Gdańska Wigilia już po raz 33.
Wigilia dla osób potrzebujących i będących w kryzysie bezdomności zorganizowana zostanie w budynku Wielkiej Zbrojowni przy Targu Węglowym, w najbliższą niedzielę, o godz. 12. Zgodnie z tradycją, odmówiona zostanie w jej trakcie modlitwa, a władze Gdańska, w tym prezydent Miasta, złożą obecnym życzenia świąteczne. Będzie można podzielić się opłatkiem, a także wspólnie zaśpiewać kolędy. Będzie też można zasiąść do wspólnego stołu - zaproszony jest każdy.
Wigilia dla potrzebujących organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Restauratorów i Hotelarzy oraz Duszpasterstwo Akademickie "Górka", które działa przy parafii Św. Mikołaja.
Ustawić stoły, ulepić pierogi, spakować upominki
Lada dzień rozpocznie się pakowanie paczek, które wręczane będą potrzebującym w trakcie Wigilii. Znajdzie się w nich m.in. długoterminowa żywność. Najpóźniej w piątek do gmachu Zbrojowni dostarczone zostaną stoły i ławy, przy których kilkaset osób będzie mogło usiąść i wygodnie zjeść ciepły posiłek.
- Na pewno będzie żurek i barszcz, a także pierogi i bigos. To na ciepło. Dla potrzebujących przygotowane zostaną też paczki. Przyjść może każdy, kto jest w potrzebie - zaprasza Piotr Dzik, gdański restaurator, miejski radny i jednocześnie inicjator Wigilii dla potrzebujących.
Przygotowania na co najmniej pół tysiąca zainteresowanych
Nigdy nie wiadomo, ile osób przyjdzie. W poprzednich latach było to 500, a zdarzało się, że i 600 osób. W ubiegłym roku przy wigilijnym stole można było usłyszeć nie tylko język polski, ale też ukraiński.
- Ta kolejka po ciepły posiłek czasem się nie kończy. Obawiam się, że w tym roku takich potrzebujących osób będzie bardzo dużo - ocenia pan Dzik. - Przy organizacji tego wydarzenia pomaga nam prezydent Gdańska, a także sponsorzy: dostawcy towaru, który zamawiamy od nich, jako restauratorzy i hotelarze, przez cały rok, m.in. warzywa i owoce. Wspiera nas też firma z Gniewina, która co roku przywozi konserwy rybne. Jedna z organizacji zgłosiła się do nas, informując, że dostarczy z kolei środki czystości - wylicza Piotr Dzik. - Od wielu lat wspierają nas też harcerze ze Szczepu "Bór".
W pomoc, i organizację wydarzenia, angażuje się kilkunastu gdańskich restauratorów, głównie tych, którzy pomagają przy tej wigilii od wielu lat, ale pojawiają się też nowi przedsiębiorcy - tak jak i pojawiają się nowe lokale gastronomiczne w Gdańsku. Stoły i ławy pożycza na tę okazję przedstawiciel jednej z firm browarniczych.
Charytatywne wigilie od ponad 30 lat
"Nikt nie jest tak biedny, żeby nie pomógł drugiemu, i nikt nie jest tak bogaty, żeby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka" - to motto wypowiadane co roku, podczas Wigilii, przez Piotra Dzika.
- Dlaczego organizujemy te wigilie? Z potrzeby serca, po prostu - mówi.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspiera na co dzień
Jest połowa grudnia, więc na pełne dane dotyczące wsparcia gdańskich rodzin w 2023 roku trzeba jeszcze poczekać. Natomiast w roku 2022 ze świadczeń pieniężnych skorzystało 3513 rodzin, a dokładnie 5615 osób. Najwięcej rodzin otrzymało zasiłki celowe – 2 986, w tym specjalne zasiłki celowe - 443 rodziny. Z zasiłków stałych korzystało 1787 rodzin, a 385 rodzin z zasiłków okresowych.
W 2021 roku 755 rodzin korzystało z pomocy MOPR z powodu bezdomności, w 2022 roku były to już 793 rodziny.
W 2021 roku 755 rodzin korzystało z pomocy MOPR z powodu bezdomności, w 2022 roku były to już 793 rodziny.