroli - monitoring oraz intensywniejsze działania służb mundurowych.

 

Liczy się głos mieszkańców

Proces przygotowania uchwał poprzedziły konsultacje społeczne, które prowadzone były m.in. na obszarze Śródmieścia Gdańska, w tym na Głównym Mieście. Sondaż Opinie mieszkańców Śródmieścia na temat wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych przeprowadzony został w dniach przez Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu.

 

Nocna sprzedaż alkoholu

Większość respondentów uważa, że ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu mogłoby wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, zwiększenie ładu i porządku w dzielnicy oraz poprawę wizerunku Śródmieścia. Uważa tak około 50-55% respondentów ze Śródmieścia oraz 60-70% respondentów z Głównego Miasta.

W drodze uchwały władze samorządowe ograniczą, w godzinach nocnych, sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia będą dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22.00 a 6.00. Rada gminy zasięgnęła w tej kwestii opinii m.in. Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ograniczenie dotyczy 8 punktów działających całodobowo, w tym 2 na stacjach paliw.

 

Uchwała antyhałasowa

Celem uchwały jest ochrona mieszkańców Śródmieścia poprzez ograniczenie hałasu w godzinach nocnych - 22.00 do 8.00. Ograniczenia dotyczą w szczególności miejsc organizujących dyskoteki, koncerty, występy, festyny lub inne imprezy prowadzone m.in. przy użyciu urządzeń oraz instalacji wzmacniających celem odtwarzaniu muzyki. Ograniczenia dotyczą także organizacji promocji przy użyciu reklam mobilnych (przenośnych, obwoźnych), działalności w salonach gier i rozrywki, klubach nocnych, oraz tych prowadzących działalność gastronomiczną.

 

ZOBACZ PREZENTACJĘ:

TV

Siedziba Centrum Treningu Umiejętności Społecznych wyremontowana