• Start
  • Wiadomości
  • W minutę, w dwie, w 10: trzy proste sposoby na domowej roboty maseczkę

W minutę, w dwie, w 10: trzy proste sposoby na domowej roboty maseczkę

Od 16 kwietnia w Polsce wchodzi w życie obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Przejrzyste instrukcje wykonania najprostszych maseczek przedstawia wywodząca się z Czech inicjatywa #Masks4All, która lobbuje o wprowadzenie takiego obowiązku wszędzie na świecie oraz gdańskiej pracowni KotyNaPłoty.
11.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kadr z filmu pt. `Jak wyraźnie spowolnić koronawirusa? Maseczki dla wszystkich`, w którym czeska aktorka Aneta Kernova przekonuje, że nie ma innej drogi
Kadr z filmu pt. `Jak wyraźnie spowolnić koronawirusa? Maseczki dla wszystkich`, w którym czeska aktorka Aneta Kernova przekonuje, że nie ma innej drogi
#Masks4All

 

“Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy” - czytamy w oficjalnych rządowych wytycznych. 

Aktywiści z ruchu #Masks4All, których film pt. “Jak wyraźnie spowolnić koronawirusa? Maseczki dla wszystkich” podbija właśnie świat, na pewno cieszy decyzja polskiego rządu. Film, w którym występuje czeska aktorka Aneta Kernova, opowiada o tym, jak Czechom udaje się ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19, dzięki wprowadzeniu powszechnego obowiązku noszenia maseczek (już od 18 marca!).

W materiale podkreśla się, że także domowej roboty maseczka stanowi barierę przeciwko zakażeniu i popularyzuje hasło: “Twoja maska chroni mnie, moja maska chroni Ciebie”. Materiał w niespełna dwa tygodnie uzyskał ponad 5,5 mln wyświetleń na Youtube i doczekał się emisje w najważniejszych stacjach telewizyjnych na świecie.

ZOBACZ FILM (w ustawieniach możesz wybrać polskie napisy): 

 



Twórcy inicjatywy “walki o maseczki” podkreślają, że specjalistyczne maseczki jednorazowe powinniśmy zostawić medykom i innym służbom, które szczególnie narażone są na kontakt z koronawirusem. Nie zostawiają jednak przeciętnych zjadaczy chleba samym sobie. Na stronie internetowej #Masks4All znajdziemy dwa banalnie proste sposoby na wytworzenie maseczki w domowych warunkach, bez użycia igły. W każdym przypadku, twórcy zalecają dodatkowo wkładanie jednorazowego ręcznika papierowego między warstwy maseczki.

 

“Chrońmy naszych medyków, teraz!” - gdańszczanka apeluje o wsparcie akcji dla szpitali

 

Warto podkreślić, że w Czechach inicjatywie #Masks4All w ciągu kilkudniowej zmasowanej kampanii w mediach społecznościowych, wspartej przez celebrytów pozujących w “domowych maseczkach”, udało się przekonać gros społeczeństwa, że można i trzeba nosić własnoręcznie wykonane maseczki. Wśród współzałożycieli są naukowcy związani głównie z praską politechniką, Petr Ludwig - znany w Czechach popularyzator nauki, czy - znany już globalnie - Josef Prusa (to wg. projektu jego autorstwa, udostępnionego w ramach otwartych danych, drukowana jest obecnie większość przyłbic dla medyków). 

 

WERSJA PIERWSZA MASECZKI - do zrobienia w minutę:

 




W drugim filmie, gdzie widzimy, jak w dwie minuty można zrobić maseczkę z bawełnianej koszulki, występuje Jeremy Howard - lider ruchu #Masks4All w Stanach Zjednoczonych, data scientist i jeden z młodych liderów Światowego Forum Ekonomicznego. Lobbuje w swoim kraju (i nie tylko) za noszeniem domowej produkcji masek. Niespełna tydzień temu amerykańskie władze epidemiologiczne ogłosiły rekomendację noszenia masek dla wszystkich osób w miejscach publicznych, w sytuacjach, w których trudno zachować dystans - rekomendację - ale nie obowiązek.

Zanim dojdzie do wykrojenia maseczki z koszulki, Amerykanin opowiada m.in. o doświadczeniach sąsiadów Chin: Mongolii, Korei Południowej, Hongkongu i Tajwanu.

- We wszystkich tych krajach było mało śmierci z powodu koronawirusa - mówi Jeremy Howard. - Zachowują dystans, tak jak my, ale poza tym ich codzienne życie toczy się w prawie niezmieniony sposób, przynajmniej w porównaniu z większością krajów świata. Kraje te łączy noszenie maseczek w przestrzeni publicznej. Miały już wcześniej epidemie, noszenie maseczek jest tam zarówno społecznie oczekiwane, jak i często prawnie wymagane.

 

Al. Grunwaldzka, Wrzeszcz, 10 kwietnia - coraz więcej gdańszczan, nie czekając datę wejścia rządowego rozporządzenia w życie, nosi maseczki na ulicy
Al. Grunwaldzka, Wrzeszcz, 10 kwietnia - coraz więcej gdańszczan, nie czekając datę wejścia rządowego rozporządzenia w życie, nosi maseczki na ulicy
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Dalej Howard mówi o lekturze 38 prac naukowych, dotyczących zagadnienia “czy noszenie masek pozwala opóźnić, spowolnić, a może ostatecznie zatrzymać epidemię koronawirusa”: - Odpowiedź jest taka, że z pewnością może o 50 do 75 proc. To ogromna różnica - zaznacza. - Koronawirus szerzy się głównie poprzez cząsteczki, które wylatują z naszych ust, gdy mówimy, kaszlemy czy ziewamy.

 

Koronawirus. Otwarto pierwsze na Pomorzu centrum testowe drive-thru

 

Amerykanin przypomina także badania Cambridge University dowodzące, że dwie warstwy bawełny dość dobrze zdają egzamin jako bariera chroniąca przed rozprzestrzenianiem się tych cząsteczek, a także opracowanie z Uniwersytetu w Shenzen, gdzie przydatność różnych materiałów w roli bariery testowano pod mikroskopem elektronowym.

- Okazało się, że zwykły papierowy ręcznik jest doskonały - mówi Amerykanin i kończąc krojenie koszulki na maseczkę (wg. wzoru czeskiej vlogerki - jak zaznaczył) wskazuje na małą agrafkę przypiętą na środku dolnej części “koszulkowej” maseczki: - Dzięki niej nie wypadnie papierowy ręcznik, który wkładam między jej obie części.    

I w końcu, Howard pokazuje, jak prawidłowo zdjąć “t-shirtową” maseczkę: odwiązać, papierowy ręcznik wyrzucić do śmieci, a maskę uprać w wodzie z mydłem.

- Naukowcy odkryli, że mydło niszczy warstwę lipidową, która chroni wirusy. Jeśli wejdziesz w kontakt z osobą zakażoną, albo sam jesteś zakażony, na masce lub papierze mogą być cząstki wirusa - objaśnia Amerykanin. - Próbuj więc nie dotykać więcej niż musisz i upewnij się, że umyłeś ręce nim dotkniesz czegokolwiek innego.   

ZOBACZ FILM (wykrawanie maseczki zaczyna się w 6 min/48 s. filmu): 

 



Do filmu dołączony jest także schemat wykrawania maseczki z t-shirta:

#Masks4All



Trzeci wzór maseczki (na 10 minut pracy, choć pewnie zależy dla kogo...) - wymaga już szycia na maszynie, a ponieważ mamy doskonały gdański wzorzec w tym zakresie, przystępnie wyjaśniony w tutorialu Karoli Dwórznik z pracowni KotyNaPłoty, prezentujemy to nagranie:

ZOBACZ FILM:

 



Materiał powstał na potrzeby rozwijającej się wciąż inicjatywy #ngosySZYJĄMASKI3city. Zamiast zalecanego filtra medycznego - zastosować można wspomniany już ręcznik papierowy.

20 tys. maseczek, a to dopiero początek - wolontariusze szyją dla pomorskich szpitali

 

Inicjatywa #Masks4All ma obecnie dwie strony internetowe, filmy zaczerpnęliśmy z TEJ witryny, warto jednak zajrzeć także na DRUGĄ. 

 

Przypomnijmy, że także w gdańskim środowisku medycznym już dawno pojawiały się apele zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych:

 

Noście maski, bo infekcja koronawirusowa to choroba jednostkowa, która dotyczy nas wszystkich. Pytania i odpowiedzi

Nośmy maseczki ochronne - dlaczego to takie ważne tłumaczy były prezes NFZ

 

TV

Każdy może pomóc