Kto zaprojektował okazałą jednostkę?
Kontrakt na wybudowanie ACE podpisano w styczniu 2020 roku. Prace przygotowawcze i gromadzenie dokumentacji technicznej trwały pół roku.
ACE to pierwsza zwodowana jednostka z linii C144S, nowej serii superjachtów stoczni Conrad.
Nazwa jachtu utworzona została z pierwszych liter imion córek właściciela, ace to także anglojęzyczne określenie asa serwisowego w tenisie ziemnym.
Jacht powstał dzięki współpracy wielu uznanych europejskich firm. Jego sylwetkę zaprojektowało brytyjskie studio Reymond Langton, natomiast za architekturę okrętową odpowiedzialna była holenderska spółka Diana Yacht Design. Projektem wnętrz oraz zewnętrznych stref wypoczynkowych zajęło się studio M2 Atelier z siedzibą w Mediolanie.
Wędrowiec z Gdańska - największy luksusowy jacht zbudowany w Polsce
Jacht ACE zapewnia luksusowe zakwaterowanie dla maksymalnie dziesięciorga gości oraz kajuty dla dziewięciu członków załogi.
Kilka danych technicznych o jachcie ACE
Jednostka jest wyposażona w dwa silniki o mocy 500 kW każdy. Superjacht jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną do 13 węzłów, a jego zasięg wynosi ok. czterech tysięcy mil morskich przy podróży ze średnią prędkością 10 węzłów. Kadłub i nadbudowę jednostki skonstruowano ze stali i aluminium.
- ACE to połączenie eleganckiego designu z niesamowitą harmonią oraz intrygującą sylwetką współczesnego superjachtu - mówi Mikołaj Król, prezes zarządu i dyrektor generalny Stoczni Conrad.
Ile trzeba zapłacić za luksus na wodzie?
Cena, za którą szwajcarski odbiorca nabył luksusowy ACE, jest objęta tajemnicą handlową. Wiadomo jednak, że koszt trzeciego egzemplarza jachtu z tej serii, wynosi 29,6 milionów dolarów. To cena podstawowa - może się ona zmienić, w zależności od upodobań i gustu przyszłego klienta.
Druga jednostka z tej linii jest obecnie w trakcie konstrukcji z dostawą zaplanowaną na IV kwartał 2023 roku. Czas trwania budowy kolejnych modeli linii C144S szacowany jest na około 24 miesięcy od podpisania kontraktu.
Stocznia z 20-letnią historią
Założona w 2003 r. Conrad Shipyard specjalizuje się w produkcji luksusowych superjachtów żaglowych i motorowych o długości do 100 metrów. Stocznia, która należy do polskiego kapitału, mieści się przy nabrzeżu Martwej Wisły niedaleko mostu wantowego.
Conrad Shipyard wraz z siostrzaną firmą Marine Project, zatrudnia ponad 400 rzemieślników i inżynierów.