48. JarmaRock FEST. Międzynarodowe święto muzyki w B90. I okazja do pomocy Ukrainie
„Gang godziny duchów” to pierwsza premiera sezonu 2024/2025 w Teatrze Miniatura, organizowanego pod hasłem #chłopaki (nie tylko dla chłopców jest jednak przeznaczona!). Akcja tej opowieści dzieje się na oddziale dziecięcym w osobliwym szpitalu, w którym dzieje się wiele niezwykłych zdarzeń, podyktowanych wyobraźnią małych pacjentów. I w którym marzenia się spełniają - nawet te najbardziej szalone i nieoczywiste.
– Dla mnie ta historia jest przede wszystkim o kontestowaniu „oficjalnej” rzeczywistości poprzez bunt. Nie chodzi przy tym o negowanie dla negowania, ale robienie tego, co wydaje się sensowne, wbrew bezsensownym zakazom - mówi reżyser Andrzej Bartnikowski, znany z poruszania się sprawnie między konwencjami teatru formy i teatru psychologicznego. - Ekipa Gangu Godziny Duchów spełnia życzenia małych pacjentów szpitala. Im bardziej niemożliwe życzenia, tym lepiej, bo dziecięca wyobraźnia nie zna ograniczeń. Znają je za to dorośli i specjalizują się w takim urządzaniu wszystkiego, aby nic się nie dało. Dlatego gang musi pozostać ściśle tajny i działać o północy, kiedy większość dorosłych śpi i jest poza szpitalem.
Autor to znany brytyjski aktor
Spektakl jest adaptacją powieści dla młodzieży „The Midnight Gang”, angielskiego aktora, komika, scenarzysty i osobowości telewizyjnej Davida Walliamsa - znanego m.in. z brytyjskiego programu Mam Talent i wyprodukowanego przez BBC serialu komediowego „Mała Brytania” („Little Britain”).
Nie wszyscy, którzy znają ostre poczucie humoru tego twórcy mogli go o to podejrzewać, ale Walliams jest... bardzo lubianym, popularnym i cenionym autorem książek dla dzieci i młodzieży, porównywanym często do Roalda Dahla. Na swoim koncie ma ponad 30 tytułów, a jego książki przetłumaczone zostały aż na 54 języki, zyskując miliony fanów na całym świecie. Zadebiutował w 2008 roku, po podpisaniu kontraktu ze znanym brytyjsko-amerykańskim wydawnictwem HarperCollins.
„Gang godziny duchów” został opublikowany w 2016 roku - w tym samym roku ukazało się pierwsze polskie wydanie. Co ciekawe, gdańska adaptacja będzie teatralną prapremierą światową, choć książka doczekała się już ekranizacji telewizyjnej w 2018 roku.
Jak to jest być chłopakiem?
Prapremiera odbywa się w ramach sezonu pod hasłem #chłopaki, podczas którego Miniatura chce rozmawiać z widzami o tym, jak to jest być chłopakiem we współczesnych czasach - zdając sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwe.
- Poznajemy tę historię z perspektywy Toma. Jest chłopakiem wrażliwym i niemieszczącym się do końca w ciasnym stereotypie (ale kto się w nim mieści tak naprawdę?), więc musi ciągle udowadniać swoją „chłopackość”, którą neguje szczególnie Siostra Przełożona, dając mu zamiast piżamy różową koszulę nocną po jakiejś dziewczynie. Dla Toma ta historia jest także podróżą, w trakcie której odnajduje swoją chłopacką tożsamość, bo okazuje się, że nie w każdej grupie chłopaka czynią mięśnie, sprawność fizyczna i dokuczanie innym. Co za ulga! – dodaje reżyser Andrzej Bartnikowski.
Znani twórcy i sprawdzony zespół aktorski
Scenografię przygotowuje absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Monika Wójcik, scenografka, malarka, projektantka wnętrz, designerka, a muzykę znany ze znakomitej muzyki teatralnej, wielokrotnie nagradzany Piotr Klimek. Reżyserią świateł zajmie się po raz kolejny w Miniaturze Michał Cyran.
Obsada: Tom | Kamil Marek Kowalski; George | Piotr Kłudka; Amber | Magdalena Gładysiewicz; Noszowy | Krystian Wieczyński; Sally | Magdalena Bednarek/Dominika Budzianowska (gościnnie); Nelly | Hanna Miśkiewicz; Siostra Przełożona | Edyta Janusz-Ehrlich; Snuja, Tootsie, sir Quentin Strillers | Andrzej Żak.
Premiera 17 listopada. A kolejne spektakle?
Premiera odbędzie się w niedzielę, 17 listopada, o godzinie 17.00, na Dużej Scenie Teatru Miniatura. Spektakl będzie można oglądać do 26 listopada. Kolejne spektakle już w Nowym Roku.
Bilety na spektakl w cenie 40 zł normalny, 38 zł ulgowy, do nabycia online na stronie sklep.teatrminiatura.pl. Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl.
Spektakl GANG GODZINY DUCHÓW jest zaadaptowany i wystawiany za zgodą Davida Walliamsa. Copyright ©2016 by David Walliams. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Dla widzów 6+.
Projekt „Ekologiczna produkcja spektaklu Gang godziny duchów” został dofinansowany z Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (Inwestycja A2.5.1)
Ważne nazwiska i słynne powieści. Teatr Wybrzeże zaprasza na nowy sezon