• Start
  • Wiadomości
  • W niedzielę: Wielki Przejazd Rowerowy na 200-lecie pierwszego roweru

W niedzielę: Wielki Przejazd Rowerowy na 200-lecie pierwszego roweru

XXI Wielki Przejazd Rowerowy odbędzie się w niedzielę (11 czerwca). Święto rowerzystów obejmie blisko 150 km tras w całej metropolii. W Gdańsku start wydarzenia pod Stadionem Energa Gdańsk, a dalej via Tunel pod Martwą Wisłą aż po Sopockie Błonia.
08.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tandem na Wielkim Przejeździe Rowerowym w Gdańsku siedem lat temu. Czy pojedzie także w 2017 r.?

Organizator Wielkiego Przejazdu Rowerowego, czyli Rowerowa Metropolia, jak zwykle zadbała o urozmaicenie w trasach i tym razem proponuje gdańskim rowerzystom start spod Stadionu Energa Gdańsk (zbiórka o godz. 11.30) i przejazd Tunelem pod Martwą Wisłą w kierunku Przeróbki (rok temu odbył się w odwrotnym kierunku). Ok. godz. 12.45 peleton gdański dotrze do ul. Rajskiej i stąd już wyruszy w połączonych siłach z peletonem południowym i zachodnim, które dotrą w to miejsce z Tczewa i Kartuz.

Po drodze będzie wiele okazji, by przyłączyć się do WPR.

Organizatorzy szczegółowo opisali wszystkie “punkty zbiórek” na stronie internetowej wydarzenia.

Planując udział w wydarzeniu warto również skorzystać z interaktywnej mapy.

Liczy się każde uczestnictwo w WPR. Nie koniecznie od początku do końca

Cztery peletony na 200-lecie roweru

W przejeździe wezmą udział rowerzyści w czterech peletonach - wspomnianych już: gdańskim, zachodnim i południowym oraz północnym, łączącym uczestników wydarzenia od Wejherowa aż po Gdynię. Warto zauważyć, że w tym roku trasa od północnej strony metropolii w kierunku Gdyni po raz pierwszy poprowadzi fragmentem Estakady Kwiatkowskiego. Oficjalna trasa WPR w tym roku obejmuje dzisięć miast aglomeracji: Wejherowo, Redę, Rumię, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Kartuzy, Żukowo, Pruszcz Gdański oraz Tczew. Do czterech peletonów 21 WPR dołączą także grupy rowerowe i rowerzyści z miast takich jak Słupsk, Elbląg, Malbork, Lębork, Starogard Gdański i Kościerzyna.

Wszystkie peletony, które przejadą łącznie blisko 150 km, spotkają się na finale WPR ok. godz. 14 na Sopockich Błoniach (przy ul. Polnej). W programie na miejscu m.in: konkurs na najlepsze przebranie, loteria szprychówkowa, Złote i Srebrne Szprychy (nagrody organizacji rowerowych dla samorządów szczególnie zaangażowanych w politykę prorowerową), zjazd foodtrucków.

Chociaż okrągły jubileusz Przejazdu odbył się w zeszłym roku, okazuje się, że i tym razem jest co świętować: “W tym roku okazja jest nie byle jaka. Obchodzimy okrągłe urodziny roweru. Dokładnie 200 lat temu konstruktor Karl Dreis na pierwszym rowerze przejechał 8 kilometrów. Tak to się zaczęło, choć potem oczywiście jeszcze kilku sprytnych ludzi nieco poprawiło jego wynalazek, żebyśmy mogli się nim bardziej cieszyć” przeczytać można na profilu WPR na Facebooku.

- Z uwagi na ten wspaniały jubileusz zachęcamy osoby, które wezmą udział w towarzyszącym przejazdowi konkursie na przebranie, żeby w tym roku skupiły się bardziej na “przebraniu rowerów”. Jury będzie kładło większy akcent na “strój” jednośladu, co nie znaczy oczywiście, że rowerzysta nie może się przebrać - mówi Roger Jackowski z Rowerowej Metropolii.

Właściciele najciekawiej przebranych dziecięcego i dużego roweru otrzymają nagrody ufundowane przez Centrum Rowerowe Buga Sport. Dla dorosłego będzie to piękny retro-miejski Unibike Oldschool, a dla dziecka Unibike Viking na 16 calowych kołach (w razie potrzeby z kółkami bocznymi).

W tym roku organizatorzy stawiają na przebranie rowerów, sami rowerzyści także mogą założyć jakiś kostium

Wesprzyj “siostry i braci” z Kartuz, albo Wejherowa

Organizatorzy zachęcają do kreatywnego podejścia do tegorocznego przejazdu. Już teraz wiadomo, że część gdańszczan czy sopocian zamierza rozpocząć swój przejazd towarzysząc “rowerowej braci” z Kartuz, Tczewa czy Wejherowa, testując przy okazji kombinacje transportowe: rower - PKM, rower - SKM czy Przewozy Regionalne. Punktów na trasie, w których można się przyłączyć (wraz z szacunkową godziną osiągnięcia ich przez peletony) jest w tym roku kilkanaście w całej metropolii (patrz link do mapki powyżej).

- Każdy przyłącza się do przejazdu w zależności od kondycji i możliwości sprzętowych. Wszystkie formy udziału w wydarzeniu są mile widziane, także takich osób, które na trzy kilometry przyłączą się do nas całą rodziną z małymi dziećmi na rowerkach - podkreśla Roger Jackowski.

A tak było w zeszłym roku. Zobacz zdjęcia i film

Rowerzyści to potęga - teraz już w całej metropolii

Wózek inwaldzki, rolki - tak, ale nie w tunelu

Tradycyjnie rowerzyści zapraszają do wspólnej jazdy także osoby na wózkach inwalidzkich, rolkarzy, wrotkarzy i deskorolkarzy (wyjątkiem jest fragment trasy w tunelu pod Wisłą, gdzie ze względu bezpieczeństwa dopuszczono udział wyłącznie na rowerze).

W zeszłym roku w WPR udział wzięło kilkanaście tysięcy osób. Patrząc na statystyki odsłon tegorocznej mapy trasy przejazdu, zainteresowanych jest już blisko 50 tys. rowerzystów.

- Spodziewamy się powtórki liczby uczestników z zeszłego roku, chociaż coraz trudniej to policzyć od kiedy w przejeździe udział biorą cztery peletony - podkreśla Jackowski. - To wielka masa ludzi na bardzo rozciągniętej trasie. Nie ma już jednego uniwersalnego miejsca, do którego wiemy, że większość dotrze. Zostają nam więc tylko statystyki zainteresowania na Facebooku.

Uwaga – tradycyjnie już udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym jest całkowicie darmowy. Wszyscy uczestnicy chcący wesprzeć organizację WPR, będą mogli zrobić to poprzez udział w zbiórce publicznej podczas trwania WPR lub kupując pamiątkowe koszulki lub torby. Podczas trwania samego WPR będzie także okazja do zdobycia tzw. szprychówki – kolorowej, pamiątkowej, numerowanej karty. Wśród posiadaczy szprychówek zostaną rozlosowane liczne nagrody (m.in. rowery i gadżety rowerowe).

Zapraszamy także w sobotę, 10 czerwca:

Sobota: finał Rowerowego Maja i ECC na rodzinnym pikniku w Parku im. Reagana

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych